Ochrana před slunečním zářením

Sluneční záření, teplo, UV záření či nechtěné pohledy pronikají do našich domácností právě přes okenní a dveřní otvory. Zlepšit životní podmínky uvnitř budovy můžeme pomocí moderních stínících systémů. Na výběr máme množství materiálů, tvarů a barev.

bydlení, stínění, ochrana před slunečním zářením, rolety, markýzy, žaluzie

Fyzikální zákony

Stínící systémy snižují průnik slunečního záření přes skleněné tabule ze 100 až na 20%. Přitom platí, že vnější stínění je 7 - až 10-krát efektivněji jako vnitřní a mezi skelní stínění 3 - až 4-krát.Pokud se na objektu stínící systémy vůbec nenacházejí, mohou se prostory (navzdory větrání) přehřívat. Je to způsobeno skleníkovým efektem, který udržuje teplo uvnitř, i když je venku příjemně chladno.

Rozhodnutí je na nás

Pokud dbáme na zákony fyziky, pravděpodobně si vybereme vnější stínění. Sympatizanti interiérového stínění se však nemusí dát těmito zákony ovlivnit a mohou si vybrat z mnoha možností, které jim trh nabízí. Exteriérové ​​stínění:

 • venkovní žaluzie,
 • venkovní rolety,
 • markýzolety,
 • markýzy
 • Interiérové ​​stínění
 • horizontální vnitřní žaluzie
 • vertikální vnitřní žaluzie
 • vnitřní rolety
 • plošné závěsy
 • skládané rolety - plisé
 • zatemnění.

Exteriérové ​​stínění - venkovní hliníkové žaluzie

Můžeme si vybrat ze škály kvalitních, odolných a vkusných exteriérových žaluzií. Odrazí většinu slunečních paprsků ještě před dopadem na sklo. Mezi oknem a sluneční ochranou může vzduch cirkulovat, čímž se zabraňuje hromadění horkého vzduchu. Díky nastavitelným lamelám není žádný problém s usměrněním denního světla. Konstrukci žaluzií tvoří lamely, vedení lamel (vodící lišta, lanko), řebříček, krycí plech, nosný profil pro pohon (motor nebo kliku) a vytahovací páska.

Lamely

Lamely jsou vyrobeny ze speciálního hliníku a jsou absolutně nerezivějící. U venkovních žaluzií rozeznáváme tři typy lamel - ploché, falcované C-lamely a Z-lamely. V interiéru můžeme využít i perforované lamely. Ty zajistí zastínění kontakt s okolím. V exteriéru by se perforace zanesly vlivem povětrnostních činitelů. Horizontální hliníkové žaluzie mohou být vyrobeny i na asymetrické okna, ale maximálně do úhlu 45 °. Lamely exteriérových hliníkových žaluzií jsou vedeny pomocí vodicí lišty nebo lanka. Lanko může být poplastované černé nebo transparentní. Pokud chceme žaluzie, které odolají i větru s rychlostí 17 m / s, můžeme si zvolit žaluzie stabilní ve větru. Ty mají vodící lišty, které jsou dostatečně odolné proti působení větru. Vedení je pro exteriérové ​​žaluzie nezbytné. Většina žaluzií (95%) se vyrábí s ovládáním pomocí elektrického pohonu. Bezúdržbový středový motor vytahuje, spouští a otáčí lamely prostřednictvím ovládacího přepínače. Při manuálním způsobu ovládání je žaluzie ovládána hliníkovou otočnou klikou. Pohodlnější je však dálkové ovládání.

Venkovní rolety

Svou konstrukcí slouží zároveň jako bezpečnostní, tepelná a zvuková ochrana. Zároveň zajišťují dokonalé zastínění interiéru. Na rodinných domech dnes můžeme vidět oblíbené rolety různých barev a tvarů. Spuštěné rolety pomáhají snižovat tepelné ztráty i hladinu hluku. Dnes jsou už běžné i kombinované rolety, které mají vedle funkce stínění integrovaný závěs na ochranu před hmyzem. Speciální bezpečnostní rolety díky možnosti automatického zablokování (proti nedovolenému vysunutí rolety) znemožňují jejich násilné otevírání zvenčí. Konstrukci venkovních rolet tvoří navíjecí schránka, hřídel (motor nebo klika), závěs s lamelami (v horní poloze), vodící lišty a spodní profil. V případě rolet zabudovaných do fasády je součástí jejich konstrukce i vnější fasáda, která zakrývá box. Lamely rolet tvoří hliníkové profily vyplněné polyuretanovou pěnou. Levnějším provedením jsou lamely z plastu. Barevná škála lamel je téměř neomezená. V případě asymetrických tvarů venkovních rolet musíme počítat s tím, že manuální ovládání není možné. V těchto případech je ovládání jedině na elektrický pohon.

Svislé markýzy

Tyto markýzy jsou vhodné na svislé fasády a velké zasklené plochy. Můžeme je instalovat dodatečně nad okna, která mají malý volný prostor pro umístění stínění (díky malým rozměrům skříňky na navíjení). Konstrukce svislých markýz se skládá z konzoly hřídele, navíjecího hřídele, látky, krycího plechu, vodící lišty, distančních konzol vedení, vodícího profilu látky a ze spodního hliníkového profilu. Můžeme si přitom vybrat mezi různými typy fasádních markýz od klasických svislých přes šikmé až po různé asymetrické tvary přizpůsobené konkrétnímu tvaru fasády.

Markýzolety

Tyto textilní stínící systémy se montují přímo na fasádu. Jejich konstrukce se skládá z konzoly hřídele, navíjecího hřídele, látky, krycího plechu, vodících lišt, rozpěrné konzoly vedení, vodícího profilu látky a ze spodního hliníkového profilu.Výškově nastavitelná horní část potahu se pohybuje svisle před oknem a současně lze spodní část vysunout až do úhlu 150 °. Takto lze markýzolety libovolně přizpůsobit slunečním paprskům, aniž by byl narušen výhled ven.

Terasové markýzy s kloubovými rameny

Oblíbené a známé jsou markýzy právě na terasách rodinných domů. Látka při navíjení na hřídel může být chráněna (kazetový typ), částečně chráněna (polouzavřený typ) nebo nechráněná (otevřený typ). Polohování markýz se realizuje pomocí kloubového ramene. Kloubový mechanismus může zajistit velkoplošné zastínění až do šířky 6,5 m a vysunutí 4 m.

Kazetové markýzy

Kazeta s mechanismem otevíratelných krytů zajišťuje, aby látka markýzy v zataženém stavu byla vždy chráněná před znečištěním deštěm.

Boční markýzy

Tvoří ochranu pro balkony a terasy. Chrání před nízko stojícím sluncem, slabším větrem i zvědavými pohledy. Látka je v zasunutém stavu optimálně chráněna před prachem a nečistotami. Látku můžeme celou vytáhnout z kazety a na druhé straně ji zachytit v držáku. Napnutí látky zajistí integrovaná předpjatá pružina. Boční markýzou můžeme zastínit plochu do výšky 2,1 m s vysunutím 4 m.

Interiérové ​​stínící systémy

Ochrana před slunečním zářením ve vnitřním prostředí vytváří stín a chrání před zvědavými pohledy. Místnosti tak mohou být zastíněné a zároveň žádané detaily umístěny do správného světla. Příjemně tlumené světlo a barevnost vytvářejí individuální atmosféru.

Interiérové ​​horizontální hliníkové žaluzie

Vnitřní žaluzie regulují dopad světla i teplotu místnosti a ochraňují před zvědavými pohledy. Vyrábějí se na míru a jsou vhodné pro všechny typy oken. Tyto žaluzie mohou být umístěny i mezi okenními lištami. Rozměry lamel se pohybují od 16 do 35 mm. Pohyb lamel můžeme ovládat šňůrkou (tyčkou), řetízkem, klikou nebo motorem. Pro velká okna jsou vhodné i lamely o šířce 50 mm.

Interiérové ​​vertikální žaluzie

Tvoří ideální ochranu pro obytné prostory s velkými zasklenými plochami. Konstrukci tvoří nosný profil, vertikální lamely, ovládání a ovládací řetízek. Pomocí velkého výběru barev můžeme vytvořit útulný interiér.

Vnitřní rolety

Pokud si vybereme stínění z interiérové ​​strany, mohou nám dobře posloužit zatemňovací rolety. Pomocí těchto rolet můžeme dosáhnout až 100% zastínění interiéru. Jejich konstrukci tvoří navíjecí hřídel látky, zatemňovací látka, navíjecí schránka, vodící lišty, ovládání (motor nebo klika) a spodní hliníkový profil. Kromě vertikálních si můžeme vybrat i horizontální zatemňovací rolety. Dají se nainstalovat téměř na každé okno (střešní, atypických tvarů). Speciální látky zajistí perfektní ochranu před sluncem na svislých, šikmých i horizontálních okenních tabulích.

Plošné závěsy

Další z možností, kterou můžeme zvolit pro náš interiér, jsou posuvné závěsy. Konstrukci závěsů tvoří vodicí lišta s drážkami na pohyb 2 až 5 posuvných závěsů se spodním zatěžovacím profilem. Ovládáme jejich šňůrkou nebo tyčí.

Regulace denního světla

Moderní stínící systémy dokáží dopadající světlo nejen omezit, ale ho i nasměrovat požadovaným směrem. Vytvářejí osvětlená i neosvětlená místa podle naší potřeby a zároveň pouštějí dovnitř dostatek světla. Žaluzie usměrňují a optimalizují denní světlo. Taková regulace je možná i u žaluzií umístěných mezi zasklívacími lištami, při exteriérových i interiérových žaluzií.

Ochrana proti hmyzu

Navíjecí rolety, pevné, posuvné nebo otočné rámy udělají z každé místnosti prostor bez hmyzu. Ochranné rámy proti hmyzu se vyrábějí přesně na míru a jsou vhodné i pro střešní okna. Síťovinu z poplastovaného skelného vlákna můžeme dostat v bílém, šedém i černém provedení.

Inteligentní řídicí systémy

Stínící systémy můžeme ovládat mechanicky klikou nebo řetízkem. Pohodlnější řešení nabízí využití elektrických pohonů prostřednictvím dálkového ovládání. Centrální řídící systém dokáže pomocí senzorů větru, světla a teploty reagovat na předem nastavené požadavky uživatele budovy (v závislosti na části dne). Podle nastavení vysouvá markýzy, otevírá a zavírá rolety, naklápí lamely žaluzií. Technické možnosti v současnosti pomáhají zpříjemnit život ve všech oblastech.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dávkovač vůní P+L Systems Micro LCD

Dávkovač vůně může mít nápadný designový tvar, ale také jeho působení v některých interiérech vyžaduje...
více…

Dávkovač vůně P+L Systems ZA102 LCD

Programovatelné dávkovače vůni osvěží vzduch a zároveň pohltí nežádoucí pachy, a to vše dle našeho zadání....
více…

Dávkovač vůně - ekonomický způsob osvěžování vzduchu nejen komerčních prostor

Osvěžovat vzduch v interiéru a aktivně v něm pohlcovat nepříjemné pachy můžeme několika způsoby. Ne všechny jsou...
více…

Sítko do pisoáru Wave Mango

Ekologie a výrobky z plastu? I to můžete být pro životní prostředí nezatěžující varianta. Zvlášť, když se...
více…

Sítko do pisoáru Wave Honeysuckle

Udržet svěží vzduch na toaletách, to není žádný problém, pokud si na pomoc pozvete účinné osvěžovače vzduchu....
více…

Sítko do pisoáru Wave Spiced Apple

Čistota a vůně, to je ta správná dvojka, která by měla jít ruku v ruce. Ne nadarmo se běžně používá výraz...
více…

Sítko do pisoáru Wave Kiwi Grapefruit

Osvěžující vůně v podobě sítka z voňavého termoplastu, to je ideální řešení nejen vůně, ale i hygieny na...
více…

Vůně na pánské toalety - vonná sítka do pisoárů

Doby, kdy jsme často hledali toalety na veřejných místech podle nepříjemného zápachu jsou naštěstí již pryč. Ba...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Kiwi Grapefruit

Sháníte spolehlivý osvěžovač vzduchu do větších prostor? Osvěžovač, který nebude dráždit dýchací cesty, bude...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Cucumber Melon

Jemná a zároveň osvěžující? I taková může být vůně, jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy...
více…