Okapový systém na domě je třeba pravidelně a pečlivě kontrolovat

Pečlivá kontrola okapového systému se vyplatí. Odborníci doporučují takovou prohlídku provádět alespoň dvakrát ročně, před a po zimě. Navíc do celkové podzimní revize střechy a okapů je dobré zahrnout i kontrolu sněhových zábran, pokud jsou na střeše nainstalovány.

okapy a žlaby, revize okapů, údržba domu

Nečistoty v okapech

Na podzim okapy zanáší padající listí a po zimě v nich zas zůstává mnoho nečistot, které ze střechy spláchl tající sníh. Aby okapy plnily svou funkci, je třeba všechny nečistoty odstranit. Jinak se může snadno stát, že okap se nečistotami ucpe a voda si ze střechy začne hledat jinou cestu. Snad každému je jasné, že nekontrolovaný tok vody po fasádě - to není jen obyčejná chyba krásy. Ohrožuje a zkracuje životnost domu. Navíc, v usazeninách se udržuje vlhkost, která podporuje rezivění a pomáhá tak devastaci okapového systému.

Narovnat a vyspádovat

Při opravě musíme žlab, který se ohnul pod masou sněhu a při dešti z něj přes okraj vytéká voda, ho nejdříve uvolnit z plechových úchytů na hácích po celé délce, kterou budeme opravovat. Mezi dvěma neohnutými háky, napneme provázek, a získáme tak potřebnou rovinu okapu. Pak se pokusíme vrátit nosné háky do původního stavu. Na profil háku nasuneme ohýbací páku nebo trubku a mírným tlakem hák dle potřeby ohneme. Tak postupně opravíme všechny poškozené háky. Podobným způsobem postupujeme, i pokud dešťový žlab nemá dostatečný sklon (2 až 3 cm na 10 m délky), voda neodtéká a postupně se v něm shromažďují nečistoty. Žlab uvolníme z plechových úchytů na hácích po celé délce a ohýbat začneme od odtokové roury.

Bodová koroze a antikorozní nátěry

Šroubovákem nebo větším hřebíkem prověříme, zda na očištěných žlabech není část koroze plechu. Pokud najdeme bodovou korozi, která prostupuje téměř celou tloušťkou, nebo se plech na určitých místech tak snadno ohýbá, že hrozí jeho zlomení, jsou všechny pokusy o další opravu zbytečné. Celou poškozenou část okapu musíme vyměnit. Pokud je plech žlabu ještě dostatečně pevný, vyčistíme ho drátěným kartáčem a natřeme odrezovačem, základní barvou a nakonec některým z krycích vnějších laků. Pro zjednodušení práce můžeme použít i jednorázové antikorozní nátěry, kterých je na trhu dostatek. Jsou však cenově nákladnější. Rovněž je nutné zkontrolovat těsnost spojů mezi okapovými díly. V případě, že povolil některý z pájených spojů, protéká voda spárou a dělá škody. Nejjednodušším a spolehlivým řešením je vyplnit spáru silikonovým tmelem. Důkladně ho natlačíme do štěrbiny, zejména z vnitřní strany žlabu.

Vyměna celého okapového systému

Pokud jsou již okapy v takovém stavu, že se nedají opravit pouze nátěrem, doporučuje se výměna celého systému. U ní je nejlepší sáhnout po okapech, které nerezaví a nevyžadují pravidelné lakování - například po těch z umělé hmoty nebo z pozinkované oceli. Systémy odvodnění střech dostávají v době moderních materiálů a rostoucích požadavků na estetiku a užitné vlastnosti nový rozměr. Výběr už dávno nekončí u pouhého pozinkovaného plechu. Jeho omezená životnost dnes už nikoho neláká a na nezbytné pravidelné natírání nemá nikdo chuť, čas a možná ani peníze. Chceme mít okapový systém krásný, barevný, stále jako nový a ještě si přejeme, aby sloužil minimálně i našim dětem. Bezúdržbové barevné okapové systémy jsou na našem trhu v nabídce již několik let, a přesto o jejich vlastnostech a použití mnoho lidí stále neví. Instalace je přitom velmi rychlá a jednoduchá, v systémech se využívá princip spojování nebo lepení, díky kterým odpadá pracné letování.

Kvalitní plastové okapy

Používání kvalitních plastových okapů je moderní a poměrně výhodné. Jsou dostupné v široké škále velikostí, v mnoha barvách, včetně barvy mědi, vyznačují se dlouhou životností a ty kvalitní i barevnou stálostí. Při jejich použití oceníte i bezproblémovou montáž. Je tak jednoduchá, že ji zvládne každý, kdo má předpoklady pro práci v potřebné výšce, protože vlastně jde o stavebnici. Plastové okapy netrpí korozí, a proto nevyžadují ochranné nátěry. Nejde při tom jen o cenu barev, ředidel a štětců, ale zejména o pracnost a to, jak je nepříjemné natírání nad hlavou a na žebříku. Kvalitu použitých materiálů v případě značkových výrobců zajišťuje modifikování základního materiálu PVC pomocí změkčovadel, stabilizátorů a ultrafialových filtrů. Materiál spolehlivě snáší i střídavé extrémní klimatické výkyvy, na které jsme u nás zvyklí. Většina výrobců plastových okapů vytvořila komplexní systém doplňků, který pokrývá většinu požadavků běžného uživatele a umožňuje zakomponovat okapní systém do celkového vzhledu domu.

Nezničitelná ocel

Další variantou jsou okapy vyrobené z ocelového plechu s povrchovou úpravou, které nepodléhají korozi, a tedy nevyžadují natírání. Dodávají se v široké paletě barev. Životnost materiálů, povrchových úprav i systému jako celku je prověřena dlouholetým používáním v náročných klimatických podmínkách. Pevnost materiálů a přesnost jednotlivých komponentů v systému je podstatná především v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkými výkyvy teplot. Výrobci pamatují i ​​na doplňky na zpevnění podokapních žlabů. Hůře na tom sice není ani titanzinek, měď a hliníkový plech, u nichž se časem vytvoří na povrchu patina a materiál chrání, ale ne vždy příjemným efektem je změna barvy a velmi často také nestejnoměrná oxidace, způsobující, že povrch je různobarevný a skvrnitý.  V případě výběru vhodného okapového systému je důležité uvědomit si, na jaký typ budovy je určen. Například nejčastějším materiálem okapů na památkách je stále měď, ta je však finančně nákladná a samozřejmě láká zloděje. Variabilním řešením může být právě odvodňovací systém z pozinkované oceli s povrchovou úpravou v barvě mědi. Z dálky je i pro odborníka od měděných okapů k nerozeznání.

Rozmrazovací okapní systémy

Odvod srážek ze střech může v horských a podhorských oblastech způsobovat nejen v zimě problémy. Okapové žlaby a svody zamrzají a vytvářejí se na nich rampouchy. Důsledkem toho bývají padající špičaté harpuny, stržené okapy nebo popraskané svody. Rampouch může kolemjdoucím způsobit i těžkou újmu na zdraví. Výdaje na opravy okapů, zatečení omítek a náhrada za způsobené škody jsou mnohdy vyšší než např.. náklady na rozmrazovací okapní systémy. Ty se instalují především tam, kde se hromadí voda z tajícího sněhu a ledu. Většinou jde o dešťové žlaby, svody, různá úžlabí a okraje střech. Na rozehřívání se používají elektrické odporové kabely, tvořící s montážními prvky, napájením a regulací rozmrazovací systém. Volba typů, provedení a výkon jednotlivých prvků systému vychází především z rozměrů, sklonu a orientace střechy, typu střešní krytiny, způsobu odvodnění střechy a samozřejmě z klimatických podmínek, kterým jsou vystaveny. Ale to už nechme odborníkům. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Úskalí šikmých střech

Největším problémem kvality střech v Česku je vliv lidského faktoru. Realizace střechy jen podle projektu pro stavební...
více…

Výběr správného komína

Návrh a projekt domu by měl vypracovat architekt tak, že zohlední všechny požadavky majitele a rovněž zajistí...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Jak vybrat dveře?

Najít interiérové ​​a vchodové dveře do domácnosti není tak jednoduché, jak jste mysleli. Při výběru nových...
více…

Chyby při stavbě ploché střechy, které mohou poškodit její funkčnost

Vybrali jste si plochou střechu, aby kryla váš dům? Určitě jste své rozhodnutí dobře zvážili, ale přesto by se...
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…

Jak si lehce vymalovat byt či dům?

Malování bytu v době, kdy je na trhu dostatek kvalitních barev a cenově dostupných pomůcek, není žádný problém. Do...
více…