Osvětlení obývacího pokoje - centrální lustr je již přežitek

Vybrat osvětlení do obývacího pokoje, to není ani v době, kdy jsou dokonce celé obchodní domy jen se svítidly, snadná záležitost. Je zde potřeba sladit design svítidla se stylem nábytku a v neposlední řadě koukat i na to, aby svítidlo dokázalo navodit příjemnou atmosféru v pokoji, který bývá často centrem domácnosti. A samozřejmě by nemělo ničit oči, když budeme potřebovat v této části bytu na něco dobře vidět, či si přečíst třeba knihu.

osvětlení, obývací pokoj, světlo

Když už máme ujasněny prostorové vztahy a dispoziční řešení pokoje,

máme představu o nábytku, jeho barvě, tvarech a rozmístění, je na čase uvažovat nad výběrem a umístěním vhodného druhu svítidel a jejich umístěním. Zde nám dobře poslouží jednoduchý náčrt prostoru obývacího pokoje s rozmístěním nábytku. Na tomto světelném návrhu označíme místa, kde světlo potřebujeme bezpodmínečně, ujasníme si, zda nám bude stačit lokální světlo, nebo velké vyvážené světlo.

Doplňková svítidla

V dalším kroku zvážíme výběr a použití doplňkových svítidel. Doplňková svítidla mají za úkol navodit atmosféru, zvýraznit nábytek či prvky interiérového designu. Efektní je nepřímé osvětlení z říms a soklů. Pokud máme instalované dekorační lišty či sokl, vhodným zdrojem osvětlení je LED pás. Jeho pořizovací cena je vyšší, ale na druhé straně je vyvážená dlouhou životností, minimální spotřebou a jednoduchou instalací.

Na co myslet při plánování osvětlení

V první řadě na pohodu. Ať už pohodou při užívání osvětlení (nyní máme na mysli vhodné rozmístění svítidel a ovládacích prvků), dostatečnou variabilitu při osvětlení prostoru, ať už potřebujeme dostatečně jasné světlo na práci nebo tlumené na relax, neměli bychom mít problém zajistit si ho ve svém obývacím pokoji.  Variabilitu osvětlení zajistíme použitím více svítidel a instalací tzv. stmívače. Neméně důležitá je i světelná pohoda, jejímž základem je nepřímé, rovnoměrně rozptýlené světlo, při kterém je v celém prostoru dobře vidět a oči se nenamáhají, ani nejsou oslňované.

Specifika obývacího pokoje

Role moderního obývacího pokoje je tak říkajíc multifunkční. To znamená, že by měla poskytnout dostatečné osvětlení a pohodlí na práci, relax, čtení či sledování televize. Je místem, kde přijímáme návštěvy, v tomto prostoru máme vystavená umělecká díla a často je obývací pokoj spojený s jídelnou.

Centrální lustr - přežitek

Přežitkem, na který dnes můžeme klidně zapomenout, je umístění jednoho centrálního svítidla, lustru. Podle našeho světelného náčrtu raději zvolíme jedno či více výkonnějších svítidel s regulací osvětlení a možností samostatného rozsvěcování. Ostatní svítidla by měla podtrhnout celkové designové řešení interiéru, poskytnout tlumené dekorační světlo a vykouzlit pro nás neopakovatelné kouzlo domova. Efektní a oblíbené jsou stojanové lampy, jejich světlo nasměrujeme na stěnu nebo na strop, čímž vytvoříme příjemné měkké odražené světlo. Při sledování televize se doporučuje umístit tlumené světlo tak, aby rám televizoru nebyl ve tmě a zároveň, aby ​​se lampa neodrážela na obrazovce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…