Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální nebo vertikální. Většinou si je necháváme zhotovit odbornou firmou přímo na míru a zároveň i instalovat na okna. Vybrat se dá z mnoha druhů materiálu, ale i barev a odstínů.

žaluzie, bydlení, okna, energie, stínění

Horizontální žaluzie - přednosti

Často se v domácnostech využívají horizontální žaluzie z hliníku, méně ze dřeva, které se vyrábějí přímo na míru oken, na které nebo do kterých se instalují. Dřevěné žaluzie mohou být v nejrůznějších odstínech, barevně lakované podle potřeby tak, aby sjednotily interiér. Jsou vhodné zejména tam, kde by hliníkové nebo textilní vertikální žaluzie působily nevhodně, tedy do interiérů, kde je použito větší množství dřeva. Při jejich instalaci je nutný větší prostor, aby je uživatel mohl vytáhnout nad okno. Působí příjemně svou atmosférou a mají vyšší tepelně izolační vlastnosti. Lamely dřevěných žaluzií se nejčastěji umísťují v žebříčku na širším látkovém pásu, což však nemusí být pravidlem. Na jejich výrobu se nejčastěji využívá například dřevo z americké lípy nebo bambus. 

Materiál a ovládání 

Klasické vodorovné hliníkové žaluzie s bohatou škálou barev a odstínů mohou být umístěny i mezi dvě skla. Jejich předností je dlouhá životnost. Mohou být umístěny i před okna do interiéru, ale jejich účinnost je tím slabší, protože platí, čím je žaluzie umístěna více do interiéru, tím méně světla a tepla odebírá. V současnosti se setkáme nejčastěji s jejich ovládáním pomocí jedné kuličkového řetízku, která nahrazuje lanko na vytahování a stahování a otáčecí lanko. K zajištění polohy vytažení žaluzie je zabudovaná automatická brzda. Ovládací mechanismus s jednoduchým ovládáním je zabudovaný ve vrchní schránce. Umožňují horizontální regulaci propustnosti světla, zatemnění i zastínění. Odrážejí přebytečnou tepelnou energii a tím zlepšují interiérové klima v létě i v zimě. Jsou dokonalou ochranou soukromí před nežádoucími pohledy zvenčí. Na trhu jsou v pestré paletě barev lamel. Jsou vhodné na otevíratelná i sklopná okna i do zimních zahrad. Nejčastěji se zhotovují z velmi flexibilní hliníkové slitiny se speciální povrchovou úpravou světlostálým lakem, odolným proti mechanickému poškození. Odrážejí světlo a teplo, snadno se obsluhují a udržují.

Vertikální žaluzie - použití

Vertikální žaluzie se nejčastěji uplatňují v kancelářských prostorech a ve veřejných interiérech, ale v poslední době se s nimi setkáváme i v interiérech rodinných domů. Při správně zvolené barevnosti a kvalitě materiálu mohou být dokonalou náhradou závěsů, záclon či různých dělících prvků. Navíc při roztažení nebo pootočení vertikálních pásů lamel můžeme podle potřeby korigovat intenzitu světla. Podstatné při tomto typu žaluzií jsou vodící lišty, které mohou spolu s uspořádáním lamel kopírovat tvar okna nebo jiné zasklené plochy. Mohou být typicky rovné, tedy s rovnou lištou nebo atypické - obloukovité s takto tvarovanou lištou.

Materiál vertikálních žaluzií

Spektrum materiálů pro jejich výrobu je široké. V interiérech se nejčastěji používají textilní lamely, které by měly mít akustickou úpravu a maximálně izolovat hluk. Výrobci mysleli i na zákazníky, kteří trpí alergiemi na prach, proto zhotovují i ​​lamely z materiálů ze skelných vláken, které odpuzují prach a zároveň vytvářejí dojem klasického textilu. Vertikální žaluzie se také nabízeny v různých barvách. Jejich použití se často řídí polohou zastiñování místnosti. Vhodné je, pokud se v interiérech orientovaných na sever používají lamely z tenčího materiálu a ve světlejších barevných odstínech, aby neubíraly světlo, a na jižní straně hrubší lamely, aby zabraňovaly oslnění a přílišnému přehřívání. Vedle skleněných vláken se využívají pro jejich výrobu i další materiály, především polyester, bavlna, skelné vlákno, PVC apod. Textilie vertikálních pásů lamel jsou stálobarevné, antistatické a některé z nich i nehořlavé. Do místností, kde pracujeme s počítači, jsou určeny speciální materiály žaluzií, které zabraňují reflexi světla. Jsou perforované tisíci maličkých dírek, které umožňují propouštění potřebného množství světla.

Údržba a ovládání žaluzií

Vertikální žaluzie jsou zajímavé pro různé možnosti provedení. Hodí se na větší plochy, proto se často využívají i na předělování prostor. Všechny látkové a plastové lamely vertikálních žaluzií prach nezachycují ani nevytváří, proto nevyžadují ani speciální údržbu. Jsou omyvatelné nebo se čistí pomocí ultrazvuku. Ovládání vertikálních žaluzií je jednoduché. Lamely se dají, natáčet mechanicky - jednostranně, oboustranně, motoricky - tlačítkem, dálkovým ovládáním, senzorově, centrální, programovatelnou automatikou. Setkat se můžete i s dřevěnými vertikálními žaluziemi, u nichž je pás vertikální lamely tvořen provázáním malých horizontálních dřevěných profilů. Jejich povrch také poskytuje mnoho možností na různobarevnou povrchovou úpravu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Pasivní nebo nízkoenergetické domy?

Zdá se, že lidem je již jasné, že na bydlení se dají ušetřit nemalé peníze. Vypadá to tak, že vše, co není...
více…

Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…

Ušetřete na výdajích za domácnost a pořiďte si koberec

Nedávné události, které vedly ke zdražování cen energií, asi zaznamenal každý z nás. Dostáváme se tedy k otázce:...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Jak ušetřit za energie? Investujte do moderních technologií!

Náklady energie každoročně rostou a jednou z mála jistot v našich životech je, že tento trend bude pokračovat....
více…

Teplovzdušné vytápění, tepelná čerpadla a využití elektrické energie

Díky zvyšujícímu se zájmu o šetření energiemi se v současnosti význam teplovzdušného vytápění stále zvyšuje....
více…

Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…