Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální nebo vertikální. Většinou si je necháváme zhotovit odbornou firmou přímo na míru a zároveň i instalovat na okna. Vybrat se dá z mnoha druhů materiálu, ale i barev a odstínů.

žaluzie, bydlení, okna, energie, stínění

Horizontální žaluzie - přednosti

Často se v domácnostech využívají horizontální žaluzie z hliníku, méně ze dřeva, které se vyrábějí přímo na míru oken, na které nebo do kterých se instalují. Dřevěné žaluzie mohou být v nejrůznějších odstínech, barevně lakované podle potřeby tak, aby sjednotily interiér. Jsou vhodné zejména tam, kde by hliníkové nebo textilní vertikální žaluzie působily nevhodně, tedy do interiérů, kde je použito větší množství dřeva. Při jejich instalaci je nutný větší prostor, aby je uživatel mohl vytáhnout nad okno. Působí příjemně svou atmosférou a mají vyšší tepelně izolační vlastnosti. Lamely dřevěných žaluzií se nejčastěji umísťují v žebříčku na širším látkovém pásu, což však nemusí být pravidlem. Na jejich výrobu se nejčastěji využívá například dřevo z americké lípy nebo bambus. 

Materiál a ovládání 

Klasické vodorovné hliníkové žaluzie s bohatou škálou barev a odstínů mohou být umístěny i mezi dvě skla. Jejich předností je dlouhá životnost. Mohou být umístěny i před okna do interiéru, ale jejich účinnost je tím slabší, protože platí, čím je žaluzie umístěna více do interiéru, tím méně světla a tepla odebírá. V současnosti se setkáme nejčastěji s jejich ovládáním pomocí jedné kuličkového řetízku, která nahrazuje lanko na vytahování a stahování a otáčecí lanko. K zajištění polohy vytažení žaluzie je zabudovaná automatická brzda. Ovládací mechanismus s jednoduchým ovládáním je zabudovaný ve vrchní schránce. Umožňují horizontální regulaci propustnosti světla, zatemnění i zastínění. Odrážejí přebytečnou tepelnou energii a tím zlepšují interiérové klima v létě i v zimě. Jsou dokonalou ochranou soukromí před nežádoucími pohledy zvenčí. Na trhu jsou v pestré paletě barev lamel. Jsou vhodné na otevíratelná i sklopná okna i do zimních zahrad. Nejčastěji se zhotovují z velmi flexibilní hliníkové slitiny se speciální povrchovou úpravou světlostálým lakem, odolným proti mechanickému poškození. Odrážejí světlo a teplo, snadno se obsluhují a udržují.

Vertikální žaluzie - použití

Vertikální žaluzie se nejčastěji uplatňují v kancelářských prostorech a ve veřejných interiérech, ale v poslední době se s nimi setkáváme i v interiérech rodinných domů. Při správně zvolené barevnosti a kvalitě materiálu mohou být dokonalou náhradou závěsů, záclon či různých dělících prvků. Navíc při roztažení nebo pootočení vertikálních pásů lamel můžeme podle potřeby korigovat intenzitu světla. Podstatné při tomto typu žaluzií jsou vodící lišty, které mohou spolu s uspořádáním lamel kopírovat tvar okna nebo jiné zasklené plochy. Mohou být typicky rovné, tedy s rovnou lištou nebo atypické - obloukovité s takto tvarovanou lištou.

Materiál vertikálních žaluzií

Spektrum materiálů pro jejich výrobu je široké. V interiérech se nejčastěji používají textilní lamely, které by měly mít akustickou úpravu a maximálně izolovat hluk. Výrobci mysleli i na zákazníky, kteří trpí alergiemi na prach, proto zhotovují i ​​lamely z materiálů ze skelných vláken, které odpuzují prach a zároveň vytvářejí dojem klasického textilu. Vertikální žaluzie se také nabízeny v různých barvách. Jejich použití se často řídí polohou zastiñování místnosti. Vhodné je, pokud se v interiérech orientovaných na sever používají lamely z tenčího materiálu a ve světlejších barevných odstínech, aby neubíraly světlo, a na jižní straně hrubší lamely, aby zabraňovaly oslnění a přílišnému přehřívání. Vedle skleněných vláken se využívají pro jejich výrobu i další materiály, především polyester, bavlna, skelné vlákno, PVC apod. Textilie vertikálních pásů lamel jsou stálobarevné, antistatické a některé z nich i nehořlavé. Do místností, kde pracujeme s počítači, jsou určeny speciální materiály žaluzií, které zabraňují reflexi světla. Jsou perforované tisíci maličkých dírek, které umožňují propouštění potřebného množství světla.

Údržba a ovládání žaluzií

Vertikální žaluzie jsou zajímavé pro různé možnosti provedení. Hodí se na větší plochy, proto se často využívají i na předělování prostor. Všechny látkové a plastové lamely vertikálních žaluzií prach nezachycují ani nevytváří, proto nevyžadují ani speciální údržbu. Jsou omyvatelné nebo se čistí pomocí ultrazvuku. Ovládání vertikálních žaluzií je jednoduché. Lamely se dají, natáčet mechanicky - jednostranně, oboustranně, motoricky - tlačítkem, dálkovým ovládáním, senzorově, centrální, programovatelnou automatikou. Setkat se můžete i s dřevěnými vertikálními žaluziemi, u nichž je pás vertikální lamely tvořen provázáním malých horizontálních dřevěných profilů. Jejich povrch také poskytuje mnoho možností na různobarevnou povrchovou úpravu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety den a noc v sobě kombinují to nejlepší ze stínicí techniky

Konkrétně se způsobem regulace světla podobají žaluziím, průsvitné a zatemňovací pruhy připomínají materiálem...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Krbové vložky je možné zkombinovat s teplovzdušnými rozvody

Tyto topné systémy jsou výhodným zdrojem tepla z ekologického i ekonomického hlediska. Teplovzdušné systémy mohou...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…