Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách
Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10 m, můžete bez obav pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Jeho často bizardní zjev může bude originální ozdobou nejen zahrady, ale také větší terasy.
Olivovník evropský
Nejznámějším a nejpěstovanějším druhem je oliva evropská (Olea europaea). Existuje množství odrůd, které se liší produkci plodů, růstem i nároky na prostředí. Jako zahradní rostlina je nejčastěji pěstovaná odrůda "Lessini". Velmi dobře se vyrovnává se zimními podmínkami a není náchylná na choroby. Pokud si plánujete koupit olivovník, vybírejte takového jedince, jehož kmen a koruna bude v rovnováze. Samozřejmě, čím starší a rozvětvenější strom, tím vyšší cena.
Tip na výsadbu
Při výběru olivovníku zvažte své prostorové možnosti balkonu nebo terasy. Abyste zachovali nebo podpořili akcent Středomoří, vysaďte jej do terakotové nádoby a obklopte rostlinami, které se s ním běžně vyskytují v středomořské oblasti (například levandule či agáve). Plodem stromu je známá oliva s velmi tvrdou peckou. Ale trvá přibližně sedm let, než sklidíte doslova pár kusů.
Péče o olivovník
- Olivovník miluje slunce, chráněné a teplé stanoviště.
- Půda může být mírně vlhká, přičemž je nutné, aby byla dobrá drenáž na odtok vody.
- Stočené listy jsou důkazem toho, že rostlina je mokrá. Pozor proto na zbytečné přelévání!
- Větší exempláře odolají mrazu do - 5 ° C. Kontejnerově pěstované druhy je však třeba na zimu přemístit do sklepa nebo zimní zahrady.
- Během sezóny (od března do září) můžete olivovník přihnojovat.