Zahrada s úžasnou atmosférou lesa

Každá zahrada má svou vlastní atmosféru, kterou můžeme citlivým zásahem ještě umocnit, nebo naopak tím necitlivým úplně zkazit. Chcete-li zahradu s atmosférou lesa, s její “tvorbou” vám pomůže sama příroda. Nechte se vést, ona nejlépe ví, jak na to.

zahrada, les, zahradní architektura, rostliny, stromy

Okrasný charakter zahrady

Padající jehličí, hlubší stín, časté sucho a nedostatek slunečních paprsků? Na první dojem je to více problémů než výhod, ale pro mnohé krásné rostliny je právě toto prostředí ideální. Zahrada s atmosférou lesa bude mít vždy spíše okrasný než užitný charakter, i když například umožní pěstovat vybrané ovocné rostliny, jako jsou maliny, borůvky, měsíční jahody, aronie a další chutné druhy. Neměla by to být zahrada "podle pravítka", hlavní slovo přenechte přírodě, kterou však je třeba rozumně zkrotit. Cílem přece není vytvořit za domem houštinu a mix všeho možného.

Nejlepším vzorem je příroda

Klasické udržované trávníky, tvarované dřeviny či živé ploty nikdy nebudou v takové zahradě působit přirozeně, stejně ani záhony růží, jezírka s pravidelnými geometrickými tvary či bylinkové a letničkové záhony.

V rámci plánování je důležité zvolit správnou skladbu rostlin

Ideální jsou vyšší druhy jehličnanů - smrky či borovice, ve vyšších polohách i jídle. Klidně je může být i více. Pokud se obáváte, že pod vyššími stromy nic z důvodu silného prokořenění půdy neporoste, máme pro vás dobrou zprávu. I místa pod stromy se dají vysadit zajímavě a mnohé rostliny zde dokáží vytvořit souvislý porost, ba dokonce i nádherně rozkvést.

Kvetoucí trvalky

Nabídka kvetoucích trvalek vhodných do prostředí zahradního lesa, je obrovská - zvonky, orlíčky, konvalinky, sasanky, tužebník, oměj, čechravy, kakosty, kontryhel, srdcovka, fialky či petrklíče. To je jen část toho, co se hodí, co běžně koupíme v zahradnictvích a co krásné kvete. Z trvalek okrasných listem určitě doporučujeme funkie. Trvalky by měly v tomto typu zahrad dostat volnost. Není dobré s nimi prostor přeplnit, zvolte raději méně druhů. Dokonce i skupinka vytvořena z jednoho rostlinného druhu bude působit zajímavě. Rovněž je lepší nezasahovat velmi do růstu rostlin. Vyčkejte, jak a kde se rozrostou. Může se stát, že se prostě objeví na jiném místě v zahradě.

Vytvoření souvislých zelených ploch

Z půdopokryvných rostlin sloužících k vytvoření souvislých zelených ploch na problematických místech, jakým je například suchý stín, jsou kromě břečťanu vhodné i barvínek, vajdštajnka nebo kopytník.

Dojem volné přírody navodí dřeviny s mocnou korunou

a mohutnějším vzrůstem. Ty tvoří základ, kostru zahrady. Stromy a vyšší dřeviny situujte do zadní části pozemku a výsadbu směrem blíže k domu nechte méně bujnou. Neznamená to však, že konec zahrady má působit jako prales. Tato část zahrady by jen měla být rozmanitější - kromě stromů by tu měli být i keře, stínomilné trvalky, kapraďorosty, cibuloviny a okrasné trávy. Nezapomínejte na azalky a rododendrony (mimochodem, spolu s jehličnany vytvářejí oku lahodící spojení), ale ani na listnáče, ideálně domácího původu. 

Vřesoviště

V podhorské oblasti se vyplatí uvažovat i nad vřesovištěm, kvetoucím od jara do podzimu, případně nad skalkou. V obou případech by z výsadeb měly mít převahu miniaturní jehličnany.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zahrada na venkově bude reprezentovat, i když v ní necháte rostlinám volnost

Nejste spokojeni se stavem vaší venkovské zahrady? Tak to je nejvyšší čas na změnu. Zahrady u venkovských domů...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

První pomoc při zasažení kůže bolševníkem

Příroda okolo nás, to je převážně oku lahodící zeleň, užitkové a okrasné rostliny nebo neškodný plevel. Ale i v...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…