Pestrý květinový karneval na balkoně

Bohatě kvetoucí letničky dodávají oknům každoročně novou, přívětivější tvář. Velkolepá přehlídka barev a vůní se přitom začíná v květnu a končí až v říjnu. Nabídka konkrétních rostlinných druhů - letniček je již v současnosti dostatečně široká, a tak si z nich dokáže vybrat nejen úplný začátečník, ale i náročný pěstitel.

balkony, květiny na bakonech

Výběr vhodných letniček

Nejčastějším způsobem pořízení letniček na okna a balkony je jejich koupě. Před ní je důležité zohlednit podmínky, v jakých budou letničky růst, a typ výsadby, jakou plánujeme zrealizovat. Při nákupu by měly být sazenice letniček zdravé, dobře zakořeněné a silné. Vyhnout je se třeba zvadlým a slabým jedincům. Pro opozdilce je možný výsev některých druhů letniček přímo do bedniček. Ty už není potřeba přesazovat a po výsevu rostou rychle a netrvá dlouho, dokud rozkvetou. Mohou to být například aksamitníky, tařice, povíjnice nebo lichořeřišnice. Nejčastěji se lze na slunných oknech setkat s muškáty štítovolistými (Pelargonium peltatum), přičemž oblíbené jsou zejména jednoduché, červeno-nebo ružovo kvetoucí formy. Často se pěstují i ​​surfinie (převislé petúnie), přičemž nejvíce se pěstuje tmavorůžový kultivar "purple", který vyniká zejména v samostatných výsadbách, nebo "Blue Vein" s jemným modrým žilkováním. Novinkami jsou však i světle žluté kultivary "Lime Surfinia" a mnohé další. Své místo si na balkoně našly i bohatě kvetoucí miniaturní petúnie "Million Bells" s množstvím drobných květů.

Červenými, růžovými nebo fialovými květy na slunných až polostinných balkonech

zazáří železníky (Verbena hybrida), ideální na okna a balkony jsou kultivary "temari" a "tukan", které vyniknou zejména samostatně, podobně jako žlutě kvetoucí sanvitálie (Sanvitalia procumbens), světle vějířovka (Scaevola) nebo klasické lichořeřišnice (Tropaeolum majus). V kombinaci s jinými kvetoucími letničkami lze zase pěstovat bíle kvetoucí bakopy, zářivě modré lobélie (Lobelia erinus),  bohatě kvetoucí, sírovožlutý dvojzubec (Bidens) a mnohé další druhy. Na mírně zastíněná okna a balkony jsou vhodné zejména různé druhy netýkavek (Imapatiens Walerian), fuchsie, okrasný tabák (Nicotiana x sanderae) nebo hlíznaté begónie. Kvetoucí druhy letniček lze zkombinovat s těmi, které jsou dekorativní svým olistěním. Na slunném stanovišti to může být plektrantus (Plecranthus coleoides) nebo smil (Helychrysum petiolare), v polostínu pochvatec (Coleus blumei) nebo Glechoma (Glechoma hederecea "Variegata").

Výběr barev

Příjemně působí zejména jednobarevné výsadby, sladěné s barvou omítky nebo okenních rámů. Na světlých omítkách vyniknou červenokvetoucí druhy, na tmavém pozadí naopak růžové, žluté a bílé květy. Výsadba jednoho druhu a jedné barvy působí elegantně a decentně, naopak dynamicky působí smíšené výsadby (kombinace různých druhů, barev a růstových forem). Při kombinování jednotlivých barev je třeba vybírat příbuzné barevné odstíny, případně vytvářet i odvážnější kontrasty (modrá + červená, modrá + žlutá apod..). Výsledný účinek je završením vhodného výběru letniček a následně intenzivní péče o ně. Pohled na kvetoucí okna a balkony (stále tak vzácný) je určitě bezkonkurenční.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zasklení lodžie - výhody a nevýhody

Současný trend bydlení upřednostňuje co největší přísun světla. Chceme se potěšit výhledem ven. Většina z nás...
více…

Pokojové květiny, nenáročné na pěstování v domácnosti

Jsou nedílnou součástí našich domovů. Zpestřují nám interiér bytu či domu. Vynikají svou krásou, potěší oko...
více…

Střešní zahrada splňuje ekologické, estetické i ekonomické nároky

Střešní zahrada se u nás ještě stále považuje za drahý a komplikovaný módní výstřelek, který přináší...
více…

Střechy a zeleň - vegetační střechy

Zeleně v našich městech nikdy nebylo mnoho, v dnešní době jí ubývá dokonce i v okolí rodinných domů. Pozemky v...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Rekonstrukce balkonu - dlažba, izolace

Na balkoně si vychutnáváte vnější svět. Jistotu a pohodlí domova máte přitom bezpečně za zády. Konstrukce pod...
více…

Opravy balkonů - sanace konstrukcí, rekonstrukce podlahy

Opravy balkonů nejsou jednoduchou záležitostí. Zkušeností s realizací oprav přibylo, ale ne vždy je dokážeme...
více…

Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…

Desatero zelené architektury

Zásady architektury, která nenarušuje prostředí, není třeba brát jako Boží přikázání, normalizaci architektury...
více…