Rostliny v pracovně

Interiérové ​​rostliny se už dávno zabydlely v celém bytě. Své místo mají v obývacím pokoji, kuchyni, ložnici, ale také v předsíni či koupelně. Nesmíme však zapomínat ani na pracovnu. Vhodně zvolená skladba interiérových rostlin může netradičně zatraktivnit i tuto část bytu a odlehčit její přísně funkční a praktické zařízení. Navíc interiérová zeleň zvyšuje vlhkost vzduchu, pohlcuje prachové částice a zachycuje škodlivé látky, které mohou vznikat i při práci.

bydlení, rostliny, zdraví

Home office

Pracovny jsou již součástí mnoha moderních bytů. Stále moderním trendem zejména ve vyspělých evropských zemích je práce doma. Okruh profesí, které lze provádět v domácích podmínkách, se neustále rozšiřuje už i v našich podmínkách. Na svém domácím pracovišti tak uživatel často stráví celý den, někdy až do pozdních večerních hodin, jindy je zase celý den nevyužité. Je všeobecně známo, že celková atmosféra pracovního prostředí do značné míry ovlivňuje intenzitu i výsledný efekt pracovního výkonu. Pracovny nebo pracovní kouty zpravidla zabírají nejmenší místnost v bytě. Často jsou tmavší, což způsobuje především množství knih, skříněk s dokumenty, případně technické zařízení.

Rostlina jako filtr

Způsobů, jak zatraktivnit pracovnu tak, aby poskytovala svému uživateli i určité výhody, je několik. Jedním z nejvhodnějších je interiérová zeleň. Kromě často zdůrazňované estetické funkce splňuje zeleň v pracovně i zdravotně-hygienickou roli. Především druhy s malými listy (fíkovník, břečťan) působí doslova jako zelené filtry proti prachu. Podle výsledků nedávných výzkumů zeleň navíc, byť jen v malé míře, zachycuje a rozkládá škodlivé chemické látky, jako jsou formaldehyd, benzen nebo trichlorethylen, které se v interiéru často kumulují. Nejvíce dráždivého formaldehydu je v izolačních pěnách a materiálech z lisovaného dřeva a pomáhají jej odstraňovat zejména azalky, difenbachie, zelenec, filodendron a sansevieria (tzv. tchýnin jazyk). Karcinogenní benzen je zastoupen zase v nátěrech a některých čistících prostředcích a dokáže ho nejvíce pohltit břečťan, dracéna nebo lopatkovec, přičemž tyto rostliny eliminují i ​​působení škodlivého trichlorethylenu. Pracovny jsou často i jediné místo v bytě, kde se kouří. V tomto případě je dobré umístit sem například břečťan, který výborně snižuje škodlivé účinky cigaretového kouře v ovzduší. Pokojové rostliny však především ovlivňují vlhkost vzduchu. Tu zvyšují vypařováním vody ze svých listů, přičemž přibližně 90 procent vody, kterou přijímají (kořeny nebo listy), vypaří z listů ve formě čisté vodní páry. Intenzita vypařování závisí také na konkrétním druhu pokojové rostliny, vlhkosti půdy, teploty vzduchu v pracovně a sezóny (v zimě vypařují rostliny méně vody). Dostatečná vlhkost vzduchu v pracovně snižuje únavu očí, zabraňuje statickým výbojem při styku s kovovými předměty a pozitivně ovlivňuje i na dýchací cesty. Nejvíce vody vypaří druhy s velkými listy (banánovník, monstera, pokojová lipka nebo i šáchor). Zeleň může pomáhat odbourávat i nežádoucí průvodní projevy práce - stres a únavu. Rostliny dokonce zvyšují i ​​schopnost uvolnit se a odpočívat během pracovních přestávek.

Efektivní umístění

Při umísťování jednotlivých rostlin v pracovně netřeba zapomínat na některé důležité pravidla. Zeleň nikdy nesmí v pracovně působit rušivě nebo dominantně. V praxi to znamená, že sem neumísťujeme rychlerostoucí pokojové rostliny, které v dospělosti mohou v pracovně díky svým rozměrům překážet.Důležité je, aby se zachoval dobrý přístup k pracovnímu stolu, počítači, faxu, ke kopírce, k telefonu, jednotlivým skříňkám a poličkám s písemnostmi a pracovními pomůckami. Je třeba si uvědomit základní funkci této místnosti, takže pracovna by se neměla stát jakýmsi skleníkem. Rozhodujícím činitelem při ozeleňování pracovny je i způsob osvětlení. Při zhoršených světelných podmínkách a umělém osvětlení totiž nelze rostlinám vytvořit adekvátní růstové podmínky. Negativně na rostliny pěstované v této části bytu ovlivňuje kromě cigaretového kouře i průvan a různé výpary, vznikající zejména při práci výtvarníků. Pracovna se i častěji větrá než jiné místnosti bytu, co v zimních měsících pokojovým rostlinám nemusí prospívat. Proto je vhodnější květináče se zelení umístit spíše dále od okna či dveří. Ideální na umístění zeleně v pracovně jsou zejména různé konzoly, stolky, poličky, větší rostliny se mohou umístit přímo na podlahu. Vhodný je i nevzhledný kout pracovny nebo nevyužitý výklenek.

Výběr rostlin

Do pracovny jsou vhodné ty druhy, které nevyžadují systematickou a specifickou péči, protože při pracovních povinnostech se na ně často zapomíná. V případě, že tato místnost poskytuje dostatek prostoru, lze sem umístit nenáročný a dobře adaptabilní fíkovník (Ficus benjamina), šeflery (Schefflera arboricola), kroton (Codiaeum variegatum), draceny (Dracaena deremensis), nenáročné difenbachie (Dieffenbachia picta), aglaonema (aglaonema), exotické juky (Yucca elephantipes), filodendrony (Philodendron scandens a erubescens), araukárie (Araucaria heterophylla), dekorativní aspidistru (Aspidistra elatior), banánovník (Musa acuminata), pokojovou lipku (Sparrmannia africana), lopatkovce (Spathiphyllum wallisii), syngonium (Syngonium Podophyllum) nebo různé druhy palem. Rostliny lze umísťovat buď jako solitér, nebo vytvářet malé kompozice. Do skupiny tak lze umístit filodendrony, fíkovníky a břečťan, případně kompozici doplnit o nenáročný kvetoucí druh. Mohutnější zástupci pokojových rostlin mohou zase rozdělit prostor v případě, že je pracovna součástí jiné místnosti, nebo vytvořit příjemné a nerušené místo na čtení. V menších pracovnách lze vytvořit zajímavou vegetační kompozici (zejména pokud je pracovna pro majitele bytu i reprezentativním místem). Do větší nádoby je dobré zasadit několik pokojových rostlin se shodnými pěstitelskými nároky, kvetoucí i nekvetoucí. Rostlinnou kompozici lze umístit na menší stolek nebo komodu. Efektní i praktické je umístění rostlin na parapetních deskách v okně pracovny nebo v závěsných nádobách (rostliny s převislými výhonky). Mezi takové rostliny patří břečťan (Hedera helix), potos (Rhaphidophora pinnatum), filodendron a popínavý fíkovník (Ficus pumila). Interiérové ​​rostliny s atraktivním olistěním nebo zajímavými květy umísťujeme v pracovně vždy tak, aby více upoutaly  - tedy v ose hlavního pohledu. Může jít o sezónní kvetoucí druhy jako kalanchoe, oblíbené broméliovité rostliny jako echmea a vriesea nebo starček, gloxínie, africké fialky a streptokarp. Moderní pracovně dodá velkolepý vzhled rostlina atraktivní svým netradičním habitem, například zamia, pryšec nebo oříšky jatrofy. Pracovní stůl necháváme volný a rostliny sem neumísťujeme. V případě, že si ho přece jen chceme dekorovat zajímavým rostlinným druhům, je ideální vybrat si spíše menší exempláře nebo miniaturní druhy rostlin.

Ideální hydroponie

V návalu pracovních povinností se při pěstování pokojových rostlin často zapomíná na zálivku, o přihnojování ani nemluvě.Tento problém v pracovně může vyřešit hydroponicky pěstovaná zeleň. Speciální substrát může absorbovat množství vody, které stačí na jeden až dva týdny. Takto pěstované rostliny si ji pak odebírají podle své aktuální potřeby.Hydroponicky se nejlépe pěstují rostliny okrasné listem, ale i některé kvetoucí druhy a dokonce i kaktusy a sukulenty.Rostliny se do speciálních nádob vysazují buď jednotlivě, nebo ve skupinách. To závisí na intenzitě a charakteru růstu konkrétního druhu. Dekorativně působí sestava vzpřímeně rostoucího druhu fíkovníku (Ficus benjamina), nižší kvetoucí anturie (Anthurium scherzerianum) a převislého břečťanu nebo zelenči (Chlorophytum comosum), který výborně čistí vzduch od škodlivin. Atraktivní jsou i sestavy rostlin s odlišným zbarvením, strukturou, případně s nápadnou kresbou na listech. I hydroponické nádoby je třeba umísťovat v pracovně tam, kde nebudou překážet. V případě pracoven rovněž platí, že zde vyniknou spíše květináče barevně a materiálově sladěny a přizpůsobeny charakteru zařízení a použitým interiérovým doplňkem. Podle lékařských výzkumů u lidí, kteří pracovali v místnosti se zelení, se zvýšila schopnost koncentrace a produktivita práce o 12 procent. I některé indikátory stresu se rychleji upravily u lidí, kteří měli v pracovně zeleň. Zásluhou zeleně se v pracovně u lidí snížil pocit únavy, bolesti hlavy a dýchací problémy. Vhodně zkombinovaná skladba interiérových rostlin zároveň snižuje únavu očí, protože odráží žlutozelenou část spektra. Při pohledu na zelenou barvu se lidské oko uklidňuje, protože vydává méně energie. Kromě toho oko dokáže rozeznat téměř tisíc zelených odstínů (v případě červené je to jen kolem sta).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…