Jsou stavěná jako těžká akumulační kamna s tyrolským spalováním. Většina firem u nás se zabývá stavbou méně náročných druhů kachlových kamen s hotovým kovovým ohništěm nebo instalováním krbových vložek. Při tom se v podstatě připojí ke komínu jistý druh kovové pece, která se pak obloží keramickým materiálem, umělým pískovcem nebo kamennými deskami. Je to stavba velmi rychlá a z požárního hlediska bezpečná.
Pravá kachlová kamna fungují na principu akumulační pece s keramicko-šamotovými stěnami tlustými 8 až 18 cm. Vysoká teplota z vnitřního prostoru topeniště a tahů pece se pomalu odvádí přes keramický plášť ve formě sálání tepelného záření do místnosti. Pec nemá žádnou kovovou topnou vložku, která by negativně ovlivňovala ionizaci vzduchu v místnosti. Přitom produkuje zdraví prospěšné záporné ionty, které zlepšují psychický stav a kladně ovlivňují okysličování krve a duševní pohodu člověka. Na trhu jsou i elektronické bytové ionizátory, které nahrazují nedostatek záporných iontů ve vzduchu místností. Takovým ionizátorem jsou i kachlová kamna. Vdechování kladných iontů způsobuje útlum vyšší nervové soustavy, nervozitu a bolesti hlavy.
Tepelná energie se z topného tělesa přenáší do místnosti třemi způsoby:
Konvekce (proudění, cirkulace) se uplatňuje ve většině běžných topných systémů, jako jsou např.. ústřední vytápění, elektrické konvektory, teplovzdušné topné systémy, krbové vložky, teplovzdušná kamna apod. Tepelná energie se přenáší prostřednictvím vzduchu z topného tělesa do místnosti. Nastává silná cirkulace vzduchu, víří se prach, vysušuje se vzduch. Když povrchová teplota kovové pece dosahuje 200 ° C, spalují se prachové částice unášené vzduchem a do vzduchu se uvolňuje oxid uhlíku, čpavek a zplodiny hoření. Tyto látky a suchý zaprášený vzduch dráždí sliznice, což zvyšuje možnost zánětlivých onemocnění horních dýchacích orgánů. Na stěně nad teplovzdušným topidlem se může vytvořit už po měsíci topení černý flek od sazí ze spečeného prachu.Takový vzduch vlastně dýcháme.
se podobá vyzařování slunečních tepelných paprsků, které neohřívají vzduch a až po dopadu na tuhé látky se změní na tepelnou energii. Kachlová kamna produkují podobné příjemné dlouhovlnné měkké tepelné záření (jako slunce), které se od pece šíří rovnoměrně všemi směry a zahřívá nejprve všechny stěny a předměty v místnosti, od kterých se ohřívá vzduch. V důsledku toho, že vzduch se ohřívá rovnoměrně od všech stěn a předmětů, nenastává cirkulace vzduchu a víření prachu. Člověk také přijímá toto příjemné tepelné záření a má pocit tepelné pohody již při teplotě vzduchu v místnosti 19 až 20 ° C. Proto není třeba přetápět místnosti na teplotu 23 až 24 ° C jako při vytápění konvekčními tepelnými zdroji (např. radiátory ústředního vytápění). Na zvýšení teploty v místnosti o 1 º C je třeba zvýšit přívod tepelné energie o 5%. Pokud potřebujeme zvyšovat teplotu v místnosti o 4 ° C, stojí nás to o 20% energie více.
V rámci předprojektové přípravy je třeba určit a zajistit:
a neposkytují se zákazníkem. Firma dává záruku na funkčnost pece od dvou do deseti let. Běžná životnost šamotové výstelky pece je padesát až sto let. Know-how zahrnuje výpočet pece, velikost a tvar ohniska, délku, průměr a druh tahů, zatápěcí klapku, nerezový výměník na zvýšení výkonu pece, určení dynamického odporu proudění spalin, určení polohy a velikosti plynové štěrbiny, složení a tloušťku stěn, polohu čistících otvorů, vnitřní technologii osazení dvířek, pečící trouby, výměníku na ohřev vody do radiátorů, bojleru na teplou užitkovou vodu, zadního větrání na teplovzdušné vytápění podkroví atd. Po provedení předprojektové přípravy a provedení konečné varianty projektu následuje objednání a výroba keramiky, kování, atypických stavebních prvků. Výroba materiálu trvá minimálně šest týdnů. Po kontrole a převzetí stavebních prvků a keramiky se dohodne termín realizace stavby. Stavba trvá čtyři až osm dní. Před stavbou pece musí být hotové omítky, uzavřená stavba domu (osazené okna, dveře), podlaha ve výšce hotové podlahy s vrchním betonovým potěrem (před ukládáním dlažby, parket, PVC). Teplota v místnostech musí být alespoň 17 ° C. V konstrukci podlahy pod kamny nesmí být žádná stlačitelná vrstva (polystyren, Nobasil, perlit), může být nahrazen pórobetonovými tvárnicemi, které jsou izolační, a přitom nestlačitelné (Hebel, ypor, Ytong).
Dobře postavená kachlová kamna či kachlový sporák jsou investicí, která bude sloužit mnohým generacím. Potvrzují to ještě i dnes dokonale fungující pece na hradech, v zámcích a zámečcích, staré i několik století. Topení dřevem jakéhokoliv druhu, jednoduchá obsluha a údržba dělají z tohoto typu otopného tělesa velmi zajímavý artikl i z ekonomického hlediska. Z jednoho kilogramu palivového dřeva lze při správně navržené a zhotovené peci získat až 3,5 kWh topné energie! Pravá kachlová kamna jsou projektována na vysokoúčinné spalování dřeva při vysokých teplotách, které dosahují až 100 ° C, čímž se vlastně vytváří a spaluje dřevoplyn. Pec má vysokou, 80 až 90% účinnost vytápění, a proto i nízkou spotřebu paliva, obvykle 4 až 9 kg (i odpadního dřeva) za den. Čas topení (nabíjení) pece na plný výkon je 1 až 2 hodiny denně. Pak se dvířka vzduchotěsně uzavřou a topení se přeruší. Je nesprávné udržovat oheň malým množstvím paliva a vzduchu. Takový typ obsluhy nedoporučujeme (plýtvá se palivem a zbytečně se zatěžuje šamotová výstelka pece). Těleso dobře navržené a postavené pece musí mít hmotnost 800 až 3 000 kg. Jen tak se zaručí, že velké množství energie, které získáme spálením 4 až 18 kg dřeva (až 63 kWh) se naakumuluje do tělesa pece. Těleso pece tuto energii pak předává do vytápěného obytného prostoru 24 hodin a déle. Peci nepřekáží ani přerušované topení, neboť její těleso dokáže současně akumulovat i vyhřívat, přičemž vyhřívání je stálé a rovnoměrné (samozřejmě za předpokladu racionálního topení). Vysoká teplota spalování zajišťuje vytváření jen malého množství popela, proto stačí odstranit popel jednou za dva měsíce a použít ho například jako výborné minerální hnojivo v zahradě. Nevznikají ani finanční náklady na jeho likvidaci.
Pravá kachlová kamna, využívaná mnoha generacemi, je nejen synonymem útulného, harmonického a zdravého bydlení, ale může se stát i estetickou dominantou zařizování moderního i rustikálního interiéru. Její naprojektování vyžaduje odborné znalosti. Při správném harmonizaci tepelných ztrát místnosti a znalosti tepelného výkonu, který poskytne plocha vnějšího pláště pece, lze navrhnout optimální umístění pece v interiéru, velikost ohniska, tahů a komína tak, aby pec vytopila i 6 až 8 místností. Existují technické možnosti, aby se vytápěly i místnosti v patře buď konvekcí (teplovzdušně), nebo sáláním na principu hypokaustického vytápění, kterým se vytápěli i římské lázně v Pompejích.
Dokonale navrhnout konstrukci pece, umístění zatápěcí klapky, kouřové klapky, zadního větrání a velikosti průduchů na vytápění podkroví nebo dalších místností, umístění sedací lavice a pod. vyžaduje dlouholeté zkušenosti. Pokud chcete dodržet základní technické parametry těžké akumulační pece s tyrolským spalováním, její cena se pohybuje od 60 tisíc korun.
Cena závisí na kvalitě použité keramiky. Hliněná keramika dosahuje nejnižší kvalitu, šamotová keramika poskytuje lepší kvalitu, porcelánová keramika nejvyšší. Cenu ovlivňuje i druh glazury, která může být lesklá, polomatná a matná (bez příplatků standardní, s příplatkem nestandardní), v nabídce jsou i dvoubarevné glazury kachlí. I členitost a velikost pece je významným faktorem tvorby ceny - čím je pec členitější a má složitější tvar, tím je dražší. Pec musí mít minimálně takovou velikost, aby pokryla tepelné ztráty obvodového pláště vytápěného prostoru.
Snižování ceny negativně ovlivňuje kvalitu nebo vzhled kachlových kamen. Každý, kdo chce mít takovou praktickou a estetickou dominantu v interiéru svého domu nebo chaty, měl by uvážlivě přistupovat k výběru vhodného typu kachlových kamen a stavět ji nadčasově, jen z kvalitního materiálu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu