Překapávače vs. překapávače s termo nádobou

Určitě jste také slyšeli příběhy o tom, kolik lidé ušetřili, když si přestali každé ráno kupovat hotovou kávu a místo toho si začali nosit kávu z domova.

Teď uvažujete o tom, jestli je pro Vás vhodnější standardní překapávač nebo překapávač s termo nádobou. Jedno je jisté: udělejte si menší průzkum, než si překapávač koupíte. Přečtěte si hodnocení na internetových stránkách pro spotřebitele, abyste se ujistili, že model, který jste si vyhlédli, splní Vaše očekávání.

Standardní překapávače.

Standardní překapávač je stolní domácí spotřebič, který má nádrž na vodu, topné těleso, zásobník na mletou kávu a horký talíř, na který stavíte skleněnou nebo keramickou nádobu, do které vytéká uvařená káva.  Překapávač použijete tak, že vložíte do zásobníku na mletou kávu papírový nebo látkový filtr, přidáte přiměřené množství mleté kávy (většinou 2-3 vrchovaté čajové lžičky), potom naplníte nádrž studenou vodou a zmačknete knoflík. Kávovar zahřeje vodu k bodu varu, pak ji vypustí hadičkou na mletou kávu, odkud skapává do nádoby dole. Standardní překapávače jsou nejběžnějším typem kávovarů a často bývají i nejlevnější. Milovníci kávy si však často stěžují, že topné těleso pod nádobou ve většině kávovarů kávu po uvaření spálí, takže má nepříjemnou sežehlou chuť.

Překapávače s termo nádobou.

Překapávače s termo nádobou fungují stejným způsobem jako standardní překapávače. Avšak místo zahřívacího talíře pod nádobou s kávou, termo nádoba izoluje uvařenou kávu a udržuje ji po celé hodiny horkou, aniž by se spálila. Překapávače s termo nádobou bývají dražší než standardní překapávače kvůli vyšší kvalitě nádoby. Zakoupením překapávače s termo nádobou eliminujete připálenou chuť, která často doprovází standardní překapávače.

Výběr mezi standardním překapávačem a překapávačem s termo nádobou.

Váš rozpočet a jak si přejete, aby káva chutnala, jsou dva hlavní faktory, které rozhodnou, jestli si koupíte standardní překapávač nebo překapávač s termo nádobou. Pokud si překapávač kupujete poprvé a potřebujete pouze svoji dávku kofeinu, aby Vás po ránu přivedla k životu, zvažte standardní překapávač s kapacitou 4 šálků a s malými rozměry. Zkušenější milovníci kávy, kterým vadí chuť kávy ze standardních překapávačů, mohou zvážit překapávač s termo nádobou. Je sice o dost dražší než standardní typ, ale udrží Vaši kávu horkou jako byste ji právě uvařili po dobu až 8 hodin.

Ostatní typy kávovarů.

Francouzský lis je ruční kávovar, který nabízí při vaření kávy alternativu k překapávačům. Skládá se z vysoké skleněné nádoby s vestavěným sítovým filtrem připojeným pístem k pokličce. Káva se v něm připravuje tak, že se vařící voda nalije na hrubě namletá kávová zrna a nechá se několik minut stát a louhovat. Potom se sítový filtr stlačí na dno nádoby, kde přidrží kávovou drť, aby se spolu s kávou nevylila při nalévání do šálku. Káva z francouzského lisu obsahuje více esenciálních olejů z kávových zrn, které v překapávačích zachytí papírový nebo látkový filtr, a někteří znalci kávy tvrdí, že tato káva je chutná lépe než káva z překapávačů.
Pod italským názvem macchinetta („mašinka“) se skrývá další typ kávovaru. Macchinetta má tři oddělené komory: spodní komora obsahuje vodu, prostřední je zásobník na mletou kávu, a voda po zahřátí proniká skrz mletou kávu do horní části. Macchinetta se zahřívá na sporáku. Vaření kávy trvá déle.

Tip: Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat kávovar.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…

Jak vybrat dobrý šicí stroj

Výběr správného šicího stroje vyžaduje udělat si čas na průzkum, aby pak vybraný stroj odpovídal Vašim...
více…

Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…

Základní oprava šicího stroje

Mnoho problémů u šicího stroje můžete vyřešit jeho údržbou a jednoduchými úpravami. I drobné nedostatky, např....
více…

Jak šít na šicím stroji

Znalost práce na šicím stroji Vám pomůže na něm šít rychle a efektivně. I když se šicí stroje liší značka od...
více…