Jak vybrat kávovar

Stejně tak jako je mnoho druhů kávy, existuje i mnoho typů kávovarů. Na trhu je celá řada přístrojů v různých cenových hladinách, všechny sloužící k vaření kávy.

Některé potřebují elektřinu, zatímco jiné obsluhujete pouze ručně. Zde najdete různé typy, které Vám poslouží v přípravě dobrého šálku voňavé černé kávy.

Nabídka kávovarů na trhu.

Espressa pro domácí použití.

Vybrat si můžete z následujících značek:

Bosch,  Catler, Concept,  DéLonghi,  Electrolux,  Gaggia,  GRAEF,  GUZANTI,  Jura,  Kenwood,  KRUPS,  NESPRESSO,  Nivona,  Philips,  Saeco,  ROHNSON,    Russell Hobbs, Tchibo,  Zelmer.
V nabídce jsou jak espressa pro klasický způsob vaření kávy, tak přístroje pro přípravu nápoje z kávových kapslí.  Obecně se dá říct, že espresovače na kapsle jsou lacinější, protože zde není potřeba pákový mechanismus na presování kávy.  Espressa na tablety i u nejlacinějších typů mají vytříbený design a funkce pro přípravu několika druhů káv. Ceny začínají na částce cca 1 200 Kč včetně DPH a končí na přibližně 15 000 Kč v záležitosti podle typů používaných kávových tablet.  Většina přístrojů je totiž schopna používat jen tablety určené pro danou značku a nejsou kompatibilní s jinými druhy.
Pákové espresovače  začínají s cenami přibližně na hodnotě 1 000 Kč a končí na cca 15 000 Kč včetně DPH. Rozdíl je daný mimo jiné ve schopnosti vyvinout a udržet tlak při spařování kávy, automatických funcích jako je signalizace odvápnění a čištění, nahřívání šálků a designu.
Automatická espressa cenově začínají přibližně tam 7 000 Kč. Ceny jsou na částce mezi  50  až 60 000 Kč včetně DPH. Tyto přístroje jsou již u lacinějších typů vybaveny mlýnkem na zrnkovou kávu, což je u neautomatických modelů spíše výjimka. 

Domácí kávovary:

Vybrat si můžete z následujících značek:

Bialetti,  Bosh,  Clatronic,  DeLonghi,  Fagor,  Kenwood,  KRUPS,  Melitta,  Monix,  MOULINEX,  Philips,  Roventa,  Russell Hobbs,  Saeco,  SEVERIN,  Siemens.
Ceny se pohybují od cca 500 Kč včetně DPH za nejjednodušší modely. Tyto typy kávovarů sice nejsou vybaveny časovačem, ale mají vyhřívací plotýnku pro udržování stálé teploty, vodoznak na konvici a na zásobníku vody, nebo regulaci intenzity kávového aroma. Dražší modely jsou cca za 3500 Kč včetně DPH.  Mají kvalitnější design, jsou vybaveny LCD displejem s časovačem s automatickým vypnutím. Některé modely mají místo skleněné konvice nerezovou termo nádobu. Pořídit si můžete i vestavné modely do kuchyňské linky. Zde cena může být až 45 000 Kč.  Zde však získáte trojkombinaci kávovaru, varné konvice a espresovače v jednom v designovém provedení. Lacinější vestavby začínají na ceně pod 7 000 Kč.

Typy kávovarů.

Překapávače.

Většina kávovarů jsou překapávače používající filtr. Filtry se vyrábějí ve formě kornoutů nebo misek a jsou z papíru nebo z kovové síťky. Horká voda kape na namletou kávu a stéká filtrem do skleněné nebo kovové nádoby dole. Obvykle je talíř, na kterém nádoba stojí, zahřívaný, aby kávu udržel horkou. Vyrábí se v různých velikostech, na přípravu 1 šálku i na 20 šálků a více.

Filtrové kávovary - perkolátory.

Filtrové kávovary jsou dalším ručním typem kávovarů. Mletá káva se dá do zásobníku v horní části a voda do nádržky naspodu. Pak se postaví kávovar na sporák, aby se voda zahřála – existují však i moderní elektrické verze. Při vaření se pára dostává skrz filtr nahoru, svaří mletou kávu, sráží se na vrcholu kávovaru a skapává zpátky dolů coby hotová káva. Tímto způsobem se připravuje moka káva.

Francouzský lis.

Francouzské lisové kávovary (cafetière) jsou nejjednodušší ze všech kávovarů. Mletá káva se dá na dno skleněné nádoby a na ni se nalije horká voda. Kovový píst s připojeným filtrem se nasadí na horní část nádoby a pak se zatlačí směrem dolů, čímž se přitlačí mletá káva ke dnu nádoby. Z nádoby se káva nalévá přímo do šálků.

Espressa.

Existují tři typy kávovarů na espresso: pumpové, pákové a pístové. Pumpové espresso využívá elektrickou pumpu, kterou vodu žene skrz kávovou drť až do šálku. Tento typ se tradičně používá v espresso barech i v mnohých domácnostech. Pákový a pístový kávovar dávají uživateli maximální kontrolu. Zatáhnutím za páčku připojenou k pístu může určit velikost tlaku vody, který proteče kávovou drtí. Stejně jako u pumpových express i zde se káva nalévá přímo do šálků. Přes espresovač získáte silnou kávu vyhledávanou labužníky.  Je aromatická, hustá a neobsahuje tolik hořkých látek jako je tomu u ostatních typů káv.

Kávovary na zrnkovou kávu.

Kávovary na zrnkovou kávu se skládají ze tří součástí: ze zásobníku na kávová zrna, mlýnku a varné komory. V závislosti na tom, kolik kávy potřebujete připravit, kávovar namele 6-15g kávových zrn, svaří drť ve varné komoře a vypouští dávkovačem hotovou kávu. Použitá kávová drť (lógr) se potom přesune do zvláštního zásobníku. Tam se drť hromadí a občas potřebuje vysypat. V podstatě se jedná o plně automatizované espressa s vlastním čistícím programem, takže u nich odpadá téměř veškerá údržba a čištění nutná u manuálních espresovačů.

POD, kávové kapsle.

Další typ kávovarů používá POD neboli kávové kapsle, které obsahují přesně odměřené množství kávy na jeden šálek. Kapsle se zasune do přístroje, který kapslí protlačí vodu, a hotová káva vytéká dávkovačem do připraveného šálku.

Kombinované přístroje.

Jsou používané hlavně v restauracích a kavárnách. Mívají hodně funkcí a dá se s nimi připravit několik typů káv. Tedy nejen esspreso, ale i latté, cappucinno apod. Mají většinou větší rozměry a také cena není nízká.  V domácnostech se prakticky nevyskytují.

Řešení problémů u filtrových kávovarů (perkolátorů) Problémy u filtrových kávovarů  Jak opravit překapávač na kávu   Překapávače vs. překapávače s termo nádobou  Lis na kávu vs. kávovar  Jak používat komerční kávovar  Jak odvápnit přístroj na espreso Jak vyčistit domácí espreso  Jak čistit filtrový kávovar  Jak čistit překapávač na kávu  Čím vyčistit kávovar

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články