Příčky a jejich nejen praktické vlastnosti

Stavební inženýři od nich chtějí aby byly pevné, v některých pří​padech neprůzvučné, občas i tepelně izolační a protipožární. Architekti zase požadují, aby funkčně rozdělovaly prostor na logické celky. No a uživateli se čas od času stane, že kromě zmíněných vlastností chce, aby byly jiné, aby oddělovaly i spojovaly, aby byly šperkem v interiéru, přinášeli světlo do tmavých koutů, aby napovídaly cosi o obyvatelích domu, aby naznačili jejich vkus, co mají rádi a možná i kde nejraději tráví dovolenou. Neuvěříte, ale stále mluvím o příčkách.

bydlení, stavba domu, příčky v bytě

Příčka je velmi oblíbená stavební konstrukce

hlavně proto, že není nosná. To umožňuje i laikovi dělat různé designérské kreace beze strachu, že by se jeho tvořivost stala příčinou statické poruchy a ovlivnila stavebně technický stav ostatních prostor v objektu. Příčka je ten fantastický kus stěny, který při plánování a přestavbách můžete posouvat, bourat, prodlužovat, zkracovat, dělat v ní různé otvory a niky. Díky tomu, že příčky nemají ve stavbě žádnou statickou funkci, můžete být kreativní i při výběru materiálů. Od běžných keramických a pórobetonových tvárnic, přes sádrokartonové, sádrovláknité a dřevěné montované konstrukce až po sklo, látku a papír. Tím vším můžete dělit - nedělit prostor. Vždy je však důležité si uvědomit, co od čeho oddělujeme. Zda chcete rozdělit prostor akusticky, tepelně izolačně, nebo stačí jen tak jakože - opticky. Z takové nenáročné analýzy konkrétní situace vyplyne materiálová skladba příčky.

Dnes je trendem spojování

Spojujeme kuchyni s jídelnou, jídelnu s obývákem, obývák se vstupní halou, záchod s koupelnou a ti odvážnější i koupelnu s ložnicí. Malé byty si vyžádaly spojení ložnice s pracovnou, pracovny s hernou. Spojujeme v bytě různé funkce, někdy z nutnosti, někdy dobrovolně s vědomím, že otevřený prostor přinese pocit volnosti, svobody, že světlo pronikne do každého jeho koutu a kousek toho moderního interiéru, který na nás mrká ze stránek časopisů o bydlení, si přineseme i domů. Otevřená dispozice vám umožní být spolu při různých nesouvisejících činnostech a rodina přece má být spolu. Máma chce mít přehled o hře dětí, zatímco ona tančí v kuchyni. Chce mít možnost zasypat zbytečnými informacemi svého drahého manžela, zatímco on sleduje televizi.Děti do jistého věku potřebují společnost svých rodičů a v dětském pokoji je neudržíte. Otec rodiny chce cítit přítomnost svých blízkých, i když se zdánlivě plně soustřeďuje na noviny. Prostě chceme být spolu, i když ne vždy až tak úplně. Někdy je v kuchyni nepořádek a nechceme ho vidět, potřebujeme alespoň opticky oddělit jídelnu od obývacího pokoje, abychom se necítili jako v tělocvičně, uzavřít vstupní halu, ale vpustit do ní světlo, nebo jen prostor příčkou ozvláštnit.Vytvořit místo pro uložení vzpomínek, fotografií a dekorací, což celý prostor zútulní a osvěží.

Ani okno ani dveře

Ne všechny otvory musí být oknem nebo dveřmi. Někdy jsou to prostě jen díry. Pokud jsou navrženy ve správném počtu, tvaru a jsou správně rozmístěny, dokáží z obyčejné příčky udělat estetický zážitek, který prostor rozdělí i spojí. Je to levná alternativa, jak odlehčit příčku, která má za úkol prostor jen opticky rozdělit. V případě, že potřebujete zachovat i akustickou nebo tepelně izolační funkci příčky, stačí otvor vyplnit například moderně pojatou vitráží. Vitráž vnese do interiéru nejen světlo, ale i barvy, dá se vložit do izolačního dvojskla nebo naopak zajistit přes ni provětrávání tak, že některé její části zůstanou bez zasklení. Pozor, vždy se najdou i místa, kde může nenosná konstrukce způsobit problémy. I příčka má svou váhu a tu musí strop, na kterém stojí, přenést. To znamená, dát pozor na dispoziční změny v podkroví, různých nástaveb a všude tam, kde únosnost stropní konstrukce nemusí zvládnout další zátěž. V takových případech je dobré obrátit se na statika.

Příčka jako odkládací prostor

Kupodivu nemám na mysli skříňové příčky, které se na dělení prostoru používají hlavně v administrativních budovách. Tentokrát bude řeč o příčkách montovaných. Ty kromě toho, že dokáží plnit funkci tepelně  izolační, akustickou i protipožární, lákají jednoduchou, rychlou a suchou montáží, mohou plnit i funkci estetickou a při správném návrhu jejich členění dokonce tvořit v interiéru dominantu. Mohou se stát místem k uložení vzpomínek na dovolené a společně strávené chvíle nebo drobností, které podtrhnou a doplní interiér jako celek. Takovýmto způsobem se dá vylepšit i nosná stěna, pokud použijete systém předsazených montovaných příček. Montované, samostatně stojící a předsazené příčky mají velkou výhodu v tom, že dutina, kterou vytvářejí, je ideálním místem pro uložení různých instalací. Předsazené příčky navíc mohou zvýšit akustické a tepelně izolační vlastnosti nosné stěny a usnadnit a urychlit montáž silnoproudých a slaboproudých rozvodů, zejména v případě železobetonových nosných stěn. Je ale třeba promyslet si dopředu, kde budou zavěšeny těžké předměty, například police, skříňky, ale i obrazovka televizoru nebo velký a těžký obraz. Únosnost obkladu montovaných příček (sádrokartonové, sádrovláknité, dřevocementové nebo dřevoštěpkové desky) není vysoká, proto musíte místo, na které chcete osadit nějaký těžký předmět, zpevnit vodorovným nebo svislým nosným profilem.

Luxfery, miláček designérů

Ano, luxfery v pěkném interiéru je jako šperk v dekoltu mladé ženy. Každý si ho hned všimne.Rozjasní místnosti světlem, které jakoby proudilo přes kostky ledu. Decentně oddělí toaletu od zbytku koupelny, prosvětlí tmavou chodbu, ozvláštní kuchyň nebo obývací pokoj. Umožní vám prostor rozdělit, a přitom zachovat pocit otevřenosti. Sklobetonem se dají vytvářet oblouky, polpříčky ukončené speciálními tvarovkami, je vhodný na nepravidelné ukončení příčky na výšku i po délce a samozřejmě barevné kreace podle chuti. Stěny z luxfer nejsou nosné a v závislosti na rozměru musí být vyztuženy ocelovými pruty, které v ložných spárách příčky vytvoří pevnou síť. Sklobetonovou příčku třeba po celém jejím obvodu oddilatovat od okolních konstrukcí, protože vlivem změny teploty mění rozměry. V interiéru, kde změny teplot nejsou tak dramatické jako venku, stačí na vyplnění dilatační spáry pružná polyuretanová pěna. Ložné spáry mezi jednotlivými tvárnicemi mohou být široké 2 až 16 mm a jsou vyplněny zpravidla cementovou maltou nebo betonovou směsí. Můžete použít i speciální směs s názvem Vetromal. Pokud vám vyhovuje suchý způsob výstavby, vyberte si spojování tvarovek pomocí dřevěných profilů. Konstrukce je pak rozebíratelná, ukotvena do podlahy a stropu. Sklobetonové tvárnice mají dobré tepelně izolační i zvukově izolační vlastnosti, takže se hodí i do exteriéru. Příčka z luxfer se začíná stavět ještě před položením nášlapné vrstvy podlahy. První řada tvarovek by měla být uložen přibližně 1 cm nad plánovanou úrovní hotové podlahy, pak bude stěna působit lehce a vzdušná, a ne jako kdyby se topila v záplavě dřeva nebo keramiky. Dejte si pozor na výběr spárovací hmoty, která má být speciálně určena pro práci se sklobetonem. Jinak se vám může stát, že spáry vlivem roztažnosti stěny popraskají a to, co mělo být šperkem, bude hanbou. Vyzdít pěknou sklobetonovou stěnu chce zručnost a zkušenosti, proto se raději obraťte na odborníky.

Sklo, dominanta moderního interiéru

Další možností, jak přinést světlo do tmavých koutů nebo jen pocitově oddělit jednotlivé části bytu, jsou skleněné příčky. Podle potřeby můžete do pevné skleněné příčky osadit i kývavé nebo posuvné skleněné dveře. Vrcholně exkluzivní dojem dosáhnete, pokud si bez ohledu na cenu vyberete bezrámovou konstrukci skleněné příčky z kaleného bezpečnostního skla. Můžete si vybrat čiré sklo, které téměř stoprocentně propouští světlo a nezanechává dojem otevřeného prostoru, nebo sklo matované, případně barvené, které jen tak zlehka prostor rozdělí, ale světlo nechá volně proudit. Skleněné bezrámové příčky se zpravidla kotví do podlahy a stropu. Tloušťka skla se dimenzuje na základě rozměrů příčky a její konstrukčního řešení. Při konstrukci skleněných bezrámových příček je přitom důležitá přesnost a dokonalost v každém detailu. Určitě to není levný špás, ale takto rozdělený interiér získá exkluzivitu, kterou sádrokartonem nikdy nedocílíte.

Jen zakryté oči

Pokud se nechcete při obědě dívat na nepořádek na kuchyňské lince, kazit si výhled z křesla sedací soupravy pohledem na pracovní stůl a počítač, potřebujete oddělit spací a pracovní část pokoje nebo jen máte rádi orient, zvolte paraván. Lehká skládací stěna pouze zakryje oči a schová to, co právě nechcete vidět. Ve chvíli, kdy paraván ztratí význam, můžete jej složit a znovu si užívat výhody otevřeného prostoru bez příček. A to vše bez stavebních úprav. Zdá se, že možností je mnoho. Některé jsou opravdu luxusní, ale s nápadem a fantazií nemusíte být designér ani milionář na to, abyste si příbytek rozdělili příčkou, která upoutá návštěvy a vás potěší vždy, když půjdete okolo.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Střešní ekologické izolace - celulóza a dřevovlákno

Byly doby, kdy střechy patřily zejména holubům, harampádí a na venkově zejména senu. V tom posledním případě to...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…

Výběr správného komína

Návrh a projekt domu by měl vypracovat architekt tak, že zohlední všechny požadavky majitele a rovněž zajistí...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výhled z podkroví - vikýř

Ať si říká kdo chce, co chce o (ne)výhodách a porovnáních konstrukčních tvarů, stavebních materiálů, postupů...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Základní zásady při navrhování komínů

Komín je především funkční součástí domu, ne módním doplňkem. Většinou je z něj vidět pouze malou část, ale...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…