Dřevo a beton - základní stavební materiály

Vedle cihly a pórobetonu lze při stavbě domu upozornit i na dřevo a beton. Jaké máme možnosti při volbě těchto materiálů?

stavba domu, dřevo, beton

Tvarovky a desky na bázi dřeva

Základní surovinou dřevoštěpových materiálů je obnovitelný zdroj - dřevní štěpka, ke které se přidávají cement, voda a další mineralizační komponenty. Po promíchání suroviny pro výrobu dřevoštěpových materiálů ve směšovacím centru se hmota lisuje do forem a po přirozeném vyschnutí a vytvrdnutí se hotové tvarovky frézují na přesný rozměr.Tvarovky se při výrobě vyplňují polystyrenem, mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Jejich hydrofobní úprava má tu výhodu, že tvarovky jsou nenasákavé, a proto se nesnižuje jejich tepelný odpor ani v zimních měsících. Zdravé klima je zajištěno difúzí vodní páry. Cirkulace vlhkosti je natolik účinná, že v místnostech je vyvážený poměr mezi teplotou a vlhkostí vzduchu, což zajišťuje zdravé vnitřní klima a příjemný pocit z bydlení. Tvarovky jsou velkoformátové, lehčené, vyrábějí se i ve vyhotovení s tepelně izolačními kostkami vloženými v otvorech. Jsou vhodné i pro výstavbu nízkoenergetických staveb, respektive při využití nových energetických zdrojů (sluneční kolektory, tepelná čerpadla atd..). Nenasákavost tvarovek je zvláště důležitá v zimním období, protože i při nízkých teplotách a vysoké relativní vlhkosti vzduchu se deklarovaný tepelný odpor nemění. Právě tato vlastnost spolu s vysokou akumulací tepla v betonovém jádru umožňuje dosahovat významné úspory při vytápění. Tvarovky jsou recyklovatelné. Z dřevocementových tvarovek se dá postavit snad všechno - od rodinného či bytového domu přes administrativní budovy, výrobní a průmyslové haly až po protihlukové stěny.

Obvodové desky

Vnější obvodové desky jsou zateplené asi 10 cm silnou vrstvou extrudovaného polystyrenu, přilepeného z vnitřní strany desky. Dřevoštěpkové desky tvoří ztracené bednění pro betonové jádro. Na stavbě se postupně ukládají vedle sebe a uchycují se pomocí ocelových spon. Po utvoření vrstvy se prostor mezi deskami zalije betonem. Pracuje se postupně, aby beton uvnitř dobře vytvrdl. To umožňuje jeho přípravu přímo na stavbě - v míchačce a v přesně potřebném množství. Díky konstrukčním detailům tvarovek překladů a věnců nevznikají tepelné mosty.Takové domy se často prezentují jako nízkoenergetické. Výrobci poskytují k materiálu podrobný návod, protože tento systém je určen převážně na výstavbu domu svépomocí. Přesto z něj lze realizovat stavbu s výškou až do 4 podlaží.

Dřevo ve stěně

Pokud vytváříme celý objekt z betonu, můžeme využít i ucelený systém ztraceného bednění z dřevocementových tvárnic, respektive ze štěpkocementových desek, jehož jednotlivé části jsou z plošných dílců. Zalévání je tak rychlejší, po větších etapách. Venkovní plochy bednění je vytvořeno z tepelné izolace (štěpkocement a polystyren v potřebné tloušťce). Ze štěpkocementových desek vytváříme obvodové i nosné stěny, příčky i stropy.

Betonové zdící materiály

Typickým sortimentem firem vyrábějících betonové zdící materiály jsou zdicí tvárnice, stropní systémy a doplňky. Bednící základové tvárnice se používají jako ztracené bednění pro vytvoření základů stavby. Nosné a nenosné zdi se zdí z tvarovek zapadajících do sebe systémem pero - drážka. Jsou z tepelně vodivého betonu, a proto je nezbytné celou fasádu budovy vždy důkladně zateplit. Stropní systémy jsou také skládací - v první variantě se vždy mezi dva sousední železobetonové nosníky ukládají betonové tvárnice. Po dokončení práce se strop zpevní zalitím - betonem.Druhá varianta betonových stropních systémů tvoří stropní velkoplošné panely široké 2,4 m, jejichž délka může být až 8 m. Jejich velkou výhodou je rychlá montáž, dostatečná únosnost a možnost vložení různých kabelů a jiných instalací. K doplňkovým prvkům zapadajícím do celého systému patří zateplené překlady nad okna a dveře a prefabrikované úhelníky obvodového věnce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…

Dřevěná stěna zútulní byt a postará se i o zvukovou izolaci

Dřevěné stěny dokáží zútulnit každý interiér. Stěnu dřevem můžete obložit jako mozaiku. Docílíte tím zcela...
více…

Obložení stěny dřevem dokáže zablokovat i signál mobilních operátorů

Obklady na stěnách překrývají nerovné povrchy stěn a chrání stěny před poškozením a viditelným zašpiněním -...
více…

Dřevo je potřeba pravidelně impregnovat, chránit před hnilobou a tmelit

Není materiál, který by časem nezestárl. Stejně tak je to i u dřeva. Přestože dřevo pečlivě upravíte, stejně vás...
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…

Dřevostavba nebo dům z cihel a betonu?

Dřevostavby jsou domy, které se stále staví. Někteří je opěvují, jiní by do takového domu nešli, přestože v něm...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…

Nový dům nebo rekonstrukce starého domu?

Rozhodujete se pro koupi domu? Váháte, zda si vybrat novostavbu, anebo rekonstrukci staršího domu? Poradíme vám pozitiva...
více…

Betonová střešní taška - krytina s dlouhou životností a univerzálním použitím

Betonové střešní tašky, přestože první byly automatickou linkou vyrobeny před téměř sto lety, se stále těší...
více…