Dřevo a beton - základní stavební materiály

Vedle cihly a pórobetonu lze při stavbě domu upozornit i na dřevo a beton. Jaké máme možnosti při volbě těchto materiálů?

stavba domu, dřevo, beton

Tvarovky a desky na bázi dřeva

Základní surovinou dřevoštěpových materiálů je obnovitelný zdroj - dřevní štěpka, ke které se přidávají cement, voda a další mineralizační komponenty. Po promíchání suroviny pro výrobu dřevoštěpových materiálů ve směšovacím centru se hmota lisuje do forem a po přirozeném vyschnutí a vytvrdnutí se hotové tvarovky frézují na přesný rozměr.Tvarovky se při výrobě vyplňují polystyrenem, mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Jejich hydrofobní úprava má tu výhodu, že tvarovky jsou nenasákavé, a proto se nesnižuje jejich tepelný odpor ani v zimních měsících. Zdravé klima je zajištěno difúzí vodní páry. Cirkulace vlhkosti je natolik účinná, že v místnostech je vyvážený poměr mezi teplotou a vlhkostí vzduchu, což zajišťuje zdravé vnitřní klima a příjemný pocit z bydlení. Tvarovky jsou velkoformátové, lehčené, vyrábějí se i ve vyhotovení s tepelně izolačními kostkami vloženými v otvorech. Jsou vhodné i pro výstavbu nízkoenergetických staveb, respektive při využití nových energetických zdrojů (sluneční kolektory, tepelná čerpadla atd..). Nenasákavost tvarovek je zvláště důležitá v zimním období, protože i při nízkých teplotách a vysoké relativní vlhkosti vzduchu se deklarovaný tepelný odpor nemění. Právě tato vlastnost spolu s vysokou akumulací tepla v betonovém jádru umožňuje dosahovat významné úspory při vytápění. Tvarovky jsou recyklovatelné. Z dřevocementových tvarovek se dá postavit snad všechno - od rodinného či bytového domu přes administrativní budovy, výrobní a průmyslové haly až po protihlukové stěny.

Obvodové desky

Vnější obvodové desky jsou zateplené asi 10 cm silnou vrstvou extrudovaného polystyrenu, přilepeného z vnitřní strany desky. Dřevoštěpkové desky tvoří ztracené bednění pro betonové jádro. Na stavbě se postupně ukládají vedle sebe a uchycují se pomocí ocelových spon. Po utvoření vrstvy se prostor mezi deskami zalije betonem. Pracuje se postupně, aby beton uvnitř dobře vytvrdl. To umožňuje jeho přípravu přímo na stavbě - v míchačce a v přesně potřebném množství. Díky konstrukčním detailům tvarovek překladů a věnců nevznikají tepelné mosty.Takové domy se často prezentují jako nízkoenergetické. Výrobci poskytují k materiálu podrobný návod, protože tento systém je určen převážně na výstavbu domu svépomocí. Přesto z něj lze realizovat stavbu s výškou až do 4 podlaží.

Dřevo ve stěně

Pokud vytváříme celý objekt z betonu, můžeme využít i ucelený systém ztraceného bednění z dřevocementových tvárnic, respektive ze štěpkocementových desek, jehož jednotlivé části jsou z plošných dílců. Zalévání je tak rychlejší, po větších etapách. Venkovní plochy bednění je vytvořeno z tepelné izolace (štěpkocement a polystyren v potřebné tloušťce). Ze štěpkocementových desek vytváříme obvodové i nosné stěny, příčky i stropy.

Betonové zdící materiály

Typickým sortimentem firem vyrábějících betonové zdící materiály jsou zdicí tvárnice, stropní systémy a doplňky. Bednící základové tvárnice se používají jako ztracené bednění pro vytvoření základů stavby. Nosné a nenosné zdi se zdí z tvarovek zapadajících do sebe systémem pero - drážka. Jsou z tepelně vodivého betonu, a proto je nezbytné celou fasádu budovy vždy důkladně zateplit. Stropní systémy jsou také skládací - v první variantě se vždy mezi dva sousední železobetonové nosníky ukládají betonové tvárnice. Po dokončení práce se strop zpevní zalitím - betonem.Druhá varianta betonových stropních systémů tvoří stropní velkoplošné panely široké 2,4 m, jejichž délka může být až 8 m. Jejich velkou výhodou je rychlá montáž, dostatečná únosnost a možnost vložení různých kabelů a jiných instalací. K doplňkovým prvkům zapadajícím do celého systému patří zateplené překlady nad okna a dveře a prefabrikované úhelníky obvodového věnce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Dřevoplast - praktický a designový materiál na fasády a terasy

Vybíráte materiál na stavbu terasy nebo fasády? Nejen trendy, ale i velmi praktické jsou moderní kompozitní materiály...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…

Dřevěná stěna zútulní byt a postará se i o zvukovou izolaci

Dřevěné stěny dokáží zútulnit každý interiér. Stěnu dřevem můžete obložit jako mozaiku. Docílíte tím zcela...
více…

Obložení stěny dřevem dokáže zablokovat i signál mobilních operátorů

Obklady na stěnách překrývají nerovné povrchy stěn a chrání stěny před poškozením a viditelným zašpiněním -...
více…

Dřevo je potřeba pravidelně impregnovat, chránit před hnilobou a tmelit

Není materiál, který by časem nezestárl. Stejně tak je to i u dřeva. Přestože dřevo pečlivě upravíte, stejně vás...
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…

Dřevostavba nebo dům z cihel a betonu?

Dřevostavby jsou domy, které se stále staví. Někteří je opěvují, jiní by do takového domu nešli, přestože v něm...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…