Řešení problémů u filtrových kávovarů (perkolátorů)

Filtrové kávovary (perkolátory) jsou velmi podobné moderním kávovarům a slouží stejné funkci: vaří kávu nebo čaj. Přístroj má tvar džbánu a přívodní kabel, který se zapojuje do zásuvky.

Jako jiné domácí spotřebiče i kávovary mohou vykazovat problémy. Než budete moct problém vyřešit, musíte kávovar zkontrolovat a zjistit, v čem konkrétně problém spočívá. Většina oprav kávovarů je natolik snadná, že ji zvládnete sami bez pomoci odborníka.

Co budete potřebovat:

  • bílou misku nebo hrnek
  • uhličitan draselný (potaš)
  • úzký kartáček nebo nůž

Návod:

  1. Uvařte džbánek kávy a nalijte jí trochu do bílé misky nebo do hrnku. Pokud budou v kávě plovat malé částečky mleté kávy, používáte nevhodný typ kávy. Používejte pouze typy určené do filtrových kávovarů, protože ty mívají zásobník na mletou kávu s většími dírkami, takže jimi drobná zrnka proklouznou.
  2. Rozmontujte kávovar a zkontrolujte, jestli na kovových částech není bílá usazenina, což je vápník a objevuje se v oblastech s tvrdou vodou. Pokud se v přístroji usazuje vápník, odstraňte jej tak, že dáte 6 hrnků vody do nádrže a 2 lžiček uhličitanu draselného (potaše) do zásobníku na mletou kávu. Nechejte proběhnout celý varný cyklus a pak kávovar vypláchněte.
  3. Je-li káva příliš slabá, změňte teplotu vody. Do filtrového kávovaru dávejte pouze studenou vodu, která má 4-10 C. Teplejší voda způsobí, že káva bude slabá.
  4. Když kávovar při vaření přetéká, dávejte do něj méně vody. Abyste zjistili správné množství, otevřete kávovar a vyjměte zásobník. Podívejte se do vnitřku nádrže, kde na zadní části trubice uvidíte čáru označující maximum. Toto množství nepřekračujte.
  5. Pokud kávovar nezačne vařit do 5-10 sekund po zapnutí, zkontrolujte přívodový kabel. Zatlačte konec kabelu prsty pevně do podstavce kávovaru a zkontrolujte, jestli je zástrčka pevně zasunutá v zásuvce. Pokud se kávovar přesto nezapne, jsou vadné jiné elektrické součástky.
  6. Jestliže se kávovar zapne, ale nezačne vařit kávu, uvolněte trubici v kávovaru. Vypněte přístroj a odstraňte pokličku a zásobník. Strčte do trubice až dolů tenký kartáček nebo nůž a uvolněte usazeninu. Ucpání trubice předejdete tím, že ji přikryjete rukou, když budete do zásobníku nasypávat mletou kávu.

Tipy a upozornění:

  • Nikdy nezapínejte a nenechávejte filtrový kávovar běžet, když je prázdný. Tím byste poškodili topné těleso a nebylo by ho možné opravit.
  • Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat kávovar.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články