Rostliny jako dominanty

Součástí moderního bydlení jsou často vzdušné, světlé a rozlohou větší místnosti s minimalistickým a výlučně funkčním zařízením. Prostornost a dostatek světla otevírají nové možnosti i pro zeleň. V tomto případě bude nejvhodnější vyměnit spoustu květináčů s různými pokojovými rostlinami za mohutnější rostlinné exempláře. Výsledek bude velkolepý, účinek giganticky rostoucí zeleně je totiž nesrovnatelný. Ani těmito rostlinami však netřeba byt přeplnit, v prostoru vynikne efektně spíše menší počet druhů.

bydlení, zeleň a rostliny

Přínos pro velké byty

Zeleň je důležitým prvkem při zařizování velkých i malých bytových prostor. Vzrůstem menší druhy pokojových rostlin ve velkém bytě většinou zaniknou. Zajímavě působí na okenním parapetu, případně seskupeny na malém stolku nebo poličce. Pokud je místnost dostatečně prostorná, světlá a disponuje stabilní teplotou a vyšší vzdušnou vlhkostí, je ideální pro umístění rozrostlejších rostlinných druhů. Na rozdíl od malých pokojů mají rostliny ve velké místnosti optimální podmínky pro růst do výšky i šířky. Květináč s takovou rostlinou si nejčastěji najde své místo přímo na podlaze (kvůli stabilitě). Větší rostliny dokonce pomohou vyřešit i vznikající obtíže při zařizování místnosti. Hodí se na zaplňování nevzhledných a těžko řešitelných koutů, výklenků a lze jimi prostorově členit velké místnosti. Nejčastěji jde o druhy s okrasnými listy, ale některé z nich překvapí i kvetením. Třeba si uvědomit i jejich přínos ze zdravotního hlediska. Mohutné rostlinné exempláře jsou například díky vypařování vody z listů výbornými regulátory mikroklimatu v bytě a navíc slouží i jako lapače prachu a různých škodlivých chemických látek z ovzduší. Na druhé straně mohou být nebezpečné pro hrající si děti nebo domácí zvířata. Pokud jsou umístěny v těsné blízkosti oken, mohou znemožnit přístup světla do interiéru.

Stromy a keře

Výběr vhodných druhů závisí na stylu, ve kterém je byt zařízen, a od vegetačních podmínek, které může rostlině poskytnout. V původních, dříve zařízených bytech je i pro nedostatek místa vhodnější vybírat stromkovité tvary známých a osvědčených pokojových rostlin. Typickým příkladem takové rostliny je fíkus.V běžně dostupném sortimentu lze nalézt několik vhodných druhů. Nejoblíbenější je fíkus lesklý (Ficus benjamina),atraktivní množstvím kožovitých listů na tenkých větvičkách.Tento druh výborně snáší řez a tvarování, takže není problém vypěstovat z něj malý nebo větší stromečkovitýi tvar podle vlastních představ, případně jej nechat růst ve formě keře.Oblíbené jsou i ty exempláře fíkusů, které mají posplétané kmeny, efekt se v tomto případě zdvojnásobí. V případě fíkusů platí, že čím jsou starší, tím jsou dekorativnější. Méně známý, ale velmi atraktivní druh je Ficus binnendijkii se zajímavými kultivary Alli a Amstel Queen s podlouhlými listy nebo Ficus microcarpa Hawai s bíle panašovanými listy. Tyto dva druhy vyniknou i v modernějších interiérech. Klasiku reprezentuje i Ficus elastica nebo Ficus lyrata. I tyto dva druhy jsou vhodné pro pěstování ve tvaru stromku, i když je třeba počítat s tím, že rostliny časem zmohutnět a na rychlý růst budou kromě dostatečného prostoru vyžadovat častější řez. Při pěstování fíkusů je důležitá pravidelná zálivka, přihnojování, dostatek přímého nebo rozptýleného světla a stanoviště na takovém místě, kde nebudou vystaveny průvanu. Ideální je občasné orosení rostlin vlažnou vodou, případně osprchování (pokud je možno rostlinu přemístit do koupelny).

Z dalších druhů rostlin lze do původně zařízených interiérů doporučit

i nenáročný ibišek (Hibiscus rosa-chinensis) dorůstající v původní domovině do výšky pět metrů. Pěstování jeho stromečkové formě v bytě zvládne i úplný začátečník a kromě bohatého olistění ibišek vynikne i efektními květy. Třeba ho pravidelně zavlažovat a každoročně tvarovat řezem, nejlépe v únoru.Kromě uvedených rostlinných druhů jsou vhodným adeptem na vypěstování stromkových tvarů i pokojová lipka (Sparmannia africana) nebo kvetoucí abutilon (Abutilon pictum), případně kroton (Codiaeum variegatum), který má dekorativní barevné listy. Kroton třeba bezpodmínečně umístit na světlé místo a do teplé místnosti. Zejména ve starších bytech jsou stále oblíbené i araukárie (Araucaria excelsa) s jehlicovitými listy a přeslenovitým uspořádáním jednotlivých větviček.Zajímavě však mohou dotvořit i modernější interiér. Kromě dostatečného prostoru budou během zimního období vyžadovat méně vody. Po několika letech se z nich v místnosti stane atypický strom.

Draceny, šeflery a juky

Moderní světlé byty s minimálním zařízením se stanou vhodným domovem pro několik rostliny. Oblíbená je juka (Yucca elephantipes). Pokud jí zabezpečíte základní vegetační podmínky, jako jsou stálá pokojová teplota a dostatek světla, po určitém čase vytvoří efektní exemplář s bohatým habitem. Nevýhodou juky ve srovnání s jinými druhy je pomalejší růst, a tak je třeba na konečný efekt čekat déle. Jukám se svým habitem podobají dracény. Pro pěstování ve tvaru stromků se hodí dracena deremensis a dracena fragrans s hrubším kmínkem a širšími zelenými nebo panašovanými listy, případně dracena marginata s tenčím kmínkem a téměř trávovitých listů.Dracény výborně snášejí široké spektrum pokojových teplot, světlé i mírně stinné stanoviště v bytě a nejsou náročné na každodenní péči. Vyniknou zejména jako seskupení několika exemplářů vysazených v jednom květináči, které působí mohutněji a pompézněji. Ve starším věku dracény ztrácejí spodní listy, čímž se obnaží jejich zajímavý kmínek. Exotický nádech může do moderního bytu vnést mohutný banánovník (Musa), bytový bambus (Bambusa ventricosa) nebo různé druhy šeflery (Schefflera arboricola). Elegantní akcent velkému bytu dodá i pachyra (Pachyra aquatica). Pochází z tropů a ve svých tkáních dokáže zadržovat dostatek vody delší dobu, takže nevyžaduje intenzivní zavlažování. Nejčastěji ji lze koupit právě ve formě stromku, někdy s posplétaným kmenem. V interiéru mohou dominantně působit i různé druhy palem, filodendron (Philodendron erubescens), prodara (Fatsia japonica),která dobře snáší i chladnější místnosti, monstera (Monstera deliciosa) a velmi atraktivní strelície (Strelitzia reginae). Pěstování strelícií v bytě nevyžaduje téměř žádné specifické znalosti, ale rostliny začínají kvést až po několika letech. Květiny na rostlině vydrží i několik týdnů. Dekorativnost mnoha rostlin umocní zajímavé vegetační nádoby, jejichž součástí by měly být kolečka zaručující pohodlnější přemísťování. Ideální nádoby jsou hliněné, keramické nebo proutěné, v posledním období se do popředí dostávají i nádoby z nerezu, ze stříbřitých plastů nebo z pozinkovaného materiálu.

Umístění, zálivka, tvarování

Ideálním místem pro stromkovité tvary interiérových rostlin je dostatečně světlá místnost, nejlépe vstupní hala, obývací pokoj, ložnice nebo jídelna s neměnící se teplotou a vyšší vzdušnou vlhkostí (vhodné je použít odpařovač). Vhodným místem může být prostor za pohovkou či mezi nábytkem.Květináče volně stojící v prostoru se nesmějí nacházet při procházení, sezení nebo při otevírání skříněk a oken. Dostatek světla je důležitý pro rovnoměrný a hustý růst, intenzivnější vybarvení listů zejména v případě panašovaných druhů a zároveň eliminuje nežádoucí opadávání listů. Opadávání může způsobit i průvan, který mnohé ze zmíněných rostlin nesnášejí.Světové strany a vzdálenost od oken a dveří jsou také důležité faktory při hledání správného místa pro rostlinu. V blízkosti jižního okna se bude dařit především světlomilným druhům, jakými jsou panašovaný bílo-nebo žlutolistý fíkus a kroton. Během slunečných dnů je však vhodné okno zastínit, aby se předešlo spálení listů rostlin. Ideální jsou místa při východně a západně orientovaných oknech. Pěstební úspěch ovlivňuje vhodná zálivka. Rostliny třeba zalévat podle požadavků jednotlivých druhů. Mezi jednotlivými zálivkami třeba nechat substrát mírně proschnout, v zimě je lepší rostliny zalévat méně. Během vegetačního období budou vyžadovat bohatší zálivku. Efektní může být i používání speciálních lesků, dobré je, pokud tyto přípravky zároveň obsahují výživné látky. Časté aplikování však může rostlině, tedy jejím listům, spíše uškodit, jak ji zatraktivnit. Nesmíme zapomínat ani na důležité přihnojování během hlavního vegetačního období (v březnu až říjnu) jednou za dva týdny speciálním vícesložkovým hnojivem pro nekvetoucí rostliny, které podpoří tvorbu nových listů. Při péči o pokojové stromky je důležité i tvarování a řez. Nejčastěji jde o odstraňování nadbytečných a přečnívajících výhonků.Přesazování v tomto případě odpadá a omezuje se pouze na výměnu vrchní části substrátu. Za velmi efektivní se z několika hledisek pokládá hydroponické pěstování těchto rostlin. Rostliny jsou nejen vitálnější, ale i rychleji rostou a odpadá jejich zálivka a přihnojování, na které se jinak často zapomíná.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Střechy a zeleň - vegetační střechy

Zeleně v našich městech nikdy nebylo mnoho, v dnešní době jí ubývá dokonce i v okolí rodinných domů. Pozemky v...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Pestrý květinový karneval na balkoně

Bohatě kvetoucí letničky dodávají oknům každoročně novou, přívětivější tvář. Velkolepá přehlídka barev a...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…

Desatero zelené architektury

Zásady architektury, která nenarušuje prostředí, není třeba brát jako Boží přikázání, normalizaci architektury...
více…

Balkon plný květin nemusí být jen sen

Kdo z vás by nechtěl svůj nudný balkón, podobající se skladu všeho možného, ​​vyměnit za opravdový...
více…

Orchideje - elegance v našich bytech

Podle novozélandské legendy orchideje pocházejí z nebes, kde je bohové pěstovali ve svých hvězdných zahradách,...
více…

Rostliny, které zútulní kuchyně i koupelny

Můžete mít byt s deseti velkými slunečními místnostmi, vybavenými perfektním nábytkem a skvělými doplňky, ale...
více…

Rostliny s puncem exotiky

Už odedávna se šlechtitelé snaží vypěstovat rostliny s většími a barevnějšími květinami - a i barevnost listů...
více…

Rostliny na baloně, který je orientován na sever

Ani na balkoně orientovaném na sever, pro který je typický nedostatek slunce, se netřeba vzdávat naděje na...
více…