Rostliny v koupelně? A proč ne!

Rostliny v koupelně? Tato představa není nereálná, zeleň však potřebuje světlo a přiměřené vlhko. Toho prvního je obvykle nedostatek a vláhy zase přebytek. Horko se v místnosti střídá s chladem a suchý vzduch ze sušiče vlasů či útoky laků a deodorantů ve spreji rostlinám také kondici nezlepší, právě naopak. Naštěstí, jsou druhy, které i při minimální péči snesou hodně.

Rostliny vhodné do koupelny

Co dodržet při pěstování?

V první řadě je bezpečnost uživatelů koupelny, zejména dětí. Rostliny s pichlavými výrůstky, které jsou umístěny "na ráně", mohou být příčinou bolestivých setkání s odhalenou pokožkou. Uklouznutí a pády s hrozbou převrácení těžkého květináče nebo keramické vázy eliminujte náhradou za praktické, lehké, a efektní plasty. I "zbloudilý" silný proud vody, který během vodních radovánek nezadržitelně zamíří z dětských rukou rovnou mezi květiny, může být příčinou zbytečných problémů. Nezaměňujte koupelnu s přeplněným skleníkem! Suchomilné rostliny, které nesnesou vlhkost, se pod jejím vlivem rozkládají a stávají zdrojem plísní. Ty jsou spouštěči infekcí horních dýchacích cest a mohou vyústit až do astmatických záchvatů. Plísně v ovzduší, šířící se z neudržováne půdy v květináčích, se podepíší i na přetrvávání ekzémových problémů pokožky.

Sprchovat se uprostřed zeleně

Na kraji lesa, zahrady, louky ... Éra zasklených stěn koupelen směřujících do otevřených zelených prostranství přispívá relaxu, uvolňuje mysl, umocňuje zážitek z koupele. Bylo by na škodu nepropojit interiérovou hygienickou část s vnějším vodním světem, jehož součástí je i zeleň, pokud má naše domácnost na to předpoklady. Naštěstí, trend je nevzdalovat se od přírody úkrýváním se za zdmi domu, ale naopak otevřít stěny co nejvíce slunečnímu svitu a vzrušujícím barvám přírody.

I jedna rostlina okouzlí

Překvapivě povznese, potěší a zahřeje každého, kdo umí ocenit snahu domácích "dekoratérů" o polidštění "sterilního" prostředí. Vzhledem ke klimatickým podmínkám v koupelně je třeba zvážit výběr vhodného rostlinného druhu. Květům dopřejte přiměřeně denního světla, aby neživořili. Například orchideje mají rády zvýšenou vzdušnou vlhkost. Bromélie nebo žádané vriesea (vriesea) se udrží v mokrém substrátu, dokonce je třeba dbát na to, aby se v zúžené nálevce listů vriesea udržovala voda, takže ji pravidelně dolévejte. Podobně i šáchor papyrusová(Cyperus papyrus) libuje polostinné místa, vyhovuje mu malé okno v koupelně.

Kapradiny i další druhy ...

V květinářství mají zkušenosti se specifickými druhy, které si podle místo i v moderních koupelnách. Jsou to různé druhy kapradin, dobře snášející polostín a vlhkost, například sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus) nebo populární ledviník vznešená (Nephrolepis exaltata). Hodí se sem i další rostliny: potos zlatý (scindapsus aureus), zelenec (chlorofitum comosum), i notoricky známý břečťan (hedera helix). Pro zkušenější pěstitele doporučujeme zajímavou rostlinu Parožnatka obecná (Platycerium bifurcatum).

Do malé koupelny malý bonsai

O možnostech pěstování bonsají ve stísněných podmínkách koupelen se dozvídáme, že pokud jsou dostatečně prosvětlené vnějším světlem, je takové prostředí vhodné. "Podmínkou je, aby byl bonsaj co nejblíže k oknu, nejlépe na okenním parapetu," vysvětluje a doplňuje tyto rady jmenováním vlhkomilných rostlin pěstovaných jako bonsaj. Z botanických druhů koupelnovým podmínkám vyhovují například fíkusy, portulakárie a rostliny pocházející z vlhkých tropických oblastí.

Jak nahradit chybějící energii slunce?

Sluneční energie je podmínkou fotosyntézy. Nedostatek přirozeného světla však můžete alternovat speciálními UV lampami, které simulují světlo potřebné vlnové délky. Optimální teplota v místnosti je 20 - 22 ° C a mezní teplota nesmí přesáhnout 28 - 30 ° C.

Rostliny rozdělujeme podle světelných nároků do tří kategorií

- Náročné na světlo s doporučenou intenzitou světla min.1 000 luxů,
- Středně náročné (800 - 1000 luxů),
- Nenáročné (600 luxů). Jsou to i druhy, které přežívají v málo osvětlených koupelnách: aglaonema, dracaena, monstera - philodendron pertusem, sansevieria - tchýnin jazyk, scindapsus - okrasná liána

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Výběr vodovodní baterie aneb zaměřte se i na detaily vašeho interiéru

Vytváření ideálního a hřejivého prostoru domácnosti se považuje za celoživotní potřebu každého z nás. Dnešní...
více…

Zařizujeme koupelnu v rustikálním stylu

Rustikální neboli venkovský styl je návratem k přírodě. Co takhle zařídit si v tomto stylu koupelnu? Pokud patříte...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Zánět dásní - léčba, prevence a změna životosprávy

Zánět dásní může na první pohled vypadat jako sice bolestivá, ale banální záležitost. Ale pravda je, že...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Jak pěstovat hortenzie v nádobách?

Hortenzie (Hydrangea) jsou původně veliké, krásně kvetoucí keře. Pokud ale nemáte zahradu, neznamená to, že na...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Sněženky hlásí příchod jara, ale jejich trhání je pod pokutou!

Sněženky, nádherné a přesto velmi jemné kytičky, které nám spolehlivě hlásí, že přichází jaro. Dříve je...
více…

Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…