Jak na návrh elektroinstalace?

Pro správnou funkci jednotlivých části bytu - a to platí i pro elektroinstalaci - musíme mít především dobrý resp. odborný návrh. Ten mohou provádět pouze osoby, které mají s takovou činností dostatečné zkušenosti a oprávnění. Při elektroinstalaci je třeba mít projekt i proto, že bez ní by vám revizní technik nemohl vystavit revizní zprávu a elektrárny by vám zase nepřipojily elektroměr.

Při přípravě rekonstrukce Vám poradí architekt, který Vám navrhne rozmístění zabudovaných zařízení, nábytku a spotřebičů. Každý spotřebič potřebuje pro svou správnou funkci příslušné média. V současnosti již i nábytek v některých případech potřebuje zdroj elektrické energie - osvětlené vitríny, chladicí bar zabudovaný v nábytku apod. Pro správný návrh elektroinstalace je nutné projektantovi říci, kde a jaké spotřebiče v domácnosti budete užívat.

Při návrhu odběrných míst elektrické energie (v domácnosti znamenají odběrná místa zásuvky) je nutné projektantovi udat tyto informace:

o rozmístění zásuvek v místnosti (polohu a výšku). Ne vždy je vhodné mít zásuvky umístěné ve spodní části stěn, ale také není vždy na místě rozbít souvislé stěny a tím narušit celistvost trčícími zásuvkami, které narušují design stěny. V každém případě je třeba zohlednit působící faktory a zvolit nejvhodnější kompromis. V současnosti můžeme využívat tzv. panelové zásuvky, které se osazují téměř na podlahu tento typ zásuvek byl vyvinut jako součást lištových podlahových systémů. Panelové zásuvky nám umožňují v současnosti nejnižší umístění.

o příkonu spotřebičů, které budeme při svém bydlení používat. Na trhu se vyskytuje mnoho výrobců spotřebičů. Příkon spotřebičů závisí na kvalitě, provedení a funkčnosti. Podle norem musí být spotřebič vždy označen štítkem, na kterém najdeme příkon spotřebiče. Pro návrh spotřeby zásuvky je třeba volit maximální příkon, který plánujeme odebírat. Pokud stavíte, rekonstruujete a ještě nemáte jednotlivé spotřebiče doma vyžádejte si je od obchodníka nebo se poraďte s projektantem.

o druhu spotřebičů, připojených k zásuvkám. Tento údaj je udáván při návrhu koeficientu současnosti. Ne všechny spotřebiče v bytě jsou zapnuty současně a bylo by zbytečné dimenzovat elektrické (přívodní) vedení na maximální instalovaný příkon. Na druhé straně, špatný výpočet by mohl zapříčinit, že při současném zapnutí několika spotřebičů by mohly vypadávat jistící zařízení.

 

Projektant Vám podle těchto informací navrhne celou elektroinstalaci objektu a také nejvhodnější způsob osvětlení. Dobrý odborník umí navrhnout osvětlení každého místa tak, aby neoslňovalo a přitom poskytovalo dostatek světla pro jednotlivé činnosti v bytě. Je proto dobré dát mu i plánované rozmístění nábytku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na umístění elektroinstalace a elektrických zařízení v koupelně?

V koupelně je třeba více než jinde dodržovát zásady bezpečnosti při používání elektrických přístrojů. Proto...
více…

Kontrola elektroinstalace

Elektroinstalaci bereme jako samozřejmost, jako něco, co je tu napořád. Ale není tomu tak. Materiály elektroinstalace...
více…

Jak na rekonstrukci elektroinstalace?

Při rekonstrukci staršího bytu se nevyhnete otázce, co s elektroinstalací. Mezi nejčastější problémy starších...
více…

Jak na rekonstrukci elektroinstalace v koupelně?

V koupelně je třeba více než jinde dodržovat zásady bezpečnosti při používání elektrických přístrojů. Proto...
více…