Která sauna je lepší, klasická nebo infrasauna?

Co je lepší? Klasická nebo infrasauna? Každá má své pro. V každém případě nám rozproudí krev v žilách a tělo zbaví škodlivin.

O léčebných a relaxačních účincích saunování není pochyb. Vždyť teplovzdušné lázně znal s nejvyšší pravděpodobností už pračlověk v mladší době kamenné. Známé jsou i římské lázně v Pompejích a vykopávky kamenných van v Řecku. Mohli je sice využívat jen ti nejvýznamnější představitelé společnosti, ale ani oni si nemohli vybírat. Oproti dnešní době totiž existoval jen jeden typ.

Dvacáté první století samozřejmě poskytuje mnohé možnosti, a to i těm, kteří ze zdravotních důvodů klasickou saunu využívat nemohou. Pro ty je na trhu k dispozici infrasauna.

Klasická sauna

Představuje ji kabina vyrobená z vysoce odolného dřeva uvnitř přestavěná elektrickými saunovými kamny, které fungují na bázi tělesa s přímým vytápěním a zvlhčovačem vzduchu. Nechybí dřevěná lehátka zabudovaná v různých výškách, rohože, ochlazovací káď, teploměr s vlhkoměrem a saunová svítidla s krytem.

A co se při saunování děje s naším tělem?

Na vysokou teplotu reaguje roztažením krevních cév v kůži (zčervenání kůže) a vylučováním potu. Tep krve se zvýší asi o 50 procent, zvýšený krevní tlak zásobuje potní kapiláry dostatkem materiálu a rozděluje teplo z kůže dovnitř těla. Vzhledem ke krevnímu tlaku způsobí změny krevního oběhu určitou úpravu nejprve na vyšší nebo nižší hodnotu. Ve fázi ochlazení se mají zvýšené teploty těla snížit opět na původní hodnoty. Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi. V důsledku střídání studeného koupele na kůži a teplé koupele nohou se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži. Když se pociťuje působení tepla fyzicky a psychicky jako uvolnění, pak aplikace ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkonné impulsy, které se mohou označit jako malý stres ve smyslu uklidňujícího stresu. Všeobecně má saunování velmi prospěšné působení na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou. Zvyšuje se odplavování odpadových látek jako i připravenost organismu bránit se proti infekcím.

Infrasauna - sauna pro každého

Také infrasaunu představuje vyhřívací kabina, která je však vybavena keramickým infrazářičem a digitální řídicí jednotkou. Nechybí ani lehátka. Na regeneraci organismu se využívá terapeutický efekt infračerveného záření. To nemá nic společného s UV zářením (odpovědným za spálení kůže při opalování a poškození kůže) nebo nukleárním zářením. Zářící teplo je jednoduše forma energie, zahřívající tělesa přímo, procesem zvaným konverze, a to bez zahřívání vzduchu, který je mezi nimi.

A jak působí na lidský organismus?

Infrasauna používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky zhruba 4 cm. Záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby tělo mohlo absorbovat až 93% infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce. Běžná sauna je závislá na nepřímém působení tepla: první je konvekce (vedení tepla v kapalném a plynném prostředí) a druhá je kondukce (přímý kontakt mezi ohřátým plynem a pokožkou), které na nás mají ozdravný účinek. V infrasauně je méně než z 20 % ohříván vzduch, což nechává přes 80 % na přímý ohřev našeho těla. Proto kabina na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna. Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu na energii tepelnou. U tradiční sauny naopak dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku. Tento zásadní rozdíl vysvětluje mnoho obrovských výhod dosažitelných pouze v infrasauně. Infračervená energie, kterou využívá právě tento typ saun, vylučuje z těla až 3x větší obsah škodlivých látek v objemu potu v porovnání s tradiční saunou. Pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 30 - 60 ° C. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože vysoké teploty v tradičních saunách jsou pro ně velmi nebezpečné.

Kabiny můžeme používat i s otevřenými dveřmi dokořán, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) bez dosažení výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení. Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, před vystavením se nízkým teplotám a pod.

Místo najdou všude

Dokonale přizpůsobené a vybavené kabiny klasických saun i infrasaun jsou nabízeny v různých velikostech, takže se mohou stát součástí středně velké koupelny. Najít pro ně můžeme ale i místo ve sklepě či bývalé komoře. Vyrábějí se v typizovaných velikostech, zvolit je ale možné i řešení na míru.

Víte, že ...

1. Předehřátí tradiční sauny trvá 30 - 90 min. Provozní náklady činí přibližně 40 Kč.

2. Předehřátí infračervené kabiny při pokojové teplotě trvá asi 5 -10 min. Při cyklu 10 minut zahřátí a 30 minut saunování jsou provozní náklady přibližně 3 Kč.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké je základní rozdělení typů saun?

Skladba sauny První základní součástí je předehřívárna, také nazývaná saunová kabina. Druhou základní...
více…

Jak na správné saunování?

Slovo sauna již u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně znamenal díru...
více…

Jak postavit saunu?

V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby...
více…

Do sauny s dětmi?

Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů. Všichni bychom si občas...
více…

Jak na saunu a saunování?

Už staří Římané měli ve velké oblibě horké koupele a trávili v nich mnoho času. Saunování je obdobou starobylých...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu...
více…

Recepty na přírodní pročištění mízních cév a uzlin

Zvětšené mízní uzliny, časté virózy a bakteriální nákazy mohou signalizovat špatnou funkci lymfatického...
více…

Sauna aneb teplo, které léčí

Sauna se stala pro mnohé z nás součástí života. Její pozitivní vliv na zdraví znali již naši předkové. My se v...
více…

Jaké dřevo se hodí na saunu?

Severský smrk Je nejvíce používanou dřevinou pro zhotovení sauny. Jeho kvalita je dána díky nízkému obsahu...
více…