Sušička - velký pomocník v domácnosti

Ještě není v našich silách poručit slunci a dešti, ani byt nebo balkon natáhnout jako žvýkačku a rozvěsit prádlo, jak chceme a kdy chceme. Zdá se vám bláznivý nápad koupit si sušičku? Ano? Nevíte, o co přicházíte, pokud jste si ji sami nevyzkoušeli. Na trhu jejich nabídka není tak bohatá jako u praček, to však neznamená, že jejich kvalita je nízká, právě naopak.

Sušička - velký pomocník v domácnosti

Kolik prostoru zabere?

Sušička prádla nezabere o nic víc prostoru než standardní pračka. Stačí jí vyčlenit prostor 60 × 60 cm. Umístit ji třeba tak, aby byla zajištěna snadná manipulace a obsluha. Může být volně stojící, v sestavě s pračkou (vedle sebe, do věže, i s výsuvnou pracovní deskou). Kombinace pračky se sušičkou je ideální, okamžitě řeší problém, co s prádlem.

Typy sušiček a sušení

Dříve než se rozhodnete pro koupi sušičky, je dobré vědět, s jakými typy kromě kombinované pračky se sušičkou se můžete setkat. Jsou dva, kondenzační a ventilační. Kombinovaná pračka se sušičkou je řešením tam, kde je velmi málo místa. Má menší buben a kapacitu na sušení mokrého prádla, ale větší spotřebu vody (přibližně 150 l na jeden prací cyklus).

Sušení

Princip sušení v jednotlivých typech sušiček je velmi jednoduchý. Nejprve se nasaje vzduch, zahřeje se a vzápětí odebírá vlhkost z mokrého prádla. Když se proces sušení skončí, některé modely sušiček nás upozorní zvukovým signálem. Vyprané a vysušené prádlo má sklon pomačkat se, dokud je teplé. Speciální funkce bránící pomačkání zabezpečí během 30 minut (v závislosti na typu sušičky) nejen ochlazování prádla, ale i otáčení bubnu. Správné nastavení zbytkové vlhkosti umožní prádlo přímo po vyjmutí ukládat do skříně nebo ovlivnit náročnost žehlení.

Kondenzační nebo ventilační sušička?

Parametry, funkcemi i výkonem jsou oba typy sušiček (kondenzační, ventilační) totožné. Rozdíl je v odvádění horkého vzduchu, který odebírá vlhkost prádlu. Ve ventilační sušičce se vzduch odvádí mimo spotřebič, proto musí být připojena na ventilační systém. Ovládání takových sušiček je jednodušší, ale chybí jim některé komfortní programy. V kondenzační sušičce se horký vzduch kondenzuje na vodu a shromažďuje se v nádobě pod sušičkou nebo v zabudovaném zásobníku.Vodu získanou kondenzací jednoduše vylijete nebo použijete například v napařovací žehličce.Kondenzát lze pomocí hadice odvádět i do odpadního potrubí (u dražších spotřebičů).Kondenzační sušička je dražší, ale komfort, obsluha a počet funkcí je zase mnohem vyšší, než má ventilační. Stále zůstává ještě jedna možnost - kombinovaná pračka se sušičkou. Avšak když si dohromady poskládáme všechny informace včetně spotřeby vody, energie a dvojnásobnému času sušení, které si kombinovaná pračka se sušičkou vyžaduje pro svůj provoz, uvědomíme si, že jde o kompromisní řešení hlavně pro malé byty.

Vybavenost sušiček

Současné modely sušiček jsou vybaveny inteligentní elektronikou, jejímž prostřednictvím sušička může myslet za vás a řídit všechny pracovní procesy. Je vybavena čidly, senzory, které automaticky zjišťují stupeň vlhkosti prádla, sledují zbytkovou vlhkost během sušení a tyto informace předají mikroprocesorům, které zvolí optimální délku sušení, a když prádlo dosáhne správný stupeň vlhkosti, sušení se automaticky zastaví. Některé sušičky vás akustickým signálem upozorní na konec programu. Pro uživatele to znamená kromě úspory energie i ochranu prádla před nadměrným vysušením a vyšší komfort při obsluze spotřebiče. Také můžete nastavit požadovaný stupeň sušení: zda chcete prádlo rovnou uložit do šatníků, nebo žehlit. Vedle elektronicky řízených modelů jsou na trhu k dispozici i jednodušší sušičky s mechanickým ovládáním, u kterých si musíte nastavit přibližný čas a teplotu sušení v závislosti na zbytkové vlhkosti prádla. Čas a teplota sušení pro různé množství prádla a druhy textilií jsou obvykle uvedeny na ovládacím panelu spotřebiče a v návodu k použití.

Co sušička dokáže a jaké jsou její funkce

Kromě základních funkcí, jako je sušení bavlny a syntetických materiálů s různou délkou sušícího cyklu, mají prakticky všechny typy sušiček speciální funkce, například provzdušnění (slouží na suché provětrání oděvu, který ještě není nutné prát, chladným vzduchem během 30 min.), Funkce odložený start (nastavíme si čas, kdy se má spotřebič spustit), ochrana proti zmačkání (během několika hodin, dokud nevytáhnete prádlo ze sušičky, přičemž buben se čas od času pootočí, aby se obsah rovnoměrně rozložil a nemačkal), speciální například pro košile apod.

Zpočátku si sušička vyžádá více naší pozornosti při používání, ale později vám ušetří čas

Existují určitá omezení, s nimiž se velmi rychle sžijete - jde o třídění prádla jako u pračky. Každý kus oděvu má na štítku symbol, který informuje o tom, zda je oděv vhodný k sušení v bubnové sušičce (kruh vepsaný ve čtverci se dvěma tečkami), nebo ho třeba sušit se sníženou intenzitou (kruh vepsaný ve čtverci s jednou tečkou), nebo nesušit vůbec (kruh vepsaný ve čtverci, přeškrtnutý křížkem). Množství prádla by nemělo překračovat kapacitu sušičky, důležité je vhodné třídění, například podle materiálu - zvlášť sušíme bavlněné nebo lněné oblečení, zvláště syntetické a snadno udržovatelné, mačkavé a nemačkavé materiály, z nichž každý vyžaduje jiné nastavení zbytkové vlhkosti na snadnější žehlení. Na sušení nejsou vhodné silonové punčochy, vlna, hedvábí, vyšívané tkaniny. Do sušičky se ukládá prádlo předem důkladně vyždímané (minimálně 800 ot. / min.), Čímž se dosáhne lepší efekt sušení. Podle zvoleného programu, množství a kvality prádla probíhá sušení v délce 20, 40 a 60 min. U programů řízených mikroprocesory se čas v některých případech prodlouží až na 120 min. Běžné sušičky mají obsah 5 až 6 kg mokrého prádla. V případě syntetických materiálů je to 1 až 2,5 kg. Při kombinované pračce se sušičkou je to maximálně 2,5 kg.

 

comments powered by Disqus