Topení plynem se vyplatí

Topných systémů pro vytápění domů a bytů je několik. Každý nabízí různé možnosti a výhody, ale přináší i jistá rizika a omezení. Mezi nejběžnější, nejdostupnější a zároveň ohleduplný k životnímu prostředí je zemní plyn.

topení, bydlení, plyn, plynový kotel

Hlavní argumenty pro volbu plynového kotle 

Hlavním důvodem je především dobrá dostupnost (vybudovaná je rozsáhlá plynová síť), cenová přijatelnost, čistota a samozřejmě i ekologické hledisko. Dalším je zvyšující se kvalita, spolehlivost a také účinnost plynových kotlů. Ve spojení s vhodnou regulační technikou představují plynové kotle vysoceúčinný, estetický, ekonomický a ekologický zdroj tepla.

Výhody kondenzačních kotlů 

Kondenzační kotle jsou nesporně velmi vhodné pro podlahové topení, ale lze je použít i ve starších topných systémech. I když budou pracovat s vyšším teplotním spádem, mají stále mnohem vyšší účinnost než klasické plynové kotle. Samozřejmě, u nás je mnoho lidí, kteří jsou konzervativní, a při výměně staršího kotle hledají opět stejné zařízení, se kterým měli dobrou zkušenost. I proto je neustále k dispozici velká škála typů klasických kotlů, které dnes mají podstatně lepší vlastnosti, než měly starší typy. Co však láká při výběru novějších kondenzačních kotlů, je zejména úspora nákladů na vytápění, která může dosáhnout až 15% oproti klasickým plynovým kotlům. Naopak nevýhodou může být nutnost napojení kondenzačního kotle na systém kanalizace, což se často při výměně starého kotle za nový nedá zrealizovat.

S jakým typem vytápění používat plynový kotel

Plynový kotel se nejčastěji používá v otopných soustavách s radiátory, ať už staršími článkovými nebo novějšími deskovými s malým objemem vody. Tento typ topných těles zajišťuje dostatečnou tepelnou pohodu a využívá se zejména ve starších objektech. V současnosti se hlavně v novostavbách stále více prosazuje velkoplošné, zejména podlahové vytápění, které svým sálavým charakterem zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty v místnosti. Často se také setkáváme s kombinací podlahového a radiátorového vytápění, zejména ve vícepodlažních stavbách, kde je v přízemí podlahové vytápění a v patře jsou radiátory.

Kombinované vytápění

Jelikož výhodou plynového vytápění je jednoduchost a celodenní dostupnost potřebného tepelného výkonu, lze tento "primární" zdroj tepla kombinovat s jiným doplňkovým zdrojem - může jím být například kotel na tuhá paliva nebo solární systém, které mohou být používány v době, kdy jsou dostupné (solární zdroj přes den a podobně i kotel na tuhá paliva, protože v noci se nám už nechce chodit přikládat). Je třeba vzít do úvahy zvýšené požadavky na komplexní řešení vytápění a přípravy teplé vody právě v kombinaci kondenzačního plynového kotle a solárního systému pro přípravu teplé vody.

Ceny plynu

Může se mu koncový zákazník, který v rodinném domě topí zemním plynem, nějak bránit zvyšujícím se cenám zemního plynu? Existuje způsob, jak se na něco podobného připravit? Stále je zájem o kotle na tuhá paliva, které v době výpadku plynu zajišťují vytápění na bázi tuhých paliv. Při rekonstrukcích vytápění lidé často požadují vytvoření kombinovaného topení, tvořeného starším kotlem na pevná paliva (jehož se majitel nechce vzdát, protože je stále funkční) a novým plynovým kotlem, který zajistí snadný provoz topení. V každém případě patří zemní plyn mezi cenově dostupné zdroje tepla a teplé vody. I přestože nelze zajistit vždy tu nejnižší cenu, používání zemního plynu se vyplatí. Ideální je také jeho kombinace s krbovými kamny či krbovou vložkou, které příjemně vytopí domácnost v přechodném období.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Kotel kondenzační - maximálně využitá energie zemního plynu

Spousta lidí si koupí kondenzační kotel, neboť je v akci nebo ho třeba má soused. Může se však stát, že kotel...
více…

Jak často spíná tepelné čerpadlo?

Normální počet startů kompresoru tepelného čerpadla leží v rozmezí od 4 000 do 16 000 startů za rok. Samo o sobě...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Tepené čerpadlo - hlučnost a efektivita

Při provozu domu patří účty za vytápění a ohřev vody mezi nejvyšší položky. Snížit je lze různými způsoby....
více…

Teplo ze zdrojů přímo za dveřmi

Neodmyslitelnou součástí nízkoenergetických domů jsou alternativní zdroje vytápění. Pracovní skupina pro...
více…

Teplovzdušné krby, krbové vložky a kachlová kamna

Účinnost spalování v krbu, a tedy i jeho topný výkon, lze zvýšit pomocí krbové vložky. V takovém případě obvykle...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…