Trvalky - hnojení, zalévání a rozmnožování
Trvalky sice vydrží poměrně hodně, ale ani ony nejsou bezúdržbové. Pokud se o ně nebudete starat, mohou jim začít zahnívat stonky, napadne je houba nebo zlikvidují slimáci. V parném létě je důležité, nezapomínat na dostatečnou zálivku.
Hnojení a zálivka
Věnujte zvláštní pozornost trvalkám v nádobách. Pokud není velmi vlhké počasí, zalévejte je každý den. Pokud jste je v tomto roce ještě nehnojili, dělejte tak pomalu působícím hnojivem, které bude stačit až do konce sezóny. Pokud nějaká rostlina vypadá nemocná, má světlé nebo nažloutlé listy, dopřejte jí nejprve tekuté hnojivo, které rychle působí.
Odstraňujte zaschlé květy
Pravidelně odstraňujte všechny zvadlé květy, aby se zabránilo vytváření semen
Cirkulace vzduchu - prevence zahnívání stonků
Protrhejte husté porosty trvalek, které jste nestihli protrhat na jaře. Podpoříte tak cirkulaci vzduchu, což zamezí zahnívání stonků. Čtvrtinu až třetinu stonků odřízněte těsně nad zemí.
Opěrné tyčky a mřížky
Vysokým trvalkám zajistěte oporu, aby stonky zůstaly vzpřímené. Pokud se jednou stonky ohnou, už nikdy nebudou růst opravdu vzpřímeně.
Plevel dusí i trvalky
Záhony pravidelně okopávejte a plejte. Pokud se zbavíte plevele, jakmile vyklíčí, předejdete mnohem těžší práci později, když bude dobře zakořeněný.
Nebezpeční slimáci
Během celého léta chraňte rostliny před slimáky. Zkusit můžete přírodní recepty nebo osvědčené granule proti slimákům, které kouoíte v téměř každém zahradnicví či drogerii. Pomůže i sběr a mechanická likvidace.
Zkázonosná houba
Pravé padlí je houba, která se šíří zejména v parných letních dnech po zvlhčení listů rosou nebo deštěm. Toto onemocnění může napadnou mnoho druhů okrasných rostlin, například růže, floxy, astry, azalky, begónie a celou řadu jiných rostlin. Jedna z forem padlí poškozuje různé druhy trávy a dokáže v krátké době zlikvidovat také krásně pěstěný trávník. Jak houby likvidovat a jak onemocnění předcházet? Padlí zabráníte tím, že budete rostliny během suchých období dobře zalévat. Porosty nikdy nepřehušťujte, aby nedocházelo k dlouhodobému ovlhčení rostlin. Listy poškozené houbovými chorobami musíte ihned odtrhnout a zahodit. Ne však do kompostu, kde by spóry nemoci přežily. Jako prevenci proti chorobám zvažte postřik fungicidem.
Množení trvalek
Některé trvalky je možné rozmnožovat řízkováním, jiné dělením. Pokud se nerozhodnete ani pro jeden způsob, musíte si je klasicky vyset. Semena trvalek se vysévají tak, aby do podzimu narostly silné sazenice schopné výsadby. Pomalu rostoucí druhy se musí vysévat do skleníku nebo do teplého pařeniště již v zimě nebo v předjaří. Některá semena se musí vysévat ihned po dozrání, jiná klíčí až po přemrznutí.