Typy domácích klimatizací a jak fungují
Názvy užívané pro různé typy pokojových klimatizací mohou být někdy silně matoucí. Objevují se termíny jako například unitární, PTAC, okenní, přenosné, centrální, splitové, bezrozvodové a mnohé další. V níže uvedeném textu vám představíme nejběžnější klimatizační zařízení a chladicí systémy pro domácí použití a vysvětlíme použitou terminologii.
Existuje několik typů chladicích systémů, které jsou určeny pro domácí použití. Jedná se o zařízení instalované do oken, stojící volně na podlaze, připevněné na zdi nebo jsou to celá centrální chlazení. Všechny tyto systémy mají velmi podobné součástky jako chladničky. Například kompresor, expanzní ventil, odpařovač atd..
Podívejme se tedy na nejběžnější typy klimatizačních systémů, které jsou určeny pro domácí použití.
Okenní klimatizace.
Tento typ se často nazývá systémem unitárním. Jedná se o klimatizační skříň namontovanou buď do okna, nebo je její propojení s exteriérem řešeno otvorem skrze vnější zeď. Protože vybourání otvoru do ulice nemusí být příliš dobrý nápad, je nejčastěji toto zařízení umisťováno do okna. Tento unitární systém má všechny součástky nutné k ochlazování domovních prostor soustředěné v jednom kompaktním boxu. Venkovní stranou vyfukuje horký vzduch, druhou stranou žene do vnitřních prostor vzduch chladný.
Přenosná klimatizace.
Přenosné klimatizace je trochu jiná varianta unitárních klimatizačních systémů. Tato zařízení obsahují v mobilní skříni chladicí systém podobně jako okenní klimatizace. Umisťuje se na podlaze místnosti, která má být klimatizována. Horký vzduch je vyfoukáván hadicí mimo obytné prostory. Studený vzduch je podobně jakou u okenního typu pouštěn do místnosti druhou stranou mobilní skříně. Tento typ klimatizace je poněkud hlučnější než jiné druhy chladících zařízení. Mohou být používány jako doplňková chladící jednotka k centrální klimatizaci. Například pro místnosti orientované na jih, kdy je v období velkých veder hlavní klimatizace nedokáže dostatečně zchladit.
Splitová nebo bezrozvodová klimatizace.
Toto ochlazovací zařízení se také někdy skrývá pod zkratkou PTAC (packaged terminal air conditioner). Nejčastěji na něj narazíte v hotelích, motelech a apartmánech, ale najdete je i v kancelářích a luxusněji vybavených rodinných domech.
Celé chladící zařízení je rozděleno do dvou oddělených jednotek, které jsou propojené chladícím potrubím procházejícím skrze venkovní zeď domu. Jedna část je umístěna mimo dům a je složena z kompresoru, kondenzátoru a ventilátoru. Další část je uvnitř domu. Jedná se skříň s výparníkem, expanzní nádobou a chladičem výparníku. Vnitřní box obsahuje také ovládání pro ruční nastavení chlazení a distribuci chladného vzduchu.
Centrální klimatizace.
Centrální klimatizace se dá považovat za zařízení číslo jedna, co se domácího chlazení interiérů týče. Jedná se o velmi tiché, komfortní a velmi výkonné zařízení. Jediným problémem je, že centrální klimatizace musí být pro každý dům takzvaně „ušita” na míru. Pokud je například předimenzovaná, je sice schopna rychle ochladit vnitřní prostory, ale advekátně je nevysuší, protože se po dosažení nastavené teploty příliš brzo vypne. Bydlet v chladném, ale vlhkém bytě určitě nikdo netouží.
Centrální klimatizace se skládá z dvou oddělených zařízení. Jedno má na starosti kondenzaci, druhé odpařování. Spojeny jsou potrubím, ve kterém koluje chladivo. Kondenzační jednotka je umístěna ve velké skříni umístěné mimo dům. Skříň obsahuje kompresor, kondenzátorové potrubí a ventilátor. Výparníková část je součástí obytných prostor; chladící vzduch může proudit stejným potrubím jako vzduch při vytápění. Výparníková část obsahuje výparník a expanzní nádobu.