Typy garážových vrat, povrchová úprava a bezpečnost

Bydlení v rodinném domě je dnes většinou podmíněno používáním osobního automobilu - převážná většina novostaveb rodinných domů se totiž realizuje za hranicí tradičních míst a bez možnosti nezávislého dojíždění to prostě nejde. A zde přichází na řadu stavba garáže, protože i auto je třeba ubytovat a chránit. 

garáž, garážová vrata, bezpečnost garážových vrat

Typy garážových vrat 

Na začátku rozhodování o koupi garážových vrat je jednoduchá potřeba uzavřít otvor garáže, a to nejlépe bránou, která se vám bude líbit, bude se automaticky otevírat a zavírat a bude pokud možno cenově nejvýhodnější. Nejprve je třeba si ujasnit, jaký typ vrat je pro danou garáž nejvhodnější.

Na trhu máte na výběr garážová vrata: 

  • Výklopná, 
  • rolovací, 
  • sekční.

Každý typ má své výhody. Pro garáže v rodinných domech, kde se snažíme využít veškerý možný prostor, jsou nejvhodnější sekční nebo rolovací vrata. Výklopná vrata, kterou tvoří jedno pevné křídlo totiž zabírá při pohybu hodně prostoru uvnitř garáže i venku.

Výklopná vrata 

Pokud nemáte nároky na tepelnou izolaci a nejste limitováni prostorem před garáží, jsou nejvhodnějším a finančně nejméně náročným řešením výklopná vrata. Praktické je například tříbodové zamykání manuální brány, které zaručuje vyšší bezpečnost před vloupáním a sada příslušenství pro zachování funkce mechanického dvoubodového uzavření výklopných vrat v případě použití pohonu, který tvoří automaticky třetí bod uzavření.

Sekční vrata 

Pokud je garáž součástí domu, a navíc je vytápěná, je vhodné použít sekční vrata. Do privátních garáží i průmyslových objektů se nejčastěji používají právě tyto brány. Jsou složeny ze sekcí, které pomocí systému torzních pružin zajíždějí ve vodicích kolejnicích pod strop. Jako výplň těchto sekcí se používá vysoce izolující polyuretanová pěna silná 40 mm, která vyniká pevností i tepelnými vlastnostmi. Vratové sekce mají také bezpečnostní zámky, takže při otevírání či zavírání vrat nelze vložit prsty mezi jednotlivé sekce, takže žádné riziko zranění nehrozí. Na vyvážení hmotnosti brány se používají nejméně dvě torzní pružiny, které jsou vyrobeny na 20 tisíc zdvihů, což předurčuje dlouhou životnost. Do sekční vrat lze integrovat i vstupní dveře. Umístění dveří může být různé, ale od okraje vrat musí být vzdáleny minimálně 500 mm. Kromě běžně používaných bran, které se vysouvají ke stropu, si lze vybrat vrata posuvná do boku. Ty zajíždějí podél stěny garáže, a proto nepotřebují téměř žádný prostor před garáží ani uvnitř garáže. Jejich výhodou je možnost částečného pootevření vrat na průchod do garáže (kolo, motocykl). V segmentu sekčních vrat můžete najít dostatečné množství dodavatelů. Jako výhodnější se jeví možnost obrátit se na firmy, které jednotlivé části brány i pohony sami vyrábějí. Z hlediska kompatibility s dalším příslušenstvím je to jednoznačně výhodné.

Rolovací vrata 

Svým konstrukčním a technickým řešením jsou vhodné zejména pro menší garáže, protože nezabírají uvnitř téměř žádný prostor. Dají se nainstalovat bez stavebních úprav do již postavěné garáže. Montují se zevnitř garáže za otvor, a jsou zajištěny proti otevření z vnější strany pomocí protizdvihových bezpečnostních pružin. Navíjejí se do hliníkového boxu s rozměrem 300 nebo 400 mm (typ závisí na velikosti vrat). Mohou se ovládat vypínačem nebo dálkově. Při výběru rolovacích vrat berte v úvahu, že musí být vybaveny brzdou proti pádu.

Povrchová úprava 

Názor na design garážových vrat je individuální záležitostí a určitě se každý rozhodne výhradně dle vlastního vkusu. Stále více majitelů garáží se orientuje na designově čistý, jednoduchý, a tím i čistý vzhled, kterému odpovídá hladký povrch s drážkou ve třech možných variantách. Kazetové motivy jsou na ústupu a do popředí se tlačí již zmíněná sekční vrata s designovými prvky z ušlechtilé oceli. Velmi oblíbenou variantou povrchu je imitace dřeva, o kterou se postará fólie nanesená na ocelový plech. V podstatě si můžete vymyslet jakýkoliv motiv či tvar nerezového prvku a výrobce vnější stranu vrat upraví podle vašeho přání. Výrobek tím získává osobitý vzhled a jedinečnost. Dlouhou životnost a stálobarevnost fólie zajišťuje ochrana proti UV záření. Spodní designová vrstva fólie by proto měla být chráněna další vrstvou.

Bezpečnost 

Garážová vrata a jejich pohon musí svými parametry odpovídat charakteristikám evropské normy EN13241-1. Ptejte se proto při výběru vhodných garážových vrat na splnění této normy, která se dokládá Prohlášením o shodě. Stejně důležité je, aby jednotlivé parametry, jako například odolnost proti větru, vodě a prostupu tepla, byly hodnoceny ve třídách odolnosti vyšších než třída 0. Zde platí pravidlo: čím vyšší třída podle EN, tím lepší odolnost vrat. Splnění těchto vlastností se samozřejmě odrazí i v ceně. 

Otázky k bezpečnosti garážových vrat

  • Zabezpečuje brána jako celek bezpečnost proti přivření prstů (například speciální pojistkou), 
  • jsou kolejnice zhotoveny tak, aby z nich křídlo brány nevypadlo, 
  • jsou pružiny zajištěny pro případ, že prasknou tak, aby celá pružina ani její část neodskočila a křídlo nevypadlo, 
  • jsou ocelová lanka nesoucí váhu křídla vrat umístěna tak, aby nemohlo dojít ke zranění, a splňují kritéria bezpečnostní třídy 6, 
  • vyhovují hodnoty zavíracích sil vrat s pohonem normě EN13241-1?
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Teplovzdušné vytápění, tepelná čerpadla a využití elektrické energie

Díky zvyšujícímu se zájmu o šetření energiemi se v současnosti význam teplovzdušného vytápění stále zvyšuje....
více…

Okna - ztráta tepla a větrání

Tvrzení, že okno je nejslabším článkem obvodového pláště budovy, se pomalu stává minulostí. Na okna se dnes kladou...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…

Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…

Umístění krbu, krbových kamen a sporáku na tuhá paliva

Umístění kamen do prostoru se řídí nejen typem spotřebiče, ale také účelem, za jakým je spotřebič pořízen. s...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Umíte regulovat vytápění tak, abyste ušetřili?

Ve snaze dosáhnout co nejnižší náklady na vytápění, a přitom neztratit tepelnou pohodu se hromadně zatepluje,...
více…

Úskalí šikmých střech

Největším problémem kvality střech v Česku je vliv lidského faktoru. Realizace střechy jen podle projektu pro stavební...
více…

Úsporné vytápění elektřinou

Tepelné čerpadlo je populární zdroj vytápění zejména pro svůj úsporný provoz a pohodlné ovládání. Ale je...
více…

Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…