Typy nožů do sekaček na trávu

Všeobecně platí, že existují dva typy sekaček na trávu: ruční vřetenové sekačky poháněné tlačením a podvozkové rotační sekačky, které přestavují většinu dnešních elektrických sekaček. Takže je rozhodování ohledně nožů jednoduché.

Některé typy rotačních sekaček mohou používat různé typy nožů pouze s malým rozdílem ve výkonu a funkci. Přesto nože do sekaček vyrobené různými společnostmi nepasují do všech sekaček, a to i když mají stejné rozměry podvozku. U starších sekaček bývá ještě menší výběr.

Ruční vřetenové sekačky

Hodí se na menší plochy, protože jsou poháněny pouze tlačením obsluhujícího. Kolečka sekačky pohánějí sekací hlavu s noži, která se otáčí a tím seká trávník. Čím ostřejší jsou její nože, tím snadnější je práce s ní. Do těchto sekaček můžete použít pouze takové nože, které do ní pasují, takže je často lepší vyměnit celou sekačku.

Rotační podvozkové sekačky

Všechny rotační sekačky používají stejný typ nožů jen s různými obměnami. Je to plochý horizontálně upevněný ocelový pás, který se otáčí jako lopatka ventilátoru a seká oběma svými okraji. Nůž i upevňovací osa mohou mít unikátní tvar, aby pasovaly pouze do jednoho modelu sekačky od jednoho výrobce. Ani univerzální nože nepasují do všech sekaček. Nejlepším zdrojem náhradních nožů nebo alternativ k nim je společnost, která sekačku vyrobila.

Zvedající nože

Když se rotační sekačka posunuje po trávníku, podvozek tlačí trávu k zemi. Pomáhá mu přitom také tlak vzduchu z rotujících nožů, výsledkem čehož je nerovné posečení. Když je tráva hustá, trsy a řady částečně posečené trávy se často za sekačkou zvedají. U zvedacích nožů se zadní část okraje nože otočí nahoru směrem k podvozku. Tento pohyb trávu zvedne směrem k podvozku, což zlepší kvalitu posečení. U některých sekaček jsou tyto nože k dostání ve variantě na nízké nebo vysoké zvednutí.

Mulčovací nože

Při sečení husté zdravé trávy vzniká velké množství odřezků. Pokud byste je nechali v hromádkách na trávníku, mohou zadusit a zničit malé úseky trávníku. Na vyřešení tohoto problému se do sekaček používají mulčovací nože, které trávu vysoko zvednou a mají také další prvky, jako jsou zvedací okraje se zoubky nebo zuby jako u hrábí. Kvůli této další aktivitě nožů odřezky déle víří pod podvozkem. Přitom je sekačka naseká na jemný mulč, který zmizí mezi stébly trávy a zúrodní trávník.

Tipy

Přestože zvedací a mulčovací nože představují vylepšení oproti nejjednodušším nožům, nečekejte dokonalý výsledek. Mulčování husté nebo vlhké trávy často ucpe podvozek sekačky a zahltí ji nebo i zastaví. Pokud sekáte vysokou trávu, nezískáte hladce posečený a dobře mulčovaný trávník na jeden zátah. Když při každém zátahu snížíte výšku sekačky o pár centimetrů, dosáhnete lepších výsledků. Tupé nože všechny tyto problémy ještě zvýrazní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak opravit sekačku

Sekačka na trávu je relativně jednoduchý přístroj určený na relativně jednoduchý úkol. Přesto se ale může...
více…

Jak opravit prskající sekačku

Sekačka na trávu je určena k tomu, aby Vám usnadňovala práci na zahradě, bez pravidelné údržby však může práci...
více…

Jak opravit problémy u sekačky na trávu

Sekačka je důležitým pomocníkem při péči o Váš trávník, aby vypadal po celé léto dobře. Sekačky...
více…

Jak opravit karburátor sekačky

Sekačka na trávu je jedním z nejužitečnějších nástrojů při péči o Vaši zahradu a dvůr. Občas se však u ní...
více…

Jak odhalit a vyřešit problémy u tlačené sekačky

Tlačené sekačky mívají malý nekomplikovaný motor. Pravidelná údržba motoru je nezbytná, aby fungoval na...
více…

Jak odhalit a vyřešit problémy u strunové sekačky

Motorek strunové sekačky mívá často problémy. Ať už se týkají startování nebo chodu, projevy často vypadají...
více…

Jak navléct strunu do strunové sekačky (vyžínače)

Strunová sekačka (vyžínač) patří k zahradní technice a může ji pohánět benzín nebo elektřina. Je...
více…

Jak nastartovat sekačku

Sekačku nastartujete taháním za startovací šňůru. To samo však pochopitelně nestačí, zvlášť když ji chcete...
více…

Jak kupovat sekačku na trávu

Pravidelná povinnost nebo příjemná relaxace? To nejspíš závisí na tom, co se děje ve Vašem domě, když sekáte...
více…

Jak kupovat samojízdnou sekačku

Pokud potřebujete posekat půl akru trávníku nebo více, budete pravděpodobně uvažovat o koupi samojízdné sekačky...
více…