Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení. Prvním krokem je tedy volba správného tvaru, rozměrů, barvy okna k chalupě, a to zvenku i zevnitř. Na estetickém dojmu z okna a dveří se podílí i použitý materiál, zejména dřevo, které je svou strukturou, texturou a barvou povrchu nenahraditelné. 

chaty a chalupy, okna na chalupu, dveře na chalupu

Vybrat kvalitní dřevěné okno však znamená

zvolit si kvalitního výrobce s adekvátní cenou. Často se rozhodneme pro nižší cenu a jsme přesvědčeni, že jde o kvalitní okna. Ale už při dodávce, po osazení nebo v krátkém čase během užívání se začnou vyskytovat různé problémy a nedostatky.

Jak postupovat při výběru

Postup při výběru oken, dveří a jejich doplňků se na první pohled zdá být jednoduchý, ale je třeba věnovat mu dostatek času. Správné rozhodnutí se nám vrátí v podobě kvality a pocitu bezpečí. V první řadě si stanovíme vlastní požadavky a kritéria, následně prostudujeme nabídku, reálnou kvalitu a cenu na trhu a nakonec si ověříme serióznost a reference výrobce. Dá se říci, že konstrukční tvorba a materiál pro výrobu okna a dveří i jejich funkčnost jsou dnes na poměrně vysoké úrovni. Rámy a křídla by měly být vyrobeny certifikovaným výrobcem z lepeného třívrstvého dřeva. Tloušťka vlysu okna a vchodových dveří je 68 mm, pro dubové okna a náročnější klimatické podmínky 78 mm. Spodní vlys rámu a křídla musí být chráněn hliníkovou lištou, která by měla být kromě toho na rámu kombinovaná s plastem. Kromě vybraného druhu dřeviny kvalitu okna ovlivňují i ​​spoje rámů a součástí, použité lepidlo, skelný systém a detail zasklení, systém vodní překážky a použité těsnění, typ kování, ochranné látky pro povrchovou úpravu zda systém osazení do stavby.

Právě osazení okna, ale i dveří se na stavbách často podceňuje

Jeho správné provedení nám však zajistí splnění fyzikálních kritérií okna, a to:

  • požadovaný tepelný odpor styku
  • požadovaný vlhkostní režim s vyloučením kondenzace vodní páry
  • vzduchová neprůzvučnost
  • spárová neprůzvučnost vyplývající z hygienicky potřebné výměny vzduchu
  • vodotěsnost, která zabrání vnikání vody do styku
  • životnost oken a dveří

Vnitřní dveře

Požadavky na osazení zárubní pro vnitřní dveře jsou oproti vnějším zjednodušené. Důležitý je bezpečný způsob ukotvení do zdi, jednoduchost montáže i demontáže a samozřejmě cena. Další požadavky, jako jsou zvuková a tepelná izolace, požární bezpečnost či bezpečnost proti vloupání, závisí na účelu použití dveří a stanoví se zvlášť.

Kování

Tak jak se vyvíjejí okenní konstrukce, vyvíjejí se i různé druhy kování. Kování zajišťuje snadnou a bezpečnou manipulaci s oknem, jeho stabilitu a funkčnost. Kování oken může být otevíravé, sklopné, otevíravě sklopné nebo posuvné. Existují i ​​vícepolohová kování se zvýšenou odolností proti vypáčení. Kování dveří přispívá k jejich větší vzduchotěsnosti, vodotěsnosti a neprůzvučnosti.
Kromě funkčního hlediska je důležité i hledisko estetické.

Stavební zámky

Stavební zámky slouží k uzavírání a jsou nejcitlivější částí dveří. Jejich výroba a kvalita se neustále zvyšuje, přičemž se vyrábějí různé typy s několikastupňovým ochranným systémem. Na provedení jednotlivých druhů bezpečnostních vložek a klíčů se využívají mechanické a magnetické systémy - mechanické stavidla, zábrany proti odvrtání a vytržení cylindru proti vyhmatání planžetou, ale například i magnetické kódování. Uzamykací systémy jsou velmi variabilní s hierarchickým uspořádáním klíčů.

Doplňkové konstrukce a prvky

Důležitými doplňky okenních konstrukcí jsou rolety, žaluzie a různé ochranné síťky a okenice.Poskytují nám nejen pohodlí bydlení na chatě či chalupě, ale mohou ji chránit před sluncem, chladem, větrem či vloupáním i během naší nepřítomnosti. Žaluzie poskytují možnost plynulé regulace osvětlení a patří mezi nejoblíbenější způsoby stínění. Rolety mají také silné místo při regulaci osvětlení a zabudovávají se přímo do stavby. Vysokou ochranou před nevítanými hosty je síť proti hmyzu. Síťovina vyrobená ze skelného vlákna je těžce hořlavá a odolná proti povětrnostním vlivům. Nebrání výhledu ven a dá se snadno vyměňovat.

Okenice

Funkci stínění a ochrany proti vloupání hrají v případě chat a chalup oblíbené okenice. Mohou být nejen vnější, ale i vnitřní na interiérové ​​straně a při dvojitých oken se mohou umisťovat také v mezeře mezi okenními křídly. Na chaty a chalupy se však doporučuje použít okenice exteriérové.Pokud jsou dobře konstrukčně vyhotoveny, mohou plnit funkci přídavné tepelné ochrany a bránit hluku. Při náročných klimatických podmínkách (silný vítr, déšť, krupobití) plní i mechanickou ochranu oken. Jelikož jsou vystaveny přímým povětrnostním podmínkám, vyžadují profesionální výrobu - vhodný druh a vlhkost dřeva, jakož i kvalitní lepidlo a povrchovou úpravu. Při výběru okenic hraje podstatnou roli i estetické hledisko - jelikož dotvářejí celkovou fasádu chaty a chalupy, plní významnou architektonickou funkci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Výplně otvorů - důležité části obalu stavby

Moderní okno a kvalitní vstupní dveře jsou v současnosti, kdy se snažíme stavět energeticky úsporné budovy, více...
více…

Jak na renovaci oken a dveří?

Stará okna mají mnohé nedostatky. Nejzávažnější jsou ty, které způsobují nadměrnou a nekontrolovanou infiltraci...
více…

Jak utěsnit okna a dveře?

Když se vzpomíná renovace domu nebo bytu, většinou přijde slovo i na výměnu oken. Je to však vůbec potřeba? Nedají...
více…

Okno v koupelně má své nesporné designové i praktické výhody

Okno v koupelně? Luxus, který si každý nemůže dovolit. Ale jsou i lidé, kteří se bojí o své soukromí. Přitom...
více…

Skleněné posuvné dveře pro luxusní, ale i běžné byty a domy

Pryč je čas nevzhledných koženkových dveří, které při otvírání vyluzovaly nejrůznější zvuky a navíc na nich...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety den a noc v sobě kombinují to nejlepší ze stínicí techniky

Konkrétně se způsobem regulace světla podobají žaluziím, průsvitné a zatemňovací pruhy připomínají materiálem...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…