Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení. Prvním krokem je tedy volba správného tvaru, rozměrů, barvy okna k chalupě, a to zvenku i zevnitř. Na estetickém dojmu z okna a dveří se podílí i použitý materiál, zejména dřevo, které je svou strukturou, texturou a barvou povrchu nenahraditelné. 

chaty a chalupy, okna na chalupu, dveře na chalupu

Vybrat kvalitní dřevěné okno však znamená

zvolit si kvalitního výrobce s adekvátní cenou. Často se rozhodneme pro nižší cenu a jsme přesvědčeni, že jde o kvalitní okna. Ale už při dodávce, po osazení nebo v krátkém čase během užívání se začnou vyskytovat různé problémy a nedostatky.

Jak postupovat při výběru

Postup při výběru oken, dveří a jejich doplňků se na první pohled zdá být jednoduchý, ale je třeba věnovat mu dostatek času. Správné rozhodnutí se nám vrátí v podobě kvality a pocitu bezpečí. V první řadě si stanovíme vlastní požadavky a kritéria, následně prostudujeme nabídku, reálnou kvalitu a cenu na trhu a nakonec si ověříme serióznost a reference výrobce. Dá se říci, že konstrukční tvorba a materiál pro výrobu okna a dveří i jejich funkčnost jsou dnes na poměrně vysoké úrovni. Rámy a křídla by měly být vyrobeny certifikovaným výrobcem z lepeného třívrstvého dřeva. Tloušťka vlysu okna a vchodových dveří je 68 mm, pro dubové okna a náročnější klimatické podmínky 78 mm. Spodní vlys rámu a křídla musí být chráněn hliníkovou lištou, která by měla být kromě toho na rámu kombinovaná s plastem. Kromě vybraného druhu dřeviny kvalitu okna ovlivňují i ​​spoje rámů a součástí, použité lepidlo, skelný systém a detail zasklení, systém vodní překážky a použité těsnění, typ kování, ochranné látky pro povrchovou úpravu zda systém osazení do stavby.

Právě osazení okna, ale i dveří se na stavbách často podceňuje

Jeho správné provedení nám však zajistí splnění fyzikálních kritérií okna, a to:

  • požadovaný tepelný odpor styku
  • požadovaný vlhkostní režim s vyloučením kondenzace vodní páry
  • vzduchová neprůzvučnost
  • spárová neprůzvučnost vyplývající z hygienicky potřebné výměny vzduchu
  • vodotěsnost, která zabrání vnikání vody do styku
  • životnost oken a dveří

Vnitřní dveře

Požadavky na osazení zárubní pro vnitřní dveře jsou oproti vnějším zjednodušené. Důležitý je bezpečný způsob ukotvení do zdi, jednoduchost montáže i demontáže a samozřejmě cena. Další požadavky, jako jsou zvuková a tepelná izolace, požární bezpečnost či bezpečnost proti vloupání, závisí na účelu použití dveří a stanoví se zvlášť.

Kování

Tak jak se vyvíjejí okenní konstrukce, vyvíjejí se i různé druhy kování. Kování zajišťuje snadnou a bezpečnou manipulaci s oknem, jeho stabilitu a funkčnost. Kování oken může být otevíravé, sklopné, otevíravě sklopné nebo posuvné. Existují i ​​vícepolohová kování se zvýšenou odolností proti vypáčení. Kování dveří přispívá k jejich větší vzduchotěsnosti, vodotěsnosti a neprůzvučnosti.
Kromě funkčního hlediska je důležité i hledisko estetické.

Stavební zámky

Stavební zámky slouží k uzavírání a jsou nejcitlivější částí dveří. Jejich výroba a kvalita se neustále zvyšuje, přičemž se vyrábějí různé typy s několikastupňovým ochranným systémem. Na provedení jednotlivých druhů bezpečnostních vložek a klíčů se využívají mechanické a magnetické systémy - mechanické stavidla, zábrany proti odvrtání a vytržení cylindru proti vyhmatání planžetou, ale například i magnetické kódování. Uzamykací systémy jsou velmi variabilní s hierarchickým uspořádáním klíčů.

Doplňkové konstrukce a prvky

Důležitými doplňky okenních konstrukcí jsou rolety, žaluzie a různé ochranné síťky a okenice.Poskytují nám nejen pohodlí bydlení na chatě či chalupě, ale mohou ji chránit před sluncem, chladem, větrem či vloupáním i během naší nepřítomnosti. Žaluzie poskytují možnost plynulé regulace osvětlení a patří mezi nejoblíbenější způsoby stínění. Rolety mají také silné místo při regulaci osvětlení a zabudovávají se přímo do stavby. Vysokou ochranou před nevítanými hosty je síť proti hmyzu. Síťovina vyrobená ze skelného vlákna je těžce hořlavá a odolná proti povětrnostním vlivům. Nebrání výhledu ven a dá se snadno vyměňovat.

Okenice

Funkci stínění a ochrany proti vloupání hrají v případě chat a chalup oblíbené okenice. Mohou být nejen vnější, ale i vnitřní na interiérové ​​straně a při dvojitých oken se mohou umisťovat také v mezeře mezi okenními křídly. Na chaty a chalupy se však doporučuje použít okenice exteriérové.Pokud jsou dobře konstrukčně vyhotoveny, mohou plnit funkci přídavné tepelné ochrany a bránit hluku. Při náročných klimatických podmínkách (silný vítr, déšť, krupobití) plní i mechanickou ochranu oken. Jelikož jsou vystaveny přímým povětrnostním podmínkám, vyžadují profesionální výrobu - vhodný druh a vlhkost dřeva, jakož i kvalitní lepidlo a povrchovou úpravu. Při výběru okenic hraje podstatnou roli i estetické hledisko - jelikož dotvářejí celkovou fasádu chaty a chalupy, plní významnou architektonickou funkci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Domov a bezpečnost - dveře, okna, sousedé

Během dovolených jsou byty a domy vystaveny zvýšenému riziku násilného vloupání a krádeže. Naštěstí, jsou...
více…

Oprava oken a dveří na chalupě

Dříve než na chalupě přistoupíme k opravě nebo výměně oken či dveří, je třeba zjistit skutečný stav a...
více…

Renovace oken a dveří po domácku

Když koupíte starý dům, je samozřejmé, že všechno v něm je staré, s tím počítáte. A také s tím, že budete...
více…

Výplně otvorů - důležité části obalu stavby

Moderní okno a kvalitní vstupní dveře jsou v současnosti, kdy se snažíme stavět energeticky úsporné budovy, více...
více…

Jak na renovaci oken a dveří?

Stará okna mají mnohé nedostatky. Nejzávažnější jsou ty, které způsobují nadměrnou a nekontrolovanou infiltraci...
více…

Jak utěsnit okna a dveře?

Když se vzpomíná renovace domu nebo bytu, většinou přijde slovo i na výměnu oken. Je to však vůbec potřeba? Nedají...
více…

Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Jak předejít vykradení chaty či chalupy?

Spoléháte se, že vás budou zloději věčně obcházet? Ale to je velmi neprozíravé! A neustále převážet cenné...
více…

Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí...
více…