Výměna starého kotle za nový - úspora energie

Před výběrem kotle byste měli zvážit dostupnost topného média, objem vytápěného prostoru, velikost a způsob odvětrání prostoru kotelny a další faktory. Víte které?

topení, kondenzační kotel, bydlení, energie

1. Dá se ušetřit na vytápění?

Z ekonomického hlediska je důležité, abyste si vybrali kondenzační kotel se správným výkonem. Kotel s velmi nízkým výkonem dům nevytopí. Pokud bude jeho výkon příliš vysoký, bude pracovat se sníženou účinností s častými starty, což snižuje životnost kotle. Ušetřit na účtech za plyn můžete, pokud si vyberete kondenzační topné zařízení s modulovaným výkonem. Nízkou minimální hodnotu výkonu oceníte zejména v přechodných obdobích, kdy kotel potřebujete jen na přitápění. K nejúspornějším kotlům v současnosti patří právě ty kondenzační, které v nízkoteplotním systému dokáží pracovat se stupněm využití 106 až 109%.

2. Musíme měnit radiátory?

Výměna starého kotle za nový kondenzační nemusí být až tak náročná. Starší topné systémy jsou většinou předimenzované a často pracují s teplotou topné vody na hranici kondenzace. V takovém případě není nutné radikálně zasahovat do systému a měnit i radiátory.

3. Kam umístit kotel?

V interiéru se snadněji umisťují závěsné kotle, které jsou na rozdíl od stacionárních menší a lehčí. Neobvyklé v současnosti není ani umístění kotle v koupelně, předsíni či kuchyni. V případě, že se kondenzační kotel bude používat i pro přípravu teplé vody, doporučuje se umístit kotel či zásobník v blízkosti odběrného místa, a to z důvodu snížení tepelných ztrát v rozvodech teplé vody a úspory vody.

4. Kotel plus solární systém?

Větším domácnostem s vyššími nároky na teplou vodu se vyplatí investovat do kombinovaného systému - kondenzačního kotle a solárního systému na přípravu teplé vody. Ten pomůže ušetřit až 70% nákladů na ohřev teplé vody. A to i v přechodném období, kdy je dostatek slunečního záření a nevyžaduje se dohřívání vody kotlem.

Jaké kotle lze použít

v kombinaci s podlahovým vytápěním? Jako zdroje tepla bývají u teplovodního podlahového vytápění použity klasické plynové kotle, kotle na tuhá paliva i elektrokotle. Nejméně vhodné je zapojení podlahového vytápění na kotel pro tuhá paliva, protože toto topné zařízení má velmi těžko ovladatelný výkon. Při takovém řešení bývá nezbytností připojit do systému i akumulační nádrž, která zachytí přebytky tepla. Za akumulační nádrží musí být nainstalován směšovací trojcestný ventil, jehož úkolem je regulace teploty topné vody do podlahového vytápění.

Který kotel je nejvhodnější?

U teplovodního podlahového vytápění je vhodnou volbou nízkoteplotní zdroj tepla. Takový, který přímo zajišťuje topnou vodu potřebné teploty. Mezi nejčastější zdroje patří kondenzační topná zařízení. Kondenzační kotel je velmi vhodný, protože se vyznačuje širokou modulací výkonu a při nižších teplotách pracuje - ve srovnání s klasickým kotlem - s vyšším normovaným stupněm využití, a tedy úspornější.

Radiátory i podlahové topení?

Při výběru vhodného kotle do domu či bytu, v němž počítáte s radiátory i s podlahovým vytápěním, by vám měl poradit zkušený odborník. Ten by měl provést obhlídku a na základě ní vám doporučit vhodné topné zařízení. Jeho výběr závisí na tepelných ztrátách domu či bytu. Zejména ve starších rodinných domech je třeba tepelné ztráty znovu přepočítat. Na základě toho bude možné dostatečně přesně dimenzovat topení, tedy určit i potřebný výkon kotle. I do kombinovaného systému je vhodný kondenzační kotel. Při takovém systému je teplota vratné vody dostatečně nízká, aby mohl kotel pracovat v kondenzačním režimu, a tím šetřit plyn i uživatelovu peněženku.

Štítky už i na kotlích

Energetickou účinnost zařízení a ochranu životního prostředí mají zlepšit nařízení, se kterými přišla Evropská unie. V platnosti jsou od 26. září 2015 a týkají se všech kotlů a topných zařízení, které budou nainstalovány po tomto datu. Známe je jako ErP směrnice. Podstatou nařízení je požadavek na označování výrobků štítky, které obsahují informace o jejich energetické účinnosti a výkonnosti. Pro vás jako spotřebitele směrnice ErP v praxi znamená, že jednotlivé výrobky (kotle, tepelná čerpadla, kombinované zařízení, zásobníky / ohřívače vody atd.). Budou na základě parametrů třídách účinnosti od G po A ++ (pro kotle) ​​a od G po A (pro zásobníky teplé vody). Jde o stejný princip, na který jste zvyklí například u praček či ledniček. Upozorňujeme však, že ani nejlepší energetický štítek nemusí vždy představovat to nejlepší řešení pro vás. Výrobci by vám měli poskytnout odborné informace o všech možnostech a najít pro vás plně vyhovující řešení. Jedním z dalších důsledků ErP je vyřazení velké části nekondenzující kotlů z výroby. Jde o kotle, které mají výraznou nadspotřebu elektrické energie - až desetinásobně vyšší, než potřebuje nejnovější generace kotlů. Vzhledem k tomu, že kondenzační kotle jsou energeticky účinnější, budou standardním řešením pro většinu malých a středně velkých instalací.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…

Zdroj tepla, který šetří peníze

V létě si teplo nevybíráme, v našich končinách se o něj postará příroda (a občas tedy umí pořádně...
více…

Krbová kamna, která nepotřebují komín

Teplo rodinného krbu už dávno není pouze záležitostí velkých rodinných domů. Pokud máte dostatek prostoru,...
více…

Topení - topná soustava, výběr kotle a povinná údržba

Topná soustava se sestává ze zdroje tepla, z potrubního rozvodu s armaturami, z řídicího systému s prvky měření i...
více…

Co byste měli vědět o prohlídce, údržbě a výměně kotle

Udělejte si čas na prohlídku kotle před zimou, aby vás nezaskočilo dlouhé čekání na volný termín u servisního...
více…

Co byste měli vědět o krbových a kachlových vložkách

Krb už dávno není jen efektním doplňkem interiéru. Naopak, může se stát důležitou složkou celé otopné...
více…

Tlustice - štěstí a pozitivní energie do domu

Pěstování tlustice, nenáročné pokojové rostliny, zvládne i začátečník. Ale často se stává, že rostlinu...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Vliv krbů na zdraví člověka

O kachlových kamnech se říká, že mít je v domě je jako mít doma malé slunce. Pokud jste o tom nikdy neslyšeli,...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…