Princip pojištění je podobný jako při klasickém pojištění domácnosti. Je třeba myslet na základní rizika. Jde například o živelná rizika, jako jsou požár, úder blesku, vichřice, povodeň, krupobití, pád stromu či sesuv sněhu. Některé z nich na chalupě hrozí více, jiné méně. Pojišťovny je však většinou mají zahrnuty v jednom balíčku. Nezbytností je také pojištění pro případ krádeže. Podle stanovené pojistné částky a v závislosti na rozsahu pojistného plnění se klientovi stanoví výše pojistného. Do pojištění chat a chalup vstupuje několik faktorů. Velkou roli při určování konkrétní sazby sehrává například to, jak často chatu či chalupu navštěvujete. Důvodem je celkem logická skutečnost, že vzácně a navíc nepravidelně navštěvované objekty bývají mnohem častěji terčem nechtěných návštěvníků. Proto je výše pojistného chaty či chalupy vyšší než při pojištění běžné domácnosti. Navíc jsou pojišťovny v tomto případě mnohem přísnější při požadavcích na zabezpečení objektu, pokud je ve smlouvě dohodnuto riziko odcizení. Výslednou hodnotu pojištění za nemovitost ovlivňuje například zastavěná a obytná plocha nemovitosti, druh a typ nemovitosti, použitý stavební materiál, stáří objektu a podobně. Například hodnota srubové chaty je ve srovnání se zděnou chalupou o několik desítek procent levnější, proto i pojišťovně za pojištění dřevěnice zaplatíte méně než za chalupu. Obecně však lze konstatovat, že každá pojišťovna přistupuje k pojištění rekreačního objektu jinak. Není neobvyklé, pokud se pojišťovny zajímají o to, zda se chata nachází v rekreační oblasti nebo v obci, kde trvale žijí její obyvatelé. Roli hraje i to, zda nemovitost není v záplavové oblasti. V takovém případě pojišťovny chatu buď nepojistí vůbec nebo jen za vysokou částku. U pojištění nemovitosti byste, podobně jako u domácnosti, měli vzít v úvahu, že pojistná částka by měla odrážet reálnou hodnotu pojištěných věcí. Jinak hrozí, že v případě poškození nedostanete od pojišťovny vyplacenou částku podle vašich představ, případně budete za pojištění platit zbytečně mnoho.
Přestože policisté rekreační oblasti - hlavně mimo sezónu - pravidelně kontrolují, není na škodu svou chatu důkladně zabezpečit. Ideální je nenechávat v chatě dlouhou dobu bez dozoru nic cenného, zvláště ne elektroniku, televizor, ale ani zahradní sekačku a podobně. Každý majitel by měl myslet na zabezpečení všech vstupních otvorů, kterými se může zloděj dostat dovnitř. Tedy vchodové dveře, sklepní okna, okna v přízemí či balkonové dveře. Investice do zabezpečení se v každém případě vyplatí. U zasklených částí je namístě uvažovat o mřížích, bezpečnostních fóliích či dřevěných okenicích. Na dveřích by měla být pořádná zárubeň, pevné dveře a bezpečnostní zámek.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu