Zásuvky, vypínače - vyšší komfort a úspora energie

Ani vy nechcete mít byt plný prodlužovaček, dodatečně natažených rozvodů a kabelů pod nepěknými krycími lištami na stěnách, které pokazí celý dojem z interiéru? Řešením je důsledné plánování rozvodů a instalací již v návrhu a přípravě bytu před samotnou realizací nebo alespoň vyřešení všech důležitých otázek během hrubé stavby.

bydlení, elektroinstalace, zásuvky, vypínače

V projektu, podle kterého se stavba realizuje,

by měly být vyřešeny všechny rozvody elektroinstalací, vodovodní rozvody, kanalizační přípojky a také všechny další potřebné rozvody podle specifických požadavků, například vzduchotechnických nebo klimatizačních rozvodů. Navrhují je specialisté elektro a technických zařízení budov (TZB) v souladu s platnými normami a v požadovaném standardu. A hned tady je první problém. "Standardně" znamená, že vedení rozvodů je vyřešeno tak, aby vyhovovalo většině obyvatel - vaše vysněné představy o řešení kuchyňské linky, umístění stolu a nábytku v pracovně či domácího kina s pětipásmovou zabudovanou reprosoustavou v obýváku zde nejsou zohledněny. Kdy a jak můžete vstoupit do procesu výstavby, aby se všechny vaše představy proměnily ve skutečnost?

Projekt interiéru

Je přesně tím, co zhmotní vaše sny. Rozložení nábytku v dispozici prověří všechny možnosti, které vám nový prostor dává. Navrhované řešení usnadní přesné rozvržení hlavních a doplňkových svítidel. Funkčnost musí být zajištěna dostatečným počtem vypínačů, zásuvek, internetových přípojek, a to zejména na správném místě.

Osvětlení

Nemusí být řešeno jednou zavěšenou lampou uprostřed stropu. Dejte ji přesně tam, kde ji potřebujete, ať už jsou to zavěšené lampy nad jídelním stolem, sezením v obývacím pokoji, nebo funkční osvětlení v šatníku. Zapomeňte na bodová svítidla na rampách nad kuchyňskou linkou, které vám vytvářejí stín právě tam, kde potřebujete kvalitní světlo. Nejprve je třeba vyřešit, aby světlo bylo právě tam, kde ho potřebujete, a následně se dá využít i pro dotvoření atmosféry bytu. Například na podsvícení stěny s televizorem, aby se oči nenamáhali vyzařovaným světlem obrazovky, nasvícení oblíbeného obrazu na stěně či jen pěkné zvýraznění stěny, aby vyzněla její zajímavá struktura.

Vypínače

Mají být na těch správných místech, abyste již při vstupu do každé místnosti svého bytu intuitivně uměli přímo u dveří rozsvítit světlo. Pozor na následné osazení dveří, aby se vám nestalo, že vypínač bude schovaný za dveřmi, ve vestavěné skříni, případně někde v policové stěně nebo knihovně. Dnešní trh nabízí pestrý výběr vypínačů s možností ovládání více svítidel v prostoru, stmívání, časování, s podsvícením. Využijte je, abyste šetřili energií a zároveň měli vyšší komfort.

Zásuvky

Nikdy jich není dost a nikdy nejsou tam, kde je potřebujete. Změňte to! Podle rozvržení nábytku si pečlivě naplánujte, kde budou pro vás nejpraktičtější. Nedávejte je jen na jednu stěnu v bytě. Je praktické osadit dvojzásuvky namísto jednoduchých zásuvek - přitom nemusíte nic měnit, protože dvojzásuvka se dá bez problémů osadit i na místo, kde je jen jednoduchá instalační krabička.Samostatnou tématem jsou zásuvky na kuchyňské lince. Zde třeba znát přesné rozvržení spodních a horních skříněk linky a také její zónování, to znamená, kde bude co umístěno.Potřebujete přece napojit ledničku, zabudovanou troubu, myčku nádobí; důležitá je i dostupnost těchto zásuvek z hlediska bezpečnosti. Zásuvka nesmí být přímo za vestavěnou troubou - nejenže bude vystavena vysokým teplotám, ale v případě nutnosti vypojení trubky z elektřiny by se musela celá vytáhnout. Nesmí být ani příliš blízko dřezu, to znamená vody. Praktické je osadit zásuvky ve skříňce pod kuchyňským dřezem. Bude tam dobrý přístup k zapojení spotřebičů a zároveň se vyvarujete vyčuhující spotřebiče z linky, protože by mu mohla překážet zástrčka v zásuvce. Elektrická varná deska budete potřebovat samostatný okruh s vlastním jištěním (běžně 380 V dnes už i 400 V). To znamená, že ze stěny by měl být vyveden takový kabel v blízkosti místa, kde se varná deska bude osazovat.

Zvláštní nároky na množství zásuvek má i místo, kde bude  televizor

Dnes už k obrazovce běžně třeba připojit DVD, domácí kino, dekodér či herní konzolu, na co budete potřebovat minimálně čtyři až šest zásuvek. Není přitom problém vybrat si z nabídky výrobců a vyskládat si sestavu zásuvek různých typů a počtů podle našich představ.

Výběr a umístění elektrorozvodů v koupelně

Zásuvky, jakož i celé elektrorozvody musí řešit se zvýšeným ohledem na bezpečnost. To platí i o svítidlech, které budete kupovat - vždy upozorněte na to, že potřebujete produkty určené do vlhkého prostředí, a prodejce vám poradí výrobky s požadovaným IP krytím, aby měly ve vlhkém prostředí delší životnost, a hlavně byly pro vás bezpečné. Nezapomeňte na zásuvku na pračku, případně exteriérovou zásuvku na terase nebo lodžii.

Pozor!

Ve zvukově-izolačních stěnách (zejména v těch, které izolují byty mezi sebou) by nemělo být osazeno žádné vedení, rozvody ani zásuvky. Všechny takové zásahy snižují jejich funkčnost. V případě potřeby se realizují do předsazených (zděných nebo sádrokartonových) příček.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Rekonstrukce starého domu je romantika, kterou je ale potřeba pečlivě zvážit

Uvažujete nad koupí starého domu? Váháte, zda si raději nepořídit pozemek a stavět si po svém a od základů? První...
více…