Dům a skrytá inteligence

Spolu se stoupajícími požadavky na komfort, bezpečnost a energetickou úspornost domů a bytů se stavební objekty plní stále složitějšími technologickými zařízeními. S nimi se zároveň kupí množství různých ovladačů a uživatel je často zahlcen kvantem různorodých informací, které by mu měly pomoci dokonale ovládat jeho obytné prostředí. Ve skutečnosti mu však často dokážou život zkomplikovat.

bydlení, zabezpečovací elektronika, alarmy, bezpečnost

V trendech moderního bydlení se naštěstí objevilo technické řešení,

které nabízí racionální, jednoduché a komfortní ovládání všech technologických procesů v budově (počínaje vytápěním či klimatizací a konče osvětlením a zabezpečovací i audiovizuální technikou) z jednoho místa.Jsou jím takzvané integrované řídicí systémy, které tvoří základ inteligentních domů. I-HOME, jinými slovy inteligentní dům, předznamenává jak a v jaké míře nové technologie změní a zjednoduší naše bydlení.

I-HOME nebo inteligentní dům

Moderní inteligentní dům je definován jako obytný prostor, ve kterém obyvatele při odpočinku i práci podporují moderní technologie a elektronické služby. Všechny technologie v inteligentním domě jako topení, vzduchotechnika, osvětlovací a zabezpečovací systémy, audiovizuální prostředky domácí zábavy, PC a elektrická zařízení k ovládání vrat, rolet, žaluzií apod.., Jsou řízeny integrovaným řídicím systémem. Vybrané funkce systému mohou být ovládány přes internet nebo telefon, ale i přes mobilní telefon, přes SMS a WAP služby. V určitých případech i samotný systém vykoná bez lidského zásahu mnohé užitečné činnosti - například před vaším příjezdem zapne topení, v případě předpovědi špatného počasí uzavře všechna okna. Všechny funkce uvnitř domu se mohou řídit z obývacího pokoje, ale i na dálku z úřadu či z hotelového pokoje. V domě může být aplikováno několik typů koncových ovládacích prvků systému, od samostatně stojících a přenosných až po zabudované dotykové panely, umožňující řídit dům a ovládat technologická zařízení v něm z více místností. Prostřednictvím dokonalého systému spojení na bázi internetu je kontakt a dohled obyvatel přes síť rychlejší, účinnější a nabízí možnost udržovat "online" všechny jeho funkce.

Jak to vlastně funguje

Základ může tvořit technologie EIB (přeložit se dá jako evropská instalační sběrnice). Na první pohled je zřejmé, že nejde jen o módní výstřelek technických nadšenců, ale o organizovaný projekt podporovaný prakticky všemi významnějšími výrobci instalační techniky v Evropě. Rozsah funkcí a služeb pro uživatele závisí jen na jeho představ a přání. V domě může být kompletně řízené osvětlení a zabezpečovací technika. I okolí domu, který je spojen se signalizací do místností, kde se nejvíce obyvatelé zdržují, může být součástí celého systému. Pod kontrolou může být kotelna, různé druhy vytápění, možný únik vody v koupelně a kuchyni s automatickým uzavřením přívodu. Instalace může obsahovat i nouzové tlačítko na přivolání pomoci na několik zadaných telefonních čísel. Zapojené může být ovládání žaluzií podle intenzity osvětlení a slunečního svitu. U vchodových dveří může být umístěna kontrola osvětlení s možností centrálního vypnutí. Aktivace alarmu automaticky vypne nepotřebné elektrické obvody a i vytápění je při odchodu přepne do úsporného režimu.

Bezpečnostní systém nabízí nejen v jakémkoliv čase nahlédnout do interiéru domu,

ale upozorní na nebezpečí různého druhu a případně přivolá majitele nebo potřebnou pomoc. Kontrola osvětlení, vytápění, nebo spotřeby energie je běžná stejně jako monitoring situace v zahradě, či v blízkosti domu. Fungování systému se samozřejmě přizpůsobuje individuálním potřebám uživatele - majitele domu a jeho obyvatel. Je možné naprogramovat velké množství funkcí a rozdílných procedur. Například ráno systém automaticky otevře okna, zapne příjemnou hudbu, připraví ranní kávu, zjistí stav počasí, přinese nejnovější ranní zprávy. Na noc vypíná světlo i hudbu. Topení nastaví na potřebnou teplotu. Během nepřítomnosti majitelů, například přes dovolenou, zabezpečí zalití trávníku či otevření oken a větrání, vše v závislosti na stavu počasí. Systém ve zlomku sekundy zkontroluje uzavřenost všech oken a dveří. Simulováním zapínání a vypínání osvětlení zabrání zlodějům zjistit, že nejste zrovna v domě po delší dobu. Přes webkameru může majitel na cestách přesvědčit o situaci uvnitř či okolí domu, nebo ho systém upozorní přes SMS na nebezpečí, které se vyskytuje v jeho domácnosti.

Výhody inteligentních domů

Kdo bude využívat možnost inteligentních domů, bude mít v první řadě více času pro sebe. I když se na první pohled zdá, že systém podporuje lidskou pohodlnost, především zkvalitňuje život a záleží jen na nás, jak ho budeme využívat. Je přece určitě výhodnější, když se topení samo ohlásí, že potřebuje revizi (může i přímo zavolat topenářské firmě), mrazák, že ji třeba odmrazit, pračka, že potřebuje opravu dříve, než vás vytopí a mikrovlnná trouba vám nabídne postupy a recepty na přípravu jídla. I pocit na dovolené, že je vše v pořádku a vy v kteroukoliv chvíli můžete "hodit očkem" po vašem domě, je také k nezaplacení. Na první pohled nejsou ekonomické důvody výrazné. Integrované řídicí systémy najdou své uplatnění až od určitého stupně složitosti stavby. Proto není příliš výhodné realizovat systém v jednoduchém objektu, ale je přímo technickým "hříchem" dělat klasickou elektroinstalaci bez integrovaného řídicího systému v objektu naplněném různými technologiemi (zabezpečování, klimatizace, vytápění, bazén ...).

V současné době je asi největším nedostatkem inteligentních domů,

které fungují s integrovaným řídicím systémem, nedostatek informací pro projektanty a architekty, protože tento systém není běžně v nabídce. Výhodou je však nejen jednoduché ovládání, jehož vzhled a systém se vytváří podle individuálních požadavků zákazníka, ale i inteligentní kooperace jednotlivých technických zařízení, například při vytváření příznivého klimatu v interiéru se automaticky podílejí nejen topné a klimatizační zařízení, ale i systém rolet a žaluzií, kterým se reguluje přehřívání místností, takže budova řízená inteligentním systémem může ušetřit až 30% energie.

Vyvracíme fámy o inteligentním domě

Mnoho lidí si o inteligentním domě myslí, že jde o příliš nákladnou záležitost. Při standardním řešení, při kterém nebudete vyžadovat v každé místnosti barevný dotykový displej nebo samostatný video-a audiokanál a nákladné designové nerezové interiérové ​​prvky, cena tak vysoká není.Kalkulaci pro menší rodinný dům s podlahovou plochou 150 m2 převyšovala cenu klasické elektroinstalace jen o 50 000 korun, přičemž systém obsahoval komponenty na vypínání a stmívání světel, ovládání spotřebičů, stahování žaluzií, ovládání standardním dálkovým ovladačem, možnost vydávání povelů hlasem a zabezpečovací systém. Zde vystupuje otázka zda nejde o zbytečný přepych. V případě, že chcete postavit dům co nejlevněji, tak určitě. Inteligentní systémy se montují do moderních domů hlavně tam, kde chcete vytvářet světelné efekty, potřebujete mít zabezpečovací systém, regulaci vytápění a větrání a podobně. Systém inteligentního domu se dá použít buď při výstavbě nového nebo při renovaci starého domu. V tom druhém případě je třeba kromě elektrických kabelů natáhnout nízkonapěťový datový kabel.Tam, kde to není možné, použijí se bezdrátové rádiové komponenty. V podstatě z toho vyplývá, že se dá každá elektroinstalace změnit na inteligentní.

Obávat se nemusíte ani výpadku elektřiny v domě

Inteligentní systémy jsou zálohovány od několika hodin do několika dnů, takže i při výpadku elektřiny funguje alarm, bezpečnostní osvětlení a můžete se systémem komunikovat prostřednictvím internetu a GSM. V případě poruchy lze systém ovládat manuálně v rozvodné skříni nebo i vypínači, které mohou fungovat jako při klasickém rozvodu. Systémy jsou však velmi spolehlivé, používají se i v osobních automobilech a kompletní selhání elektrického systému je velmi vzácné. Složitost, respektive jednoduchost ovládání a programování systému závisí na použité programovací metody. Na trhu najdete i velmi jednoduché systémy, které zvládne každý průměrný uživatel výpočetní techniky, takže i servisní náklady jsou nízké. Dokonce v případě, že si sami netroufáte dělat změny, dají se realizovat i na dálku.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rostliny v bytě mohou být i nebezpečné

Při koupi interiérových rostlin do bytu má stále nejdůležitější roli jejich vzhled. Kromě toho se zamýšlíme...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…