3 způsoby, jak změnit dodavatele energií

Že jsou tuzemští spotřebitelé nespokojení se službami dodavatelů energií, není nic nového. Ceny elektrické energie i plynu na komoditních burzách neustále rostou. Většina dodavatelů pak tato zvýšení raději promítne do cen energií pro koncové zákazníky místo toho, aby například snížila svůj zisk či se pokusila zeštíhlet. Mezi dodavateli se však najdou i světlé výjimky. Jak takového dodavatele najít a jak k němu přejít, prozradí následující článek, který vznikl ve spolupráci s portálem Ušetřeno.cz, který už čtvrtým rokem pomáhá českým domácnostem šetřit.

3 způsoby, jak změnit dodavatele energií

Změna dodavatele svépomocí

Hledáte-li levnějšího dodavatele energií, můžete jednoduše porovnat ceník u vašeho současného dodavatele s ceníky dodavatelů konkurenčních. Během propočítávání úspory nezapomínejte rozlišovat mezi regulovanými a neregulovanými cenami. Stejně tak sledujte, jak se mění ceny při vyšší a nižší spotřebě. Jak je patrné tento způsob výběru nového dodavatele, nepatří mezi nejsnazší.

Navíc vám při takovém hledání může mezi prsty proklouznout ta nejvýhodnější nabídka. Na českém energetickém trhu totiž působí desítky různých dodavatelů, přičemž někteří dodávají dokonce obě komodity. Projít všechny ceníky tak vypadá jako téměř nemožné.  Zároveň můžete při propočítávání úspor u jednotlivých dodavatelů celkem snadno udělat zásadní chybu, kvůli které vám opět může uniknout nejvýhodnější nabídka.

Využití elektronických aukcí

Poprvé si u nás elektronické aukce vyzkoušeli obyvatelé Říčan u Prahy. Tehdy s velkou slávou, což pomohlo odstartovat tento způsob změny dodavatele. Princip elektronických aukcí je následující. Když se v systému shromáždí dostatečné množství poptávek, jsou osloveni dodavatelé, kteří se následně přehazují výhodnějšími a výhodnějšími nabídkami. To vypadá na první pohled skvěle. Druhý pohled už tak pěkný není, na což upozornil i Energetický regulační úřad ve své zprávě.

Účastníkům z řad domácností totiž nikdo negarantuje, že budou odebírat levnější energie. Velmi snadno se tak může stát, že si po změně dodavatele dokonce připlatí. Jelikož není předem jasný ani vítěz elektronické aukce, nemohou si zájemci o levnější energie ani přečíst obchodní podmínky svého nového dodavatele. Výsledek aukce je přitom závazný, a vyhnout se tak závazku u nevýhodného dodavatele je zpravidla možné jen po vysokých sankcích.

Online srovnání cen energií

Poslední z možností, kterou si v tomto článku představíme, je srovnání dodavatelů v online kalkulátorech. Jeden takový provozuje i portál Ušetřeno.cz. Jeho použití je snadné. Vyplníte potřebné údaje, odešlete a už procházíte přehledné srovnání cen energií u jednotlivých dodavatelů. Zohledněna je při tom i vaše spotřeba, která výslednou výhodnost jednotlivých nabídek do značné míry ovlivňuje.

Jednoduché však není jen srovnání dodavatelů plynu a elektřiny, ale i jejich samotná změna. Jedním kliknutím si vyberete nabídku, která vás zaujme, následně vás kontaktuje pracovník zákaznické linky a domluví s vámi detaily. Pokud je vše v pořádku, zašle vám na základě sdělených údajů k podpisu smlouvu s novým dodavatelem. Vy si smlouvu v klidu přečtete, podepíšete a pošlete zpátky. O zbytek už se postará provozovatel kalkulačky a váš nový dodavatel. Tak snadné to je.

Zaujal vás článek? Budeme rádi, když se s ostatními čtenáři podělíte o vaše zkušenosti se změnou dodavatele energií.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Výměna starého kotle za nový - úspora energie

Před výběrem kotle byste měli zvážit dostupnost topného média, objem vytápěného prostoru, velikost a způsob...
více…

Kotel kondenzační - maximálně využitá energie zemního plynu

Spousta lidí si koupí kondenzační kotel, neboť je v akci nebo ho třeba má soused. Může se však stát, že kotel...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Topení plynem se vyplatí

Topných systémů pro vytápění domů a bytů je několik. Každý nabízí různé možnosti a výhody, ale přináší i...
více…

Teplo ze zdrojů přímo za dveřmi

Neodmyslitelnou součástí nízkoenergetických domů jsou alternativní zdroje vytápění. Pracovní skupina pro...
více…

Umíte regulovat vytápění tak, abyste ušetřili?

Ve snaze dosáhnout co nejnižší náklady na vytápění, a přitom neztratit tepelnou pohodu se hromadně zatepluje,...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vytápění domu se zasekáváním do zdi

Systém vytápění se skládá ze zdroje tepla (například kotel nebo centrální zdroj), rozvodů topného média...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…