Pojištění nemovitosti v případě financování hypotečním úvěrem

Financování bydlení prostřednictvím hypotéky je jedním z nejzávažnějších rozhodnutí. I proto zde platí léty prověřené přísloví:" Dvakrát měř a jednou řež!" Dříve než se rozhodnete pro konkrétní banku a typ úvěru, reálně pouvažujte nad parametry úvěru - dobou splácení, výškou a typem úrokové sazby, procenty profinancování investičního záměru nebo poplatky. Neméně důležitý je i výběr pojištění souvisejícího s hypotečním úvěrem.

bydlení, úvěr, pojištění, hypotéka

Velký a dlouhodobý závazek

Hypotéka je pro každého, kdo si ji bere, obrovský a dlouhodobý závazek. A nejen pro něj, ale i pro jeho rodinu. Proto je dobré chránit se před nepříznivými situacemi, které by mohly ohrozit schopnost splácet takový závazek. Právě pojištění je důležitý nástroj sloužící k ochraně dlužníka v úvěrovém vztahu. V souvislosti s hypotékou jsou důležité tyto druhy pojištění:

  • Životní pojištění dlužníka,
  • pojištění schopnosti splácet úvěr,
  • pojištění nemovitosti.

Životní pojištění a pojištění schopnosti splácet 

Pokud si berete hypotéku, musíte se chránit proti okolnostem, které mohou způsobit, že přestanete být schopni splácet úvěr. Životní pojištění je zaměřeno na ochranu více rizik, jako jsou například úmrtí, trvalé následky úrazu, pracovní neschopnost či hospitalizace.

Pojištění pro případ smrti

Vzhledem k výši závazku (hypotéky) se nejvíce doporučuje pojištění pro případ smrti. V současnosti však již není povinné. Záleží pouze na vašem rozhodnutí. Je ale potřeba si uvědomit, že v případě smrti dlužníka přechází závazek na jeho partnera, což ohrožuje finanční situaci celé rodiny. Pokud partner nebude schopen splácet závazky, hrozí, že přijde o nemovitost, na kterou byl úvěr poskytnut. Pojištění rizika úmrtí zajistí, že pojišťovna splatí zbytek úvěru bance a splátky nebudou rodinu dále zatěžovat. Můžete si vybrat ze dvou alternativ - pojištění s konstantní nebo klesající částkou. U pojištění s konstantou pojistnou částkou je výška krytí po celou dobu stejná jako na začátku, tj. ve výši úvěru. Nabízí vyšší krytí - po splacení úvěru se zbytek pojistné částky vyplatí rodině. Naopak při pojištění s klesající pojistnou částkou je krytý pouze aktuální nesplacený zůstatek úvěru, proto je tato varianta pojištění levnější.

Pojištění pro případ trvalých následků úrazu

Můžete se pojistit i pro případ trvalých následků úrazu, které by snížily vaši schopnost pracovat. Pokud budete mít úraz, který zanechá trvalé následky, pojišťovna vám vyplatí procento z pojistné částky odpovídající výši poškození. Pojištění trvalých následků úrazu se dá dohodnout i v alternativě s progresivním plněním, které při těžších úrazech přináší vyšší plnění. Tato varianta je však dražší. 

Pojištění denního odškodného a času nezbytného léčení úrazu

Na zmírnění výpadku příjmu v souvislosti s léčením úrazu nebo nemoci si můžete připojistit i denní odškodné za čas nezbytného léčení úrazu, denní odškodné pro případ pracovní neschopnosti v souvislosti s úrazem nebo nemocí nebo denní odškodné pro případ hospitalizace. Výška denních dávek, kterou si můžete zvolit, se pohybuje přibližně od 100 do 1 000 korun. Protože cílem tohoto pojištění je náhrada ušlého příjmu, je třeba počítat s tím, že při vyšších částkách denního odškodného je potřeba dokladovat příjem. V případě pracovní neschopnosti některé pojišťovny vyžadují doložit potvrzení o pracovní neschopnosti od lékaře, jiným stačí zpráva o léčení. 

Pojišťovna nebo banka

Všechny uvedené druhy pojištění si můžete uzavřít v jakékoli pojišťovně - buď samostatně, nebo vám pojištění zprostředkuje banka, která poskytuje úvěr. Takové pojištění se přímo neváže na hypotéku a zůstává v platnosti i v případě, pokud byste například hypotéku splatili předčasně.

Pojistit se přímo v bance

Kromě možností, které nabízí životní pojištění, banky nabízejí i pojištění přímo k hypotéce. Výhodou je, že není třeba chodit do pojišťovny, ale vše se dá vyřídit přímo v bance spolu s úvěrem. Úvěrové pojištění se však musí uzavřít již na počátku čerpání úvěru, není možné ho pojistit později. Pokrývá skupinu rizik - úmrtí, trvalou invaliditu, pracovní neschopnost či ztrátu zaměstnání. V případě úmrtí pojišťovna splatí bance najednou celý zůstatek úvěru. V případě trvalé invalidity banka platí za vás jednotlivé měsíční splátky, přičemž vy musíte každý rok dokladovat, že trvalá invalidita i nadále trvá. Pokud by se váš zdravotní stav zlepšil, pokračujete v placení opět vy. V případě (dočasné) pracovní neschopnosti měsíční splátky (úvěru) platí za dlužníka pojišťovna. 

Pojištění nemovitosti

Kromě pojištění, které zajistí splácení úvěru, je třeba myslet i na pojištění kupované nemovitosti. Pojištění nemovitosti, kterou má banka v záloze, je podmínkou poskytnutí úvěru. Důvod je jednoduchý - nemovitost má banka v záloze pro případ, že z nějakých důvodů přestanete splácet úvěr. Během celé doby splácení úvěru musí být k dispozici záloha v požadované hodnotě. Kdyby došlo ke zničení nemovitosti například požárem či jiným živlem, úvěr by nebyl zajištěn tak, jak to vyžaduje zákon, případně interní předpisy banky. Proto je pojištění samotné nemovitosti (domu nebo bytu) povinné, přičemž pojistná částka musí být shodná s cenou nemovitosti, aby nedošlo k podpojištění. To platí i v případě, že výše úvěru je například jen 50 procent hodnoty nemovitosti. Pojistné plnění je vinkulováno ve prospěch banky. Pojištění domácnosti závisí pak už jen na vašem rozhodnutí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak funguje chytrá domácnost v podání Somfy? Jako symfonie vyladění techniky!

Sen o domácnosti ovládané pomocí chytrého telefonu se může stát skutečností lusknutím prstu. Stačí zvolit...
více…

Argonit Metalli – čistič a leštič kovů, 250 ml

Chránit a ošetřovat, to jsou oceňované vlastnosti každé úklidové drogerie. Pyšní se jimi i čistič kovů italské...
více…

Židle aneb nezbytná součást domácnosti v mnoha ohledech. Jakou vybrat?

Při vybavování domácnosti nebo kanceláře jsou velkým tématem židle. Vybrat si totiž můžete z několika různých...
více…

Adventní kalendář vám může poskytnout jedinečné dárky

Vánoce se nezadržitelně blíží a ty největší e-shopy začínají pomalu připravovat zajímavé marketingové akce,...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Umíte regulovat vytápění tak, abyste ušetřili?

Ve snaze dosáhnout co nejnižší náklady na vytápění, a přitom neztratit tepelnou pohodu se hromadně zatepluje,...
více…

Prodej bytu zajistí dobrý realitní makléř

Výběr makléře je při prodeji nemovitosti nejdůležitější rozhodnutí, které musíte udělat, abyste dobře prodali....
více…

Vinylové podlahy Gerflor Designart - učiní váš domov hezčím místem

Bez podlahy se neobejde žádná obyvatelná část interiéru. Pokud tedy právě nyní vybavujete vnitřní prostory vašeho...
více…

Bleskový úklid celého bytu za půl hodiny? A proč ne!

Bleskový úklid bytu za půl hodiny? Určitě se to dá. Někdy když je nečekaná návštěva již téměř za dveřmi,...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…