7 rad, čeho si všímat na záručním listě při koupi střešní krytiny

Zatímco při koupi některých produktů člověk nevěnuje záručním podmínkám téměř žádnou pozornost, koupě střešní krytiny rozhodně nepatří mezi malé investice, a proto byste si při jejím výběru měli pořádně prověřit, na co se záruka vztahuje. V případě problémů totiž můžete zůstat nemile překvapeni.

bydlení, střešní krytiny

1. Délka záruky

Ze zákona je povinná minimální dvouletá záruka, která platí ode dne zakoupení produktu. V případě skládané střešní krytiny se stala standardem 30 letá záruka, která představuje dobrovolný závazek výrobce odpovídat za kvalitu svých výrobků. V rámci něj se výrobce zavazuje, že taška ve vztahu k mrazuvzdornosti (tedy tepelným změnám) vydrží 30 let. V případě plechové střešní krytiny se můžete setkat s rozdělením délky záruky na dvě části. Zvláště může být uváděna záruka na barevnou stálost střešní krytiny a zvláště na její prorezavění.Pozornost zbystřete v případě, že je na záručním listě uvedena jen velmi nízká záruční lhůta, například pět let na oddělení jednotlivých vrstev povlaků plechu.

Proč je záruka 30 let?

Táto délka záruky představuje období morálního zastarání strechy a z jedné generace obyvatel.Znamená to, že člověk, který si koupil střešní krytinu v třiceti letech, ji dožije do své šedesátky.Tehdy nastoupí nová generace, která střechu principiálně vymění. Přestože střecha i po tomto časovém období nadále splňuje všechna kritéria a je plně funkční, působí opticky ošuměle a zároveň v tomto období již roste poptávka po jiném vzhledu střechy, respektive střešní krytiny, což vede k její výměně.

2. Vhodné prostředí

Další důležitou informací, kterou je třeba znát při výběru střešní krytiny a věnovat jí pozornost při studování záručního listu, je prostředí pro použití dané střešní krytiny. Součástí záručního listu může být například bod, podle kterého je záruka platná v případě, pokud je krytina použita v "normálním" prostředí. Jde o velmi vágní pojem, proto vám před podpisem smlouvy doporučujeme ujasnit si s výrobcem, respektive prodejcem, co se za uvedenou formulací skrývá.Dalším problém může nastat, pokud si důkladně prostudujeme záruční podmínky, kde může být přímo uvedeno, že lokalita, v níž žijete, není vhodná pro montáž dané střešní krytiny. Například v případě plechové krytiny se můžete setkat s informací, že záruka se nevztahuje na krytinu, která byla použita v ovzduší v vysokým obsahem soli nebo v trvalém kontaktu s cementem a betonem, proto pokud žijete v blízkosti solivaru či cementárny, počítejte s tím, že vám reklamaci neuznají.

3. Rozsah poškození

Na záručním listě si určitě všimněte údaj, od jak poškozené plochy je vůbec možné začít s reklamačním řízením. Pokud je například v záručním listě uvedeno, že řízení je možné začít až při poškození minimálně 5% ze vší použité střešní krytiny na stavbě, znamená to, že u střechy s plochou 200 m2 přichází reklamace v úvahu až při poškození 10 m2 krytiny. Umíte si však představit, že byste na střeše měli díru s rozměry 2,5 × 4 m?

4. Doprava a skladování

Jedním z důležitých aspektů, který je třeba znát před koupí střešní krytiny, jsou podmínky její přepravy a skladování. Pokud se nedodrží, může se výrobek poškodit a zároveň zaniká váš nárok na reklamaci. U některých střešních krytin se můžete setkat s celou řadou opatření, která je třeba dodržet v případě, pokud je chcete skladovat delší dobu. Různí výrobci uvádějí jako maximální délku skladování tři měsíce. Pokud takovou střešní krytinu skladujete déle, nárok na záruku vám zaniká.

5. Montáž

Aby byla vaše reklamace uznána, je nezbytné dodržet podmínky montáže. Vedle aktuálně platných norem je třeba vycházet z konkrétních pokynů jednotlivých výrobců v závislosti na použitém typu střešní krytiny. U skládané střešní krytiny je nezbytné zajistit především dostatečné odvětrání (v případě společnosti Bramac minimálně deset kusů odvětrávacích tašek na 100 m2), u plechové střešní krytiny se zase určitě vyhněte dělení plechu pomocí nástrojů, které by mohly způsobit termický efekt, tedy nárůst teploty, jakými jsou například úhlové brusky.

6. Použité příslušenství

Pokud byste chtěli při montáži střešní krytiny ušetřit a použít příslušenství od jiného výrobce, buďte obezřetní. Někteří výrobci střešní krytiny totiž mají v záručním listě ošetřené, že záruka na krytinu lze uplatnit pouze v případě, pokud použijete originální příslušenství. Pokud se i v takovém případě přece jen rozhodnete, že použijete příslušenství od jiného výrobce, nárok na záruku vám zaniká.

7. Uznání reklamace

Před podpisem smlouvy věnujte pozornost i vlastnímu uznání reklamace. Může se vám totiž stát, že výrobce vaši reklamaci uzná, což však nemusí znamenat vyřešení situace. Firma vám sice může přivézt vyreklamovanou střešní krytinu, o následnou výměnu se už však nemusí zajímat, protože není ošetřena v záručním listě. Zatímco například poškozenou tašku na domě vyměníte jednoduše i sami, v případě skládané plechové krytiny bude proces výměny složitější.

Ověřte si výrobce

Při výběru střešní krytiny nevěnujte pozornost jen jejím vlastnostem či ceně, ale prověřte si i jejího výrobce, jeho důvěryhodnost a zkušenosti jiných zákazníků. Pokud nemáte ve výrobcích střešních krytin větší přehled, můžete narazit na neseriózní firmu, proto doporučujeme sáhnout po střešní krytině od výrobce s dlouholetou tradicí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Moderní omítky - hlína, benátský a marocký štuk

Šaty dělají člověka a vnitřní omítky zase interiér. Některým lidem nejednou chybí dotek s přírodou; kousek z ní...
více…

Stavba terasy vyžaduje pečlivé plánování

Plánujete postavit u svého domu terasu? Výborný nápad, ale vše dobře zvažte a naplánujte, aby se z tohoto dobrého...
více…

Chyby při stavbě ploché střechy, které mohou poškodit její funkčnost

Vybrali jste si plochou střechu, aby kryla váš dům? Určitě jste své rozhodnutí dobře zvážili, ale přesto by se...
více…

Konstrukce šikmé střechy a její ochrana před vhkostí

Každý tvar střechy má své klady i zápory. A ne jinak je tomu i u šikmé střechy. Mezi nejzávažnější patří...
více…

Střecha - základní typy, konstrukce a materiály

Střecha zajišťuje ochranu stavby, a proto je třeba si její výběr řádně promyslet. Kromě požadavků na bezpečí,...
více…

Střecha pro nízkoenergetický dům

Střecha pro pasivní či nízkoenergetický dům by měla splňovat určitá kritéria. Již při výběru je třeba...
více…

Proč stavět z pórobetonu?

Přestože historie začátků výroby pórobetonu sahá do roku 1924, kdy si ji nechal patentovat dr. Johan Axel Ericson,...
více…

Kvalitní střešní plášť

Existuje množství činitelů, které na střešní plášť působí nepřetržitě nebo střídavě během roku. Mezi ně...
více…