Bezpečnost při práci se samojízdnou sekačkou
Samojízdné sekačky nabízejí jednotlivcům i organizacím jednoduchý a pohodlný způsob, jak posekat trávu na svém pozemku
Pohodlí a zábava spojené s těmito sekačkami se však snadno mohou změnit v tragédii, pokud řidič nevěnuje veškerou svoji pozornost obsluze sekačky.
Nejprve si přečtěte manuál
Samojízdná sekačka je poměrně komplikovaný stroj, který je výkonný a bezpečný, pokud s ním pracujete podle návodu výrobce. Než sekačku vyvezete z garáže, musíte si nejprve přečíst manuál k ní. Je určený právě pro Vás coby uživatele. Seznamte se se sekačkou a s jejím ovládáním předtím, než s ní začnete pracovat. Naučte se, jak ji správně nastartovat, ale především si zjistěte, jak ji v případě nutnosti rychle zastavit. Průzkum ukázal, že k 90% všech nehod a úrazů spojených se samojízdnými sekačkami došlo u uživatelů, kteří s ní pracovali poprvé.
Specifická bezpečnostní pravidla pro samojízdné sekačky
Ze všech tří typů samojízdných sekaček, z rotačních, vřetenových a lištových, je rotační typ nejoblíbenější. Je z nich také nejlevnější, splňuje potřeby a nároky běžného majitele nemovitosti, je mechanicky jednoduchý a poradí si i s vysokou trávou. Zároveň je z nich však nejnebezpečnější.
-
Nenechejte se sekačkou pracovat děti nebo dospívající, dokud nedosáhnou potřebného věku a fyzických schopností. Nenechte se sekačkou pracovat nikoho, kdo není řádně zaškolen.
-
Nenoste při práci volné oblečení, které by se mohlo zachytit do pohyblivých částí. Nepřibližujte k pohyblivým částem sekačky ruce ani chodidla.
-
Neberte spolujezdce. Samojízdná sekačka je určena pouze pro jednu osobu, pro řidiče.
-
Z travnaté plochy nejprve odstraňte cizí předměty a vykažte z ní lidi i zvířata. Nikdy nečistěte trávník až při sekání. Předměty odmrštěné noži sekačky mohou zranit kohokoli v dosahu. Děti byste navíc mohli sekačkou přejet.
-
Sekačku správně udržujte podle návodu výrobce. Kontrolujte všechny spojovací prvky, chrániče a součásti. Vestavěné bezpečnostní prvky jsou efektivní jen tehdy, když jsou na místě a udržované.
-
Předtím než motor nastartujete, zatáhněte všechny spojky a nože, řadicí páku dejte na neutrál. Většina dnešních sekaček má bezpečnostní blokování, které brání nastartování motoru, když nejsou všechny spínače ve správné pozici a když řidič nesedí na sedadle.
-
Vyzkoušejte si jízdu se samojízdnou sekačkou a zvykněte si na ni ještě předtím, než k ní připojíte sekací nože.
-
Dívejte se, kam jedete. Obzvlášť pozor dávejte při couvání. Dívejte se po dírách a skrytých nebezpečích. Nejezděte příliš blízko potoku nebo příkopu a pamatujte na umístění překážek, např. uzávěrů vody.
-
Obzvlášť pozor dávejte na svazích, abyste se nepřevrátili a neztratili nad sekačkou kontrolu. Svahy sekejte směrem nahoru a dolů, nesekejte však tak příkrý svah, na kterém sekačka podkluzuje.
-
Nože zatáhněte, když budete přejíždět chodník, cestičky nebo místa vysypaná štěrkem.
-
Nepokoušejte se řídit sekačku, když nesedíte na sedadle řidiče. Sekačky s elektrickým startováním mají spínač, který zastaví nože a motor, když řidič opustí sedadlo, a znovu nenastartují, dokud nebude na sedadle osoba s dostatečnou hmotností.
-
Vypněte motor sekačky předtím, než budete provádět jakékoli úpravy, opravy nebo sekačku čistit a odblokovávat. Sekačku znovu nastartujte, až budete na sedadle řidiče.
-
Do sekačky nedoplňujte benzín, když motor běží, je horký nebo se z něj kouří. S benzínem manipulujte opatrně, je vysoce hořlavý. Používejte na něj pouze kontejnery určené na benzín.
Bezpečnost závisí na řidiči
Tyhle bezpečnostní tipy Vám pomohou jen tehdy, když se jimi budete správně řídit. Dnešní samojízdné sekačky jsou bezpečnější, než byly ty starší. Avšak ani sebelepší sekačka nezabrání nehodě a zranění, když budete nedbalí. Pamatujte na to, že za bezpečnost u samojízdné sekačky zodpovídá řidič.
Autor: Lenka Kostková