Bydlení a investice, které ovlivní pozdější náklady

Postavit si vlastní dům od základů je opravdu velmi náročné. Bez pomoci odborníků to snad ani není možné!  Za odbornou pomoc a rady si budete muset připlatit, ale vyhnete se tím zbytečným problémům. Cenovou nabídku si nechte vypracovat u několika firem, které vám doporučí vaši známí. Dobře si ale podívejte, co všechno je v dané ceně zahrnuto, a zač si budete muset extra připlatit. Samotná kalkulace materiálů je také velmi důležitá, protože zahrnuje nejen přesné ceny, ale také materiály, které budou při výstavbě použity.

bydlení, investice, střecha, plastová okna, nábytek

A co vaše střecha?

V první řadě musí chránit interiér domu před vnějšími vlivy, což zaručí jen správná konstrukce, vhodně zvolené dřevo na krov , špičkové střešní materiály a v neposlední řadě správné složení střešního pláště. Vybrat si můžete střechu plochou se sklonem do 10 °, šikmou se sklonem do 45 ° nebo strmou střechu se sklonem větším než 45 °. Šikmé střechy lépe odolávají nepříznivému počasí, protože dešťová voda z nich může rychle a snadno odtékat. Životnost krytiny je podstatně vyšší než u plochých střech. Tento druh střech je vhodný na více patrové domy. Ploché střechy se oblibě těšily zejména v 90.letech minulého století. Dnes musí jejich majitelé dávat nemalé peníze do oprav, protože na střechách se nachází minimální množství spádových ploch a použité materiály špatně těsní, a v důsledku toho dochází k prosakování vody do obytných místností. Je proto nezbytné střechy obnovit pomocí povlakovací krytiny která odolává kyselinám. Pro povlakování se používají asfaltové pásy a fóliové krytiny. Dnes jsou však používané technologie na mnohem vyšší úrovni a ploché střechy se opět stávají atraktivními a těší se stále větší oblibě.

Výběr oken

Do vašeho domu byste si měli vybrat vhodná okna. Vybrat si můžete plastová okna, dřevěná ona nebo okna s hliníkovým rámem. Dřevěná eurookna patří po staletí mezi nejpoužívanější, je třeba jim však věnovat dostatečnou péči v podobě nátěrů. Výhodou plastových oken je jejich minimální údržba nakolik nevyžadují povrchové úpravy. Hliníková okna vzhledem k nejvyšší cenovou úroveň jsou určeny pro náročnější klientelu. Barvu oken slaďte s barvou fasády domu s přihlédnutím i na barvu střešní krytiny. Jen kvalitní okna zajistí dobrou ochranu před chladem a hlukem.

Správný výběr nábytku

Při zařizování pokojů se také můžete poradit s odborníkem. Rady bytového designéra také nejsou zdarma, ale odborná rada je vždy důležitá. Přesně nakombinovat materiály a barvy není jednoduché. Nábytek , který si do svého domu koupíte by měl být nejen moderní, ale hlavně kvalitní, praktický a měl by být nadčasový. Jednotlivé druhy nábytku by měly být vybírány s ohledem na to, pro koho bude dána místnost určená. Trendem je používání minimálního množství nábytku, důraz se klade zejména na doplňky. Obývací pokoje se dnes stále častěji propojují s kuchyní a jídelnou, proto by měly jednotlivé místnosti na sebe navazovat i použitými materiály a barevně do sebe zapadat. Otevřený prostor opticky zvětšuje jednotlivé místnosti. Nemusíte mít obavy ze šíření pachů z kuchyně, protože kvalitní digestoř včas zachytí každý výpar který vznikne při vaření jídla. Do dětského pokoje byste měli vybírat nábytek v pastelových barvách, s jemnými hranami. Palandu ocení každé dítě. Nejenže zabere méně místa než dvě klasické postele, ale děti si ji rychle zamilují, zejména bude-li její součástí skluzavka. Na odkládání vašeho oblečení už nebudete potřebovat množství skříní, protože na oblečení je určen šatník, který je plný poliček, skříněk a odkládacím prostor a je prakticky uspořádán.

Jak v domácnosti ušetřit?

Šetřit se dá opravdu všude! Koupí kvalitního kotle si zajistíte nejen příjemné teplo, ale budete mít i dostatek teplé vody v každé chvíli. Ve vaší domácnosti by neměl chybět ani krb, který dokáže vyhřát všechny místnosti domu. Dešťovou vodu můžete zachytávat do nádrží na vodu a využívat ji na zalévání. Ve vaší domácnosti by neměly chybět ani kvalitní svítidla a LED žárovky, které vám zajistí nižší spotřebu elektrické energie než běžné žárovky. LED technologie si našla uplatnění v mnoha oblastech, zejména díky tomu, že více než 90% elektrické energie mění na světelnou a spotřeba energie je až o 10krát nižší.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Krbové vložky je možné zkombinovat s teplovzdušnými rozvody

Tyto topné systémy jsou výhodným zdrojem tepla z ekologického i ekonomického hlediska. Teplovzdušné systémy mohou...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Střecha pro nízkoenergetický dům

Střecha pro pasivní či nízkoenergetický dům by měla splňovat určitá kritéria. Již při výběru je třeba...
více…

Podlahové topení a jeho přednosti

Podlahové topení je synonymem současného moderního bydlení. Ale jeho historie je velmi stará. Teplá podlaha má...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…