Jak vybrat kombinovanou chladničku?

Chladnička je alfou a omegou každé domácnosti. I když nás její životnost dokáže někdy překvapit, důvod pro výměnu se najde i dříve, než odmítne poslouchat. Spotřeba kombinovaných chladniček v průběhu posledních deseti let klesla na polovinu, takže nová investice s sebou nejednou přináší významnou úsporu energie. Víte, jak vybrat tu pravou?

 

Umístění zvažte předem

Je důležité, kam se chladničku rozhodnete umístit. Výrobci vytvořili klimatickou kategorizaci, která určuje teplotu okolního prostředí. Třída SN vyčleňuje chladničky do interiérů s teplotou od 10 do 32 ° C, N od 16 do 32 ° C a ST od 18 do 38 ° C. Prostředí jsou přizpůsobena izolací a výkonem, takže se vyvarujte přešlapů.

 

Chybou ve výběru zvyšujete náklady na provoz

Se směrem otevírání dveří si hlavu nelamte - v balení je většinou i montážní sada pro změnu. Nepřehlédněte rozměry a hloubku, aby Vám lednička nepřekážela. Tepelný výměník na zadní části musí dokázat odevzdat teplo okolí. Pozor na vestavné modely - podmínky pro odvětrání bývají přísné a komplikované.

 

Objem vypočítáte snadno

I když existuje jednoduché pravidlo, kterým se dopracujete k objemu, jaký potřebujete. Na každého člena domácnosti je třeba počítat s 50 až 70 litry chladicího prostoru a 25 až 30 litry mrazáku. Nadhodnocený objem představující prázdnotu zvyšuje spotřebu.

 

Spotřeba je klíčová

Náklady na energii během životního cyklu chladničky nejednou přesáhnou její cenu. Spotřeba se odvíjí nejen od objemu a použitého kompresoru, ale i od tloušťky izolace, citlivosti termostatů a inteligence elektroniky.

Upřednostňujte spotřebiče zařazené do třídy A a výše. Spotřebič označený symbolem A + nebo A + + má až o 25 procent nižší spotřebu než tradiční "áčko".

 

Kompresory - jeden či dva?

Odkdy začali výrobci kombinovaných chladniček inovovat používané technologie? Přestává být důležité, kolik kompresorů chladnička má. Výhodou však je, pokud je chladicí systém rozdělen na dva okruhy. Každý z nich umožní samostatnou regulaci teploty, a pokud se z bytu dlouhodobě vzdálíte, můžete vyprázdnit ledničku a deaktivovat její chlazení. Pokud však kompresor selže, na rozdíl od dvou kompresorové chladničky zůstanou obě části nefunkční.

 

Bez ledu a námrazy

Už třímilimetrová vrstva námrazy stačí na to, aby spotřeba kombinované chladničky vzrostla o 75 procent. Proto výrobci nabízejí technologie, které Vám usnadní život a ušetří peníze.

Vzduch cirkulující v chladničce zajistí, že se vlhkost srazí na mrznoucí vodu tam, kde ji chladnička automaticky odstraní. Buď poslouží zadní strana chladničky, která se zvýšením teploty odmrazí jednou za 6 až 24 hodin, nebo se voda kondenzuje ve speciálním meziprostoru.

U mrazničky je situace komplikovanější. Výrobci nahrazují výparníky vzduchotechnikou se suchým vzduchem, takže námraza se nemá z čeho a kde tvořit.

 

Pryč s bakteriemi

Jsou to právě bakterie, proti kterým bojujeme chladem a mrazem. Ten je však nezabíjí, ale pouze zpomaluje. Proto jsou na trhu dvě řešení, která zvyšují účinnost boje. Pokud se do plastu vnitřního prostoru přidají a jsou přítomny ionty stříbra, růst bakterií se zastavuje. Obzvláště praktická je tato úprava v boxu na zeleninu. Druhou alternativou je aktivní filtr ve vzduchotechnice, který je třeba jednou za 6 měsíců měnit.

 

Speciální zóny pro zeleninu

Zelenina, ovoce a chlazené maso vyžadují při skladování specifické teploty a vlhkosti. Proto jsou moderní chladničky vybaveny zónou, která má tyto dvě veličiny pod kontrolou. Teplota se reguluje obvykle v rozsahu od 0 do 4 °C, vlhkost se separuje na 50% pro maso a 95% pro zeleninu.

 

Komfort rozhoduje

Nejen digitální panel s monitorováním teploty a výpadku napájení, zvýší Váš komfort. Důležité je vnitřní uspořádání. Standardem se stalo sklo. Plastový lem zabrání přetečení rozlitých tekutin do nižších polic, teleskopické výsuny Vám poskytnou dokonalý přehled o potravinách uložených vzadu. Drátěný držák na lahve by měl být samozřejmostí.

Stále propracovanější bývají boxy ve spodní části chladničky a zvyšuje se i hloubka složek v dvířkách. Samostatnou pozornost věnujte mrazničce - rozhoduje nejen velikost zásuvek, ale i jejich dostupnost. Neumíte najít místo na pizzu? Nové mrazničky mají v dvířkách speciální ploché složky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat chladničku?

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořídíte. Jedná se o poměrně vysokou...
více…

Jak si vybrat správnou autochladničku?

Předtím, než se rozhodnete porozhlédnout se po nějaké autochladničce, je dobré ujasnit si, jak ji plánujete...
více…

Sušičky AEG předčí své konkurenty

Sušičky se stále častěji objevují v našich domácnostech. Dokážou během pár desítek minut vysušit vyprané...
více…

Ovoce a zelenina nemusí vadnou a plesnivět, když je budete správně skladovat

Nákupy zeleniny a ovoce občas přeženeme, dostaneme od známých část jejich úrody nebo si sami natrháme na vlastní...
více…

Od ručního strojku ke kuchyňskému robotu

Dříve než se přišlo na myšlenku pohánět kuchyňské strojky elektromotorem, v domácnostech se používaly strojky s...
více…

Výběr chladničky - retro, ale i dámy s revoluční technologií

Co bylo první? Vejce nebo kuře? Chladničce je to jedno. Zchladí, na co přijde. Je to "coolerka" a ani neobtěžuje s...
více…

Domácí spotřebiče pro velkou rodinu

Ve vícečlenné domácnosti, kde se vaří, pere, nakupuje, určitě využijete domácí spotřebiče XXL. Na trhu je jich...
více…