Jak se starat o chladničku, aby nám sloužila co nejlépe?

Bez chladničky si už naše domácnosti představit nedokážeme. Vždyť nakonec, proč také? Je to skvělý vynález, který nám pomáhá a šetří naše peníze za jídlo. Jenže někdy se stane, že zkrátka nefunguje tak, jak by měl - prostě nechladí. Proč? 

lednička uvnitř...

 

V létě je to poměrně běžný problém. Termostat v chladničce se nedokáže dost dobře poprat s vysokými teplotami a pak jako kdyby odmítal pracovat a trápit se v tom teple. Jenže i my můžeme napomoci tomu, aby lednička fungovala tak, jak má. Pokud totiž není zkažená, existuje několik zásad, které nám i naší ledničce pomohou fungovat lépe. 

 

Uložené potraviny dělají své 

Ideální je stav, kdy je chladnička naplněna asi na 70 procent. Všechny potraviny mají mít své místo. To je důležité kvůli optimálnímu chlazení i proto, aby při hledání potravin nezůstávaly dveře příliš dlouho otevřené, protože tím se samozřejmě zvyšuje spotřeba energie. 

Do dolní části chladničky patří ovoce a zelenina, do střední části maso, uzeniny, ryby, sýry, máslo a horní poličky jsou určeny pro vařená jídla. Ve dveřích je prostor na lahve a vajíčka. 

Potraviny, které vyberete z mrazáku, je dobré rozmrazit v chladničce. Chlad jdoucí z mraženého jídlo totiž ochlazuje ostatní potraviny a lednička se tedy nemusí tak často zapínat. 

 

Rozumně ji nastavte 

Vnitřní teplota chladničky by měla být nastavena na termostatu přibližně na pět stupňů. Není nutné chladit na maximum, protože tato teplota na uchování potravin stačí a už její snížení o dva stupně znamená zvýšení spotřeby až o patnáct procent. Co se mrazničky týká, tam by měla být vnitřní teplota -18°C. 

 

Najděte její dobré místo 

Nejlépe jí je na chladném místě, čili vůbec ne u zdroje tepla, jako je sporák nebo radiátor. Rovněž je důležité, aby za ledničkou, odkud uniká teplo, byl dostatečný prostor. Bez kvalitního odvětrávání chladnička spotřebuje více elektrické energie a snižuje se i životnost spotřebiče. 

 

Musí stoprocentně těsnit 

To je věc, na kterou mnoho z nás zapomíná nebo nás vůbec nenapadne. Gumové těsnění na dveřích chladničky nebo mrazničky by však mělo být čisté, aby dovnitř nepronikal vzduch a nezvyšovala se tak spotřeba spotřebiče. 

 

Vysajte ji 

A alespoň jednou za rok si vzpomeňte na zadní část chladničky a vysavačem z ní odstraňte prach, aby bylo zaručeno bezproblémové odvádění tepla a šetření elektrické energie. 

 

Je třeba i rozmrazovat 

Pokud jde o mrazničku, tu je nutné odmrazit asi dvakrát za rok, to platí samozřejmě jen v případě, že nevlastníte mrazničku, která nenamrzá. Námraza by neměla být silnější než půl centimetru, protože pak se kompresor více namáhá, čili roste spotřeba chladničky. 

Několik hodin před odmrazováním nastavte termostat mrazničky na maximum, aby potraviny bez problémů přežily rozmrazování a čištění. Během prací je dejte do lednice, případně na jiné chladné místo, pokud takové máte k dispozici, kde je přikryjete dekou. 

Abyste urychlili proces odmrazování, můžete dát do mrazničky hrnec s teplou vodou s teplotou maximálně do 50°C a začít odstraňovat led. Po konečném umytí mrazničku zapněte na maximum a vložte do ní potraviny. Když teplota dosáhne -18°C , nastavte termostat do normální polohy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat chladničku?

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořídíte. Jedná se o poměrně vysokou...
více…

Jak si vybrat správnou autochladničku?

Předtím, než se rozhodnete porozhlédnout se po nějaké autochladničce, je dobré ujasnit si, jak ji plánujete...
více…

Sušičky AEG předčí své konkurenty

Sušičky se stále častěji objevují v našich domácnostech. Dokážou během pár desítek minut vysušit vyprané...
více…

Ovoce a zelenina nemusí vadnou a plesnivět, když je budete správně skladovat

Nákupy zeleniny a ovoce občas přeženeme, dostaneme od známých část jejich úrody nebo si sami natrháme na vlastní...
více…

Od ručního strojku ke kuchyňskému robotu

Dříve než se přišlo na myšlenku pohánět kuchyňské strojky elektromotorem, v domácnostech se používaly strojky s...
více…

Výběr chladničky - retro, ale i dámy s revoluční technologií

Co bylo první? Vejce nebo kuře? Chladničce je to jedno. Zchladí, na co přijde. Je to "coolerka" a ani neobtěžuje s...
více…

Domácí spotřebiče pro velkou rodinu

Ve vícečlenné domácnosti, kde se vaří, pere, nakupuje, určitě využijete domácí spotřebiče XXL. Na trhu je jich...
více…