Umíte správně používat ledničku?

Možná nad touto otázkou kroutíte hlavou, ale věřte nebo ne, ne každému je známo, jak má ledničku správně používat. Není to jen o tom, že ji dáme do elektrické zásuvky a dáme do ní jídlo.

lednice

Vhodné místo

V první řadě musíte ledničku vhodně umístit. Nejlépe jí je na chladném místě, čili vůbec ne u zdroje tepla, jako je sporák nebo radiátor. Rovněž je důležité, aby za ledničkou, odkud uniká teplo, byl dostatečný prostor. Bez kvalitního odvětrávání chladnička spotřebuje více elektrické energie a snižuje se životnost spotřebiče.

Nechlaďte zbytečně

Vnitřní teplota chladničky by měla být nastavena na termostatu přibližně na pět stupňů. Není nutné chladit na maximum, protože tato teplota na uchování potravin stačí a už její snížení o dva stupně znamená zvýšení spotřeby až o patnáct procent. Co se mrazničky týká, tam by měla být vnitřní teplota -18°C.

Potraviny mají své místo

Ideální je stav, kdy je chladnička naplněna asi na 70 procent. Všechny potraviny mají mít své místo. To je důležité kvůli optimálnímu zchlazení i proto, aby při hledání potravin nezůstávaly dveře příliš dlouho otevřené, protože tím se samozřejmě zvyšuje spotřeba energie.

Do dolní části chladničky patří ovoce a zelenina, do střední části maso, uzeniny, ryby, sýry, máslo a horní poličky jsou určeny pro vařená jídla. Ve dveřích je prostor na lahve a vajíčka.

Hotová jídla mají být v nádobách

Jídlo, které snadno přijme nebo vydává silnější a specifickou vůni, by mělo být uzavřeno v nádobě. Potraviny by se ani neměly dotýkat zadní stěny chladničky, aby nevlhly a nenamrzaly.

Potraviny, které vyberete z mrazáku, je dobré rozmrazit v chladničce. Chlad jdoucí z mraženého jídlo totiž ochlazuje ostatní potraviny a lednička se tedy nemusí tak často zapínat.

Kdy odmrazovat mrazničku?

Mrazničku je nutné odmrazit asi dvakrát za rok, to platí samozřejmě jen v případě, že nevlastníte mrazničku, která nenamrzá. Námraza by neměla být silnější než půl centimetru, protože pak se kompresor více namáhá, čili roste spotřeba chladničky.

Jak odmrazovat?

Několik hodin před odmrazováním nastavte termostat mrazničky na maximum, aby potraviny bez problémů přežily rozmrazování a čištění. Během prací je dejte do lednice, případně na jiné chladné místo, pokud takové máte k dispozici, kde je přikryjete dekou.

Abyste urychlili proces odmrazování, můžete dát do mrazničky hrnec s teplou vodou maximálně do 50°C a začít odstraňovat led. Po konečném umytí mrazničku zapněte na maximum a vložte do ní potraviny. Když teplota dosáhne -18°C, nastavte termostat do normální polohy.

Nezapomeňte na těsnění

To je věc, na kterou mnoho z nás zapomíná nebo nás vůbec nenapadne. Gumové těsnění na dveřích chladničky nebo mrazničky by však mělo být čisté, aby dovnitř nepronikal vzduch a nezvyšovala se tak spotřeba spotřebiče.

A alespoň jednou za rok si vzpomeňte na zadní část chladničky a vysavačem z ní odstraňte prach, aby bylo zaručeno bezproblémové odvádění tepla a šetření elektrické energie.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat chladničku?

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořídíte. Jedná se o poměrně vysokou...
více…

Jak si vybrat správnou autochladničku?

Předtím, než se rozhodnete porozhlédnout se po nějaké autochladničce, je dobré ujasnit si, jak ji plánujete...
více…

Sušičky AEG předčí své konkurenty

Sušičky se stále častěji objevují v našich domácnostech. Dokážou během pár desítek minut vysušit vyprané...
více…

Ovoce a zelenina nemusí vadnou a plesnivět, když je budete správně skladovat

Nákupy zeleniny a ovoce občas přeženeme, dostaneme od známých část jejich úrody nebo si sami natrháme na vlastní...
více…

Od ručního strojku ke kuchyňskému robotu

Dříve než se přišlo na myšlenku pohánět kuchyňské strojky elektromotorem, v domácnostech se používaly strojky s...
více…

Výběr chladničky - retro, ale i dámy s revoluční technologií

Co bylo první? Vejce nebo kuře? Chladničce je to jedno. Zchladí, na co přijde. Je to "coolerka" a ani neobtěžuje s...
více…

Domácí spotřebiče pro velkou rodinu

Ve vícečlenné domácnosti, kde se vaří, pere, nakupuje, určitě využijete domácí spotřebiče XXL. Na trhu je jich...
více…