Dělení prostoru na chalupě - montáž sádrokartonu
Dělící konstrukce v dřevěnici či chalupě by kromě své základní funkce - rozdělovat prostor - měly splňovat i další technologické požadavky jako jednoduchost a rychlost zhotovování, v maximální míře vyloučení mokrých procesů, recyklovatelnost, minimální odpad při provádění, nízká energetická náročnost při výrobě a využití přírodních materiálů v maximální míře. Taková kritéria splňuje více produktů. Z hlediska menší náročnosti při svépomocné práci, jakož i z hlediska nízké hmotnosti je při rekonstrukci chaty i chalupy vhodný na budování lehkých příček sádrokarton, pórobeton a cihla.
Lehké příčky ze sádrokartonu
Podstatnou výhodou sádrokartonových příček při renovaci je jejich hmotnost a nízká suchá montáž bez použití vody, proto se s oblibou využívají při rekonstrukci podkroví například i na dřevěných stropech s nižší únosností. Použití sádrokartonu však zahrnuje mnohem širší oblast, a to nejen při rekonstrukčních pracích. Můžeme jej využít pro montáž příček, obkládání stěn a stropů, ba i na montáž podlahy, nebo na vytváření podhledů.
Přednosti sádrokartonu
- vysoká rychlost zhotovování příček
- široká škála možnosti konečných povrchových úprav (nátěry, malby, tapety, keramické obklady, tenkovrstvé omítky)
- možnost vytváření neobyčejných tvarů, výklenků apod.
- minimálně technologické přestávky při realizaci
- možnost dodatečné úpravy již zrealizované příčky
- snadná údržba a oprava
- sádra je ekologický stavební materiál
Montáž profilů
Desky sádrokartonu uložíme při skladování uvnitř objektu naplocho, na podložky vzdálené od sebe nejvýše 50 cm. Na místo zabudování jejich přenášíme nastojato. Na ploše podlahy zbavené nečistot a prachu, případně zbytků staré podlahové krytiny PVC pomocí šňůry nebo pravítka nejdříve vyznačíme obrysy budoucí příčky. Při zaměření zohledníme případné dveřní otvory. Pak pomocí vodováhy s délkou 2 m (případně laserové vodováhy) a pravítka přeneseme obrysové linie na stěny a strop místnosti, kterou chceme rozdělit příčkou. Obvodové profily (UW) jednostranně oblepíme lepicím přípojným těsněním. Pomocí zatloukacích kotvících prvků vzdálených od sebe 80 cm je připevníme na podlahu, stěny a strop místnosti v místě budoucí příčky. Stojky rozestavíme v rastru (ve vzájemných vzdálenostech) 600 mm. Profily CW musí být postaveny otevřenou stranou ve směru montáže, aby se mohlo začít s přišroubováním sádrokartonových desek.
Montáž desek
Montáž sádrokartonových desek (desek) z první strany stěny začneme deskou plné šíře (1 200 mm). Elektrickým šroubovákem desky přišroubujeme samořeznými šrouby ve vzájemné vzdálenosti 250 mm od sebe na stojkové profily. Do vnitřního prostoru umístíme izolaci z minerálních vláken. Vnitřní prostor izolujeme tímto materiálem celoplošně. Proti sesunutí a ulehnutí zajistíme izolační materiál v příčce pomocí speciálních závěsů. Příčku uzavřeme deskami. Montáž začínáme deskou poloviční šířky (600 mm), takže proti spáře na první straně stěny leží plná plocha desky. Na zatmelování styčných spár sádrokartonových desek pomocí výztužné pásky jsou vhodné sádrokartonové desky se zploštělou podélnou hranou případně s půlkulatou zploštělou podélnou hranou. U ostrých hran karton na pohledové straně seřízneme nebo jej brusným papírem jemně zbrousíme. Zatmelování děláme spárovacím plnivem nebo jiným vhodným spárovacím materiálem. Po prvním přespárovaní styčné spáry zatlačíme do tmelu speciální papírovou pásku. Po ztvrdnutí tmelu povrch styku dvou desek přebrousíme a znovu přetmelíme. Po opětovném přebroušení je sádrokartonová příčka připravena k malování.