Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi kultovní místnosti. U nás sice nemá budování domácích saun ještě tak velkou tradici, ale o určitém vzestupu určitě mluvit můžeme.

sauna, domácí sauna, bydlení, zdraví, relaxace

Relaxace těla i duše

Už staří Římané si stavěli horké lázně a trávili v nich nejen volný čas, ale i dohadovali obchody a uskutečňovali politická rozhodnutí. Kromě toho, že sauna blahodárně působí na lidské tělo, je zároveň i příjemným místem k posezení v kruhu blízkých osob. Stále častěji ji nacházíme i v běžných domácnostech. Pobytem v ní dochází k výraznému uvolnění svalů, zvyšuje se kloubní ohebnost a látková výměna, zlepšuje se tepelná regulace a člověk si odpočine po fyzické a psychické stránce. Saunování vede k otužování a ochraně organismu před řadou infekčních a degenerativních chorob. Pomáhá vylučovat odpadní zplodiny metabolismu. Dochází při něm k dokonalému prokrvení kůže a svalstva. Ale pozor, sauna může působit nejen relaxačně a regeneračně, ale rovněž jako namáhavý dvouhodinový trénink v posilovně.

Aromaterapie v sauně

Extrakt z břízy pročišťuje ledviny a pomáhá při revmatických potížích, eukalyptus rozpouští hleny, potlačuje záněty, pomáhá při onemocnění dýchacích cest, borovice a smrka pomáhají při léčbě ústní dutiny a nosohltanu a meduňka zase podporuje spánek, uvolňuje křeče, je účinná při střevních a žaludečních potížích. 

Pocení je zdravé

Princip saunování tkví v tom, že tělo se snaží bránit proti přílišnému přehřívání pocením. Pod vlivem tepla stoupá naše tepová frekvence a rozšiřují se krevní cévy. Krev se snadněji dostává k povrchu těla a aktivuje potní žlázy. Tělo se ochlazuje pocením, což je účinné zejména v suché sauně, kde se teplota pohybuje mezi 80 a 100 ° C. Během saunování se dokážeme zbavit od 100 až do 2 000 gramů vody, proto je velmi důležitý pitný režim před saunováním i během něj. Délka pobytu v sauně je individuální. Obecně se doporučuje 10 až 20 minut během jedné návštěvy. Pak by měla následovat fáze rychlého zchlazení v bazénu vodou, která má  8 až 12 stupňů Celsia. Procedura přehřátí a zchlazení by měla zopakovat dva, maximálně třikrát. Následovat by měla fáze odpočinku. Saunování by si měli odpustit lidé s kardiovaskulárním onemocněním, onkologickým onemocněním, s infekčními chorobami a dalšími druhy chorob. O tom, zde je mezi nimi i ta vaše, vás nejlépe poinformuje váš praktický lékař. Pokud máte problémy s tlakem, šok z ponoření do studeného bazénu se nedoporučuje, zvolte raději osprchování vlažnou či chladnou ( ne ledovou) vodu.

Doba bronzová

První zmínka o "koupání v potu" pochází z pozdní doby bronzové (1500 - 900 př.nl). Saunu představovaly zahřáté kameny naskládané do středu obydlí, které sloužily na topení. Později si lidé stavěli už speciální pece, do kterých se chodili potit. Pec naplnili lávovými kameny a ta pak kouřila do interiéru sauny. Počátkem 18. století se začaly používat při saunování speciální pece na dřevo, později cihlové komíny, plechové pece, nakonec v roce 1940 vyrobili ve Finsku elektrickou saunovou pec.

Která je ta pravá?

Komu nedělají dobře příliš vysoké teploty, může vyzkoušet parní saunu, případně si pročistit dýchací ústrojí v relaxační bylinkové sauně. Různé zdravotní problémy pomáhá zase zmírňovat infrasauna, která má tu výhodu, že nezabere mnoho místa a dá se poměrně jednoduše instalovat do jakékoli místnosti v domácnosti, protože nepotřebuje přívod vody ani odtok a na její provoz stačí obyčejná elektrická zásuvka.

Finská, parní, infra

  • Stěny finské sauny jsou obloženy dřevěným obkladem, nejčastěji ze smrku. Teplota prostředí se pohybuje od 95 až do 105 ° C. Výšku teploty můžete regulovat různou polohou na lavičkách. Doporučený čas je 15 minut. Před vstupem je třeba osprchovat, stejně i po saunování, abyste zbavili potu předtím, než se ponoříte do ochlazovacího bazénu.
  • Parní sauna se také nazývá "tureckou lázní". Většinou je umístěna v kupolovité místnosti s lavicemi po obvodu, strop je upraven tak, aby po něm srážená voda stékala a nekapala. Na výrobu páry se používá parní generátor. V takové sauně bývá vysoká až stoprocentní vlhkost a relativně nízká teplota (kolem 40 až 55 ° C). Na rozdíl od finské je parní sauna méně náročná na technologie a materiály, proto je dostupná a použitelná i v běžných koupelnách ve formě speciálního parního sprchového boxu. I po takové sauně přijde vhod studená sprcha a následný odpočinek.
  • Infrasauna je založena na principu prohřátí těla pomocí infrazáření. Na dřevěných stěnách sauny jsou infrazářiče, které produkují infračervené světlo. To má silné léčivé účinky, protože proniká až do hloubky 4 centimetry pod povrch pokožky, vytlačuje pot a stimuluje svaly a orgány, povzbuzuje krevní oběh. Výhodou infrasauny je nižší teplota (kolem 55 ° C), tedy je přístupná i lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou využívat klasickou finskou saunu.

Finská sauna

Finská sauna Tuula patří mezi ty větší a umožňuje saunování vleže i dvěma osobám najednou. Velkou předností je, že každá lavice je umístěna v jiné výšce, takže přesunem z jedné na druhou budete moci jednoduše měnit teplotu, ve které se chcete saunovat. Korpus tvoří pevná rámová konstrukce, vnější panely jsou vyrobeny ze dřeva severského smrku, vstupní dveře jsou ze speciálního tvrzeného bezpečnostního skla. Lavice jsou z osikového dřeva, které vyniká minimální tepelnou vodivostí, hebkostí a nízkou hmotností. Při dotyku s pokožkou nepálí a i při vysokých teplotách v sauně zůstává příjemně hřejivé.

Infrasauna - sauna do interiéru

Infrasauna se díky svému designu hodí do každého interiéru a umožňuje vychutnat si kouzlo saunování dvěma osobám najednou. Kompaktní rozměry dovolují umístit ji do rodinného domu i prostornějšího bytu. Relaxaci v ní si můžete zpříjemnit i LED světelnou terapií. Uvnitř jsou karbonové zářiče, které tvoří tenké pásy a vyvinou povrchovou teplotu 70 - 170 ° C. Maximální teplotu dosáhnou sice pomaleji, avšak mají delší životnost (při saunování 3krát týdně cca 90 let). Tento typ zářičů prohřeje lidské tělo rovnoměrně a do hloubky.

Parní box

Parní box zaručí jemnou péči o pokožku a přispěje ke zlepšení funkce dýchacích cest. Můžete si v něm nastavit teplotu a vlhkost v různých hladinách. Parní lázeň pročistí vaši pokožku až do pórů, uvolní vás po napětí a stresu, zlepší elasticitu pokožky a stimuluje váš krevní oběh. Nastavením vlastního osvětlení si vytvoříte příjemnou atmosféru na relax a bonusem může být i zabudované rádio.

Iglu sauna

Ručně opracované šindele ze smrkového a osikového dřeva zajišťují dokonalou ochranu před nepřízní počasí a činí z této sauny skutečně unikátní stavbu, doslova umělecké dílo. Kopulovitý tvar zaručuje dokonalou cirkulaci vzduchu a nejvyšší komfort saunování. Uvnitř se nachází topné těleso na tuhá paliva včetně komínového systému.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

Ušetřete na výdajích za domácnost a pořiďte si koberec

Nedávné události, které vedly ke zdražování cen energií, asi zaznamenal každý z nás. Dostáváme se tedy k otázce:...
více…

Limitovaná série – summer/léto 2017

Vůně léta může vyvolat příjemné vzpomínky a dokonale osvěžit bytový i komerční prostor. Na to vsadil i přední...
více…

Classic Summer Fresh

Svěží letní vůně v interiéru i v chladných zimních měsících? A proč ne! Stačí si jen správně vybrat. Letní...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Kiwi Grapefruit

Sháníte spolehlivý osvěžovač vzduchu do větších prostor? Osvěžovač, který nebude dráždit dýchací cesty, bude...
více…