Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled a atmosféra zároveň mohou ovlivnit vaši náladu, klidný spánek či energii - a tedy i zdravotní stav. Ukážeme vám několik způsobů, jak ze svého domova udělat místo, ve kterém se bude žít lépe a zdravěji.

domov, bydlení, energie, relaxace

Nepodceňujte světlo

Přirozené světlo je důležité pro vaši mysl, tělo i duši. Zlepšuje náladu a může chránit před nemocemi. Pokud nebydlíte v přirozeně světlém bytě, zkuste ho vymalovat žlutě nebo si strategicky pohrát se zrcadly, které budou odrážet alespoň to světlo, které se k vám dostane.

Pusťte se do úklidu

Hromady věcí poházené na zemi či židlích a stres z toho, že nic není tam, kde by mělo - je vám to povědomé? Díky nepořádku se má kam ukládat prach a sbírat špína. Nemůžete najít oblíbené boty? Tak raději zůstanete doma u televize. Vědci z Chicagské univerzity také zjistili, že nepořádek přispívá k únavě, protože kvůli němu nemůžete najít to, co hledáte, a následně nic nestíháte. Únava zvyšuje hladinu hormonu kortizol, který zamává nejen s vaším krevním tlakem, ale i apetitem, díky kterému sníte stovky zbytečných kilokalorií. Zkuste se zbavit nepotřebných věcí, působí to jako katarze - pořádný úklid může snížit stres a díky němu se budete hýbat. Odborníci však upozorňují, že úklid včetně vyhazování nepotřebných předmětů je jako cvičení, efektivní je pouze tehdy, pokud je pravidelný.

Hodně zeleně

Množství zeleně vám pomůže vyčistit vzduch, přičemž jednou z nejúčinnějších je populární rostlina jménem potos (šplhavice zlatá), kterou často vidíte v nákupních centrech a dalších veřejných prostorách, protože nevyžaduje mnoho péče. Pokud však máte psa nebo kočku, je pro něj bohužel toxický. Pomůže však filtrovat formaldehydy a další škodlivé látky, které se běžně nacházejí v domácnosti.

Bojujte se špínou

Přibližně 85 procent špíny si do svých domů nosíme na botách. S tímto problémem vám pomohou rohožky před i za prahem dveří a přísné dodržování pravidla, že boty musí hned po vstupu do haly dolů z nohou. Samozřejmostí je pravidelné mytí podlahy a nábytku, vysávání a odstraňování prachu.

Začněte pěstovat

Pěstujte si některé potraviny, je to relax a nemusíte se bát toho, co vložíte do úst. Samozřejmě, ne každý má zahrádku, do které odběhne a za několik minut má na stole čerstvý salát, ale i v bytě můžete pěstovat například bylinky, které se se sušenými nedají srovnat.

Ani příliš zima, ani příliš teplo

Ideální teplota v bytě se pohybuje v rozmezí přibližně 18 až 22 stupňů Celsia. Studie ukázaly, že se vám takto bude lépe spát a budete mít více energie. V zimě si tedy dávejte pozor na přehnané topení a v létě nezapomínejte větrat především v noci. S teplem bojujte také pomocí ventilátorů, ale zejména nezapomínejte - vše s mírou.

Hrajte se s barvami

Svůj domov si zařiďte v příjemných barvách, které působí uklidňují a dokonce mohou snížit váš krevní tlak. Odborníci doporučují především odstíny modré, šedé a zelené, ale můžete zkusit i různé pastelové barvy.

Domov je vaše útočiště

Domov by měl odrážet vaši osobnost a vyhovovat vaším potřebám. Nebojte se pohrát s dispozicí a nenechávejte nevyužité pokoje - jeden z nich může být například malou osobní posilovnou nebo prostorem na meditaci. Pokud vás už nudí nudné barvy dveří, změňte to! Pokud máte chuť, jednoduše přetáhněte nábytek, otočte postel, vymalujte pokoj vašimi oblíbenými barvami a těšte se z úplně nového bytu. Myslete však především na pohodlí. Pěkný design je sice důležitý, ale krásná pohovka, na které nechcete sedět, je zcela zbytečná.

Ložnice

Mimořádně důležitou místností pro vaše psychické zdraví je ložnice. Není to jen jakýsi pokoj navíc, ve které trávíte noci, ale oáza klidu. Zkuste si zakázat v ložnici pracovat, a když do ní vstoupíte, budete mít pocit, že jste utekli každodennímu stresu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…