Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled a atmosféra zároveň mohou ovlivnit vaši náladu, klidný spánek či energii - a tedy i zdravotní stav. Ukážeme vám několik způsobů, jak ze svého domova udělat místo, ve kterém se bude žít lépe a zdravěji.

domov, bydlení, energie, relaxace

Nepodceňujte světlo

Přirozené světlo je důležité pro vaši mysl, tělo i duši. Zlepšuje náladu a může chránit před nemocemi. Pokud nebydlíte v přirozeně světlém bytě, zkuste ho vymalovat žlutě nebo si strategicky pohrát se zrcadly, které budou odrážet alespoň to světlo, které se k vám dostane.

Pusťte se do úklidu

Hromady věcí poházené na zemi či židlích a stres z toho, že nic není tam, kde by mělo - je vám to povědomé? Díky nepořádku se má kam ukládat prach a sbírat špína. Nemůžete najít oblíbené boty? Tak raději zůstanete doma u televize. Vědci z Chicagské univerzity také zjistili, že nepořádek přispívá k únavě, protože kvůli němu nemůžete najít to, co hledáte, a následně nic nestíháte. Únava zvyšuje hladinu hormonu kortizol, který zamává nejen s vaším krevním tlakem, ale i apetitem, díky kterému sníte stovky zbytečných kilokalorií. Zkuste se zbavit nepotřebných věcí, působí to jako katarze - pořádný úklid může snížit stres a díky němu se budete hýbat. Odborníci však upozorňují, že úklid včetně vyhazování nepotřebných předmětů je jako cvičení, efektivní je pouze tehdy, pokud je pravidelný.

Hodně zeleně

Množství zeleně vám pomůže vyčistit vzduch, přičemž jednou z nejúčinnějších je populární rostlina jménem potos (šplhavice zlatá), kterou často vidíte v nákupních centrech a dalších veřejných prostorách, protože nevyžaduje mnoho péče. Pokud však máte psa nebo kočku, je pro něj bohužel toxický. Pomůže však filtrovat formaldehydy a další škodlivé látky, které se běžně nacházejí v domácnosti.

Bojujte se špínou

Přibližně 85 procent špíny si do svých domů nosíme na botách. S tímto problémem vám pomohou rohožky před i za prahem dveří a přísné dodržování pravidla, že boty musí hned po vstupu do haly dolů z nohou. Samozřejmostí je pravidelné mytí podlahy a nábytku, vysávání a odstraňování prachu.

Začněte pěstovat

Pěstujte si některé potraviny, je to relax a nemusíte se bát toho, co vložíte do úst. Samozřejmě, ne každý má zahrádku, do které odběhne a za několik minut má na stole čerstvý salát, ale i v bytě můžete pěstovat například bylinky, které se se sušenými nedají srovnat.

Ani příliš zima, ani příliš teplo

Ideální teplota v bytě se pohybuje v rozmezí přibližně 18 až 22 stupňů Celsia. Studie ukázaly, že se vám takto bude lépe spát a budete mít více energie. V zimě si tedy dávejte pozor na přehnané topení a v létě nezapomínejte větrat především v noci. S teplem bojujte také pomocí ventilátorů, ale zejména nezapomínejte - vše s mírou.

Hrajte se s barvami

Svůj domov si zařiďte v příjemných barvách, které působí uklidňují a dokonce mohou snížit váš krevní tlak. Odborníci doporučují především odstíny modré, šedé a zelené, ale můžete zkusit i různé pastelové barvy.

Domov je vaše útočiště

Domov by měl odrážet vaši osobnost a vyhovovat vaším potřebám. Nebojte se pohrát s dispozicí a nenechávejte nevyužité pokoje - jeden z nich může být například malou osobní posilovnou nebo prostorem na meditaci. Pokud vás už nudí nudné barvy dveří, změňte to! Pokud máte chuť, jednoduše přetáhněte nábytek, otočte postel, vymalujte pokoj vašimi oblíbenými barvami a těšte se z úplně nového bytu. Myslete však především na pohodlí. Pěkný design je sice důležitý, ale krásná pohovka, na které nechcete sedět, je zcela zbytečná.

Ložnice

Mimořádně důležitou místností pro vaše psychické zdraví je ložnice. Není to jen jakýsi pokoj navíc, ve které trávíte noci, ale oáza klidu. Zkuste si zakázat v ložnici pracovat, a když do ní vstoupíte, budete mít pocit, že jste utekli každodennímu stresu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Osvěžovač vzduchu Eco Air Cotton Blossom

Jemná a nevtíravá vůně osvěžovače vzduchu, to bývá nejčastěji uváděná vlastnost, kterou u osvěžovače...
více…

Carpex – prostorová vůně Dark Sapphire 50 ml

Aroma difuzéry patří mezi nejmodernější produkty, které jsou na trhu s interiérovými osvěžovači vzduchu. Jejich...
více…

Aroma difuzéry - svěží vůně do interiérů, která vydrží dlouhé měsíce

Příjemné prostředí, protkané osvěžující vůní, to již dávno nejsou jen naše domovy. I vedení firem se snaží o...
více…

Luxusní vůně do interiérů? Vybírejte ty, které se uvolňují pomocí praktických senzorů!

O svěží vzduch v interiéru se nemusíte starat, pokud zvolíte bezúdržbový přístroj a k němu vhodnou esenci. Své o...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Jak ušetřit za energie? Investujte do moderních technologií!

Náklady energie každoročně rostou a jednou z mála jistot v našich životech je, že tento trend bude pokračovat....
více…

Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…

Teplovzdušné vytápění, tepelná čerpadla a využití elektrické energie

Díky zvyšujícímu se zájmu o šetření energiemi se v současnosti význam teplovzdušného vytápění stále zvyšuje....
více…

Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…