Dřevo - hit mezi stavebními materiály

Dřevo rozhodně nepatří do železa a už vůbec ne do starého. Právě naopak. Stává se stavebním hitem posledních let. Přinášíme vám pro a proti příbytků s přívlastkem dřevěné.

bydlení, stavební materiály, dřevo

Výhody dřevostaveb - v hlavní roli estetika

Přírodní textura, barva a vůně. Nemusí jít pouze o masivní stavbu typu srubu. Specializované společnosti nabízejí rámové a skeletové stavby, srubové a roubenkové konstrukce; staví se z tzv..sendvičových a masivních panelů. Uvnitř pak vůbec nezjistíte rozdíl.• Taková velká "jednoduchá" skládačka. Jednou z největších výhod je rychlost výstavby dřevodomů. Nároky na vybavení staveniště a zatížení okolí při výstavbě se tak snižují, čímž se šetří množství financí. Kratší doba výstavby znamená nižší náklady na pracovní sílu, případně na jiné bydlení. Průměrně velký rodinný dům lze postavit do čtyř měsíců. Dřevěné konstrukce mají ale velký potenciál tuto rychlost ještě zvýšit, a to prefabrikací, tedy předpřípravou konstrukčních celků. Montáž takového domu na stavbě a dokončení konstrukcí je pak otázkou doslova několika dní či týdnů. Dřevodům se nejprve postaví ve firemních prostorách, kde se každý kus očísluje a na pozemku budoucího majitele se pak podle tohoto očíslování poskládá jako skládačka.

Ekologie dřevostaveb

Dřevostavby odpovídají všem požadavkům ekologie, zdravého životního stylu a zdravého bydlení. Dřevo je obnovitelný materiál, a proto to dřevo, které je pokáceno na stavbu domu, můžeme nahradit nově vysazených stromy. Staré dřevo z nepoužívaných nebo starých objektů lze opětovně ošetřit a zabudovat do jiné stavby nebo opotřebované kusy využít například k vytápění domů. Jelikož dřevo a výrobky ze dřeva jsou biologicky rozložitelné, dokážeme z nich po skončení jejich životního cyklu získat energii, což se o jiných materiálech říci nedá.

Opusťte radiátory

Nezanedbatelnou výhodou jsou nízké náklady na vytápění a údržbu. Dřevostavby mají díky skladbě obvodového pláště příznivé tepelně izolační vlastnosti. Stavba se tak velmi rychle vyhřeje, protože se vytápí jen vlastní prostor a ne stěny. Zima či léto, to je jedno. V létě má dřevodům schopnost udržet příjemné klima díky interiérovému dřevěnému obkladu.

Sucho v ústech

... Nebo suchý proces výstavby. Mokrý proces se dá při výstavbě dřevodomu zcela vyloučit. Dřevěný dům tak lze po ukončení výstavby téměř ihned užívat. Suchá výstavba se nemusí v zimním období přerušovat.

Hodně se do něj vejde

Ve srovnání se zděnými stavbami dřevostavby šetří velikostí vnitřního prostoru, někdy až o celou desetinu, a tak při stejné zastavěné ploše získáme více prostoru na bydlení.

Zvuková bublina a vlhkost

Při šíření zvuku z ulice do domu, je zvuková izolace výrazně lepší. Dřevo dokáže vázat vlhkost a v případě, že hodnota vlhkosti vzduchu v místnosti poklesne, znovu ji vydá zpět do suššího prostředí. Pokud je hodně - vezme, je málo - dodá. 

Nevýhody dřevostaveb

• Tichý škůdce (vlhkost). Úhlavními nepřáteli dřeva jsou vlhkost a ultrafialové záření. Voda a vlhkost přicházející ze země a srážkami z ovzduší, ale i tzv.. interiérová vlhkost vzniklá při vaření nebo sprchování či dýchání, či vlhkost zabudovaná v dřevěných konstrukcích umožňuje houbám a mikroorganismům rozkládat buničinu, degraduje i schopnosti tepelné izolace. UV záření zase rozkládá buňky na povrchu, což vede ke zhoršení kvality dřeva a postupnému rozkladu.• Psst! Někdo jde. Při krokovém hluku vyžadují domy na bázi dřeva kvalitnější odhlučnění než zděné. • Zavřete okna, protože uteče. Pokud se přestane topit, dřevo neudrží teplotu tak dlouho jako cihly, beton nebo kámen.

Kolik se dožije?

K nevýhodám dřevěných konstrukcí patří jejich životnost a trvanlivost, a to zejména těch dřevěných částí, které se nacházejí v nechráněných expozicích nebo v náročných klimaticky extrémních podmínkách.

 Domek ze zápalek

Povětrnostní vlivy, živelné pohromy (jako jsou vichřice nebo uragán), biologičtí škůdci, houby a plísně, požár, vlhkost, sluneční, ale i UV záření ... To všechno jsou odvěcí nepřátelé dřeva.Dřevostavby se však osvědčily v jiných náročných přírodních podmínkách, a to v seismických oblastech, při záplavách, protože dokáží bezpečněji odolat náporu vody.

Co oko nevidí, to ...

Často viditelné jeho přirozené znaky (chyby) - boule, trhliny ...• neposadí se u nás. Neposedná konstrukce dřevostavby se čas od času se drolí a "sedá si", objevují se praskliny a může docházet k ohrožení statiky, komfortu nebo alespoň ke znehodnocení estetického dojmu.

 Ke slovu se dostává cena

Při porovnávání cenových relací dřevěných a zděných staveb je třeba vzít v úvahu faktory, jako jsou zastavěná plocha a užitkový prostor, stavebně-fyzikální vlastnosti konstrukce, doba výstavby a bydlení, které nahrazujeme čekáním na dokončení stavby domu, investiční a provozní náročnost, jakož i dodržení technologických postupů , které zabrání degradaci stavby vlivem různých pro dřevo škodlivých faktorů. Všem nevýhodám dřevostaveb lze zabránit, jen si třeba o něco více připlatit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Classic Summer Fresh

Svěží letní vůně v interiéru i v chladných zimních měsících? A proč ne! Stačí si jen správně vybrat. Letní...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Kiwi Grapefruit

Sháníte spolehlivý osvěžovač vzduchu do větších prostor? Osvěžovač, který nebude dráždit dýchací cesty, bude...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Cotton Blossom

Jemná a nevtíravá vůně osvěžovače vzduchu, to bývá nejčastěji uváděná vlastnost, kterou u osvěžovače...
více…

Carpex – prostorová vůně Dark Sapphire 50 ml

Aroma difuzéry patří mezi nejmodernější produkty, které jsou na trhu s interiérovými osvěžovači vzduchu. Jejich...
více…

Aroma difuzéry - svěží vůně do interiérů, která vydrží dlouhé měsíce

Příjemné prostředí, protkané osvěžující vůní, to již dávno nejsou jen naše domovy. I vedení firem se snaží o...
více…

Luxusní vůně do interiérů? Vybírejte ty, které se uvolňují pomocí praktických senzorů!

O svěží vzduch v interiéru se nemusíte starat, pokud zvolíte bezúdržbový přístroj a k němu vhodnou esenci. Své o...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…