Dřevo - hit mezi stavebními materiály

Dřevo rozhodně nepatří do železa a už vůbec ne do starého. Právě naopak. Stává se stavebním hitem posledních let. Přinášíme vám pro a proti příbytků s přívlastkem dřevěné.

bydlení, stavební materiály, dřevo

Výhody dřevostaveb - v hlavní roli estetika

Přírodní textura, barva a vůně. Nemusí jít pouze o masivní stavbu typu srubu. Specializované společnosti nabízejí rámové a skeletové stavby, srubové a roubenkové konstrukce; staví se z tzv..sendvičových a masivních panelů. Uvnitř pak vůbec nezjistíte rozdíl.• Taková velká "jednoduchá" skládačka. Jednou z největších výhod je rychlost výstavby dřevodomů. Nároky na vybavení staveniště a zatížení okolí při výstavbě se tak snižují, čímž se šetří množství financí. Kratší doba výstavby znamená nižší náklady na pracovní sílu, případně na jiné bydlení. Průměrně velký rodinný dům lze postavit do čtyř měsíců. Dřevěné konstrukce mají ale velký potenciál tuto rychlost ještě zvýšit, a to prefabrikací, tedy předpřípravou konstrukčních celků. Montáž takového domu na stavbě a dokončení konstrukcí je pak otázkou doslova několika dní či týdnů. Dřevodům se nejprve postaví ve firemních prostorách, kde se každý kus očísluje a na pozemku budoucího majitele se pak podle tohoto očíslování poskládá jako skládačka.

Ekologie dřevostaveb

Dřevostavby odpovídají všem požadavkům ekologie, zdravého životního stylu a zdravého bydlení. Dřevo je obnovitelný materiál, a proto to dřevo, které je pokáceno na stavbu domu, můžeme nahradit nově vysazených stromy. Staré dřevo z nepoužívaných nebo starých objektů lze opětovně ošetřit a zabudovat do jiné stavby nebo opotřebované kusy využít například k vytápění domů. Jelikož dřevo a výrobky ze dřeva jsou biologicky rozložitelné, dokážeme z nich po skončení jejich životního cyklu získat energii, což se o jiných materiálech říci nedá.

Opusťte radiátory

Nezanedbatelnou výhodou jsou nízké náklady na vytápění a údržbu. Dřevostavby mají díky skladbě obvodového pláště příznivé tepelně izolační vlastnosti. Stavba se tak velmi rychle vyhřeje, protože se vytápí jen vlastní prostor a ne stěny. Zima či léto, to je jedno. V létě má dřevodům schopnost udržet příjemné klima díky interiérovému dřevěnému obkladu.

Sucho v ústech

... Nebo suchý proces výstavby. Mokrý proces se dá při výstavbě dřevodomu zcela vyloučit. Dřevěný dům tak lze po ukončení výstavby téměř ihned užívat. Suchá výstavba se nemusí v zimním období přerušovat.

Hodně se do něj vejde

Ve srovnání se zděnými stavbami dřevostavby šetří velikostí vnitřního prostoru, někdy až o celou desetinu, a tak při stejné zastavěné ploše získáme více prostoru na bydlení.

Zvuková bublina a vlhkost

Při šíření zvuku z ulice do domu, je zvuková izolace výrazně lepší. Dřevo dokáže vázat vlhkost a v případě, že hodnota vlhkosti vzduchu v místnosti poklesne, znovu ji vydá zpět do suššího prostředí. Pokud je hodně - vezme, je málo - dodá. 

Nevýhody dřevostaveb

• Tichý škůdce (vlhkost). Úhlavními nepřáteli dřeva jsou vlhkost a ultrafialové záření. Voda a vlhkost přicházející ze země a srážkami z ovzduší, ale i tzv.. interiérová vlhkost vzniklá při vaření nebo sprchování či dýchání, či vlhkost zabudovaná v dřevěných konstrukcích umožňuje houbám a mikroorganismům rozkládat buničinu, degraduje i schopnosti tepelné izolace. UV záření zase rozkládá buňky na povrchu, což vede ke zhoršení kvality dřeva a postupnému rozkladu.• Psst! Někdo jde. Při krokovém hluku vyžadují domy na bázi dřeva kvalitnější odhlučnění než zděné. • Zavřete okna, protože uteče. Pokud se přestane topit, dřevo neudrží teplotu tak dlouho jako cihly, beton nebo kámen.

Kolik se dožije?

K nevýhodám dřevěných konstrukcí patří jejich životnost a trvanlivost, a to zejména těch dřevěných částí, které se nacházejí v nechráněných expozicích nebo v náročných klimaticky extrémních podmínkách.

 Domek ze zápalek

Povětrnostní vlivy, živelné pohromy (jako jsou vichřice nebo uragán), biologičtí škůdci, houby a plísně, požár, vlhkost, sluneční, ale i UV záření ... To všechno jsou odvěcí nepřátelé dřeva.Dřevostavby se však osvědčily v jiných náročných přírodních podmínkách, a to v seismických oblastech, při záplavách, protože dokáží bezpečněji odolat náporu vody.

Co oko nevidí, to ...

Často viditelné jeho přirozené znaky (chyby) - boule, trhliny ...• neposadí se u nás. Neposedná konstrukce dřevostavby se čas od času se drolí a "sedá si", objevují se praskliny a může docházet k ohrožení statiky, komfortu nebo alespoň ke znehodnocení estetického dojmu.

 Ke slovu se dostává cena

Při porovnávání cenových relací dřevěných a zděných staveb je třeba vzít v úvahu faktory, jako jsou zastavěná plocha a užitkový prostor, stavebně-fyzikální vlastnosti konstrukce, doba výstavby a bydlení, které nahrazujeme čekáním na dokončení stavby domu, investiční a provozní náročnost, jakož i dodržení technologických postupů , které zabrání degradaci stavby vlivem různých pro dřevo škodlivých faktorů. Všem nevýhodám dřevostaveb lze zabránit, jen si třeba o něco více připlatit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…