Dřevo ochrání teplo, chemie a ekologické oleje

Dřevo je staletí využívaný přírodní materiál. Podmínkou jeho dlouholetého využívání je však chránit ho, ať už konstrukčním řešením a vhodným výběrem druhu pro konkrétní podmínky, nebo jeho ošetřením či úpravou chemickou cestou. Dřevo je totiž třeba chránit před přirozeným rozkladem a vlivy prostředí.

bydlení, dřevo, chemická úprava dřeva, tepelná úprava dřeva, ekologie

Rozklad dřeva nejčastěji způsobuje

voda, UV záření, škůdci, houby, mech či škodliviny z vnějšího prostředí. Pouze dřevo, které má v sobě vlhkost do 10% objemové hmotnosti, není třeba chránit. Toho však lze dosáhnout pouze v suchých a vyhřívaných vnitřních prostorách, kde neupravené dřevo vydrží i 200 let. Dřevo vlhké nad 10% objemové hmotnosti je třeba chránit proti dřevokaznému hmyzu a nad 20% je již ohroženo i houbami či plísněmi. Dřevěné konstrukce v exteriéru jsou vystaveny riziku poškození nejvíce - zde vydrží neošetřené dřevo pouze 8 až 15 let. Správními opatřeními, ať už konstrukčními nebo chemickými, se však jeho životnost může prodloužit několikanásobně. Mezi chemické opatření patří natírání, nástřik (u těžko dostupných konstrukcí), napouštění ochrannou látkou, injektáž a infuze, bandážování a fumigace dřeva (zaplynování).

Vhodná úprava dřevěné fasády

Dřevěná fasáda je dnes velmi populární architektonický prvek, ale aby vám dlouho vydržela, je třeba se o ni starat. Jak? To závisí na vašich představách o jejím vzhledu. Jednou z možností je úprava lazurovacím lakem. Pokud se tenkovrstvá lazura nanese dvakrát, částečně vnikne do dřeva, ale charakter a kresba dřeva zůstanou viditelné. Takto získáte ochranu fasády z dřevěných palubkových desek na přibližně 2 až 4 roky. Obnova lazury není finančně nákladná ani náročná. Silnovrstvé lazury (laky) sice vydrží dvakrát déle, což však závisí na místních klimatických podmínkách, ale jejich oprava a obnova zabere více času a vyžaduje větší zručnost.

Chemie naše každodenní, ochraňuj!

Chemická úprava a ochrana dřeva v exteriéru prodlouží jeho životnost, zlepší užitné vlastnosti, zachová kresbu a barevný odstín dřevěného povrchu. Povrch dřevěné konstrukce se musí před nanášením ochranných nátěrů nejprve přebrousit a pokud již byla déle vystavena vnějším vlivům, poškozená místa je třeba odstranit až ke zdravému dřevu. Povrch dřeva musí být suchý, čistý a odmaštěný. Nesmíte podceňovat vlhkost ve dřevě, protože z výsledku lakování budete zklamáni už po první zimě. Na nedostatečně přeschlé a neodborně zpracované dřevěné konstrukci začne lak praskat a olupovat se, i když použijete ten nejpružnější nátěr. Po přebroušení třeba nejprve použít základní nátěr nebo lak, který dostatečně pronikne do struktury dřeva a vyplní ji ochrannou látkou. Vrchní lak by měl zajistit odolnost proti vodě a světlu a měl by vytvořit hladký vzhled. Dřevo, které plánujete využít ve venkovním prostředí, je možné i tlakově impregnovat - speciálním tlakovým a vakuovým procesem v impregnačních dílnách proniknou ochranné prostředky do hloubky průřezu dřeva. Takto upravené dřevo je pak prakticky bezúdržbové a trvanlivé.

Ochrana bez chemie

Nijak neupravené, nelakované, neolejované ani nenatírané dřevo může mít sice dlouhou životnost, ta však závisí na druhu dřeviny, a dřevo určitě změní barvu na šedou. Může také obrůst mechem a při styku s vlhkostí časem podlehne hnilobě. Vše je však otázkou vkusu a přesvědčení. Přirozená patina a dotek přírody jsou často žádané, protože v našich životech už je té chemie jaksi příliš. Jak tedy dosáhnout odolnost dřeva nechemickou cestou?

Exotické druhy dřevin na terasách, nábytku, zda fasádě není potřeba povrchově upravovat,

pouze pokud by vám překážela přirozená změna odstínu na šedou. Tehdy je třeba jednou nebo dvakrát ročně dřevo natřít pouze transparentními oleji, které zvýrazní jeho barvu a kresbu. Pokud nemáte chuť a čas na každoroční natírání, buď nechte dřevo přirozeně zešednout, nebo můžete zkusit pigmentované oleje, které mají v sobě barvicí složky i s UV ochranou, a tím frekvenci natírání snížíte na 3 až 5 let.

Vhodným výběrem dřeviny

Dřevěné konstrukce, které budou vystaveny nepříznivým podmínkám, by měly být zhotoveny z přirozeně trvalých dřevin vhodných do exteriéru. Vhodný je dub, akát, borovice, smrk nebo modřín. V drsnějších povětrnostních podmínkách se doporučuje sáhnout po exotických dřevinách, jejichž vysoká hustota zajišťuje přirozenou trvanlivost. Vhodný je skandinávský smrk, sibiřský modřín, teak, červený cedr, bangkirai.

Tepelná úprava dřeva

Pokud se i běžné dřevo, které se chystáte využít v exteriéru, vysuší při vysokých teplotách ve speciálních sušicích komorách, zvýší se jeho trvanlivost i na více než 30 let, a to bez použití chemie. Zlepší se také jeho vlastnosti a stabilita. Vysokou teplotou se vytěsní pryskyřice ze dřeva a změní se buněčná struktura. Takto upravené dřevo lze použít na obklad fasády, terasy, zahradní altán či nábytek a podobně. Pouze proti UV záření nezůstane toto dřevo ochráněno a jeho tmavohnědý odstín, který získá tepelnou úpravou, časem zešedne. To však může být i výhodou, pokud chcete dosáhnout přírodní vzhled.

Kromě vlhkosti a světla číhají na dřevo i různé mikroorganismy

a hmyz, proti kterým lze ochránit ho chemickou cestou. Proti dřevokazným houbám, jejichž výtrusy roznáší vítr a nejvíce se jim daří v prostředí s teplotou od 18 do 25 ° C, lze použít fungicidní rozpouštědla a mořidla. Ty proniknou hluboko do struktury dřeva a vytvoří na něm vodoodpudivý povrch. Ochrana proti bakteriím, plísním a houbám je velmi důležitá, protože napadenému dřevu se snižuje hustota a tím zároveň ztrácí i pevnost, což by u některých konstrukcích mohlo způsobit problém. Proti hmyzu, který se živí dřevem a svým apetitem také oslabuje strukturu, a tím i pevnost dřeva, je možné použít insekticidy.

Ochrana pomocí ekologických olejů

Přírodní oleje proniknou do struktury povrchu dřeva a přirozeně ho ochrání před nežádoucí vlhkostí a organismy, bez ovlivnění jeho přirozeného vzhledu. Oleje nevytvářejí na povrchu film, ale pronikají do dřeva. Přírodní oleje a nátěry chrání dřevo v exteriéru jeden až tři roky, podle odolnosti dřeva. Kontrola by se  proto měla provádět nejméně jednou za rok, a pokud je třeba, nátěr zopakovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Židle aneb nezbytná součást domácnosti v mnoha ohledech. Jakou vybrat?

Při vybavování domácnosti nebo kanceláře jsou velkým tématem židle. Vybrat si totiž můžete z několika různých...
více…

Adventní kalendář vám může poskytnout jedinečné dárky

Vánoce se nezadržitelně blíží a ty největší e-shopy začínají pomalu připravovat zajímavé marketingové akce,...
více…

I váš sklep si zaslouží stabilní a pevné regály

Vydali jste se do sklepa pro zavařeninu a málem jste upadli? Na vině byl samozřejmě nepořádek na podlaze. Prodírat se...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…