Ekologické barvy - zdraví naše i našeho domova

Proč používat ekologické barvy? A proč jsou pro nás barvy a barevný svět tolik důležité? V minulosti byly barvy pouze přírodní, postupně se z nich ale stával artikl chemického průmyslu, než se začali lékaři a ekologové zamýšlet nad jejich negativním působením. Proto byly zavedeny přísné ekologické normy, které začaly nutit výrobce k výrobě nových, krásných, ale i ekologických nátěrových produktů.

bydlení, malování, barvy a laky, nátěry, ekologické barvy

Pojem ekologické barvy není výmyslem současnosti

Již v 60. letech minulého století se vývojem barev s klesajícím negativním dopadem na životní prostředí začali zabývat v USA. Rychle se rozvíjející automobilový průmysl dlouho používal pouze syntetické nátěry s obsahem organických rozpouštědel, které zamořovaly životní prostředí. Na tlak veřejnosti přijala tamní vláda vůbec první vyhlášku (tzv. Rule 66), která stanovila na to období přísné emisní limity na používání organických rozpouštědel. Lakovny museli rozšířit své linky o drahé čisticí jednotky, což byl impuls pro vývoj nových nátěrových látek ředitelných vodou. Po automobilovém průmyslu se touto cestou dalo i  stavebnictví s ekologicky příznivějšími nátěry na fasády a omítky.Ekologické barvy nejsou módním rozmarům, vždyť každý z nás chce bydlet nejen ve vizuálně přitažlivém, ale i neškodném prostředí. Výrobci pozorně sledují společenské trendy a názory spotřebitelů. Informace využívají při inovacích výrobních procesů a postupně ekologizují své výrobky, zejména snížením podílu nebo úplným odstraněním organických rozpouštědel v barvách a nátěrech.

Proč ekologické barvy?

Ekologické barvy nezatěžují životní prostředí, protože obsahují biologicky odbouratelné složky.Konvenční barvy obsahují organická rozpouštědla, které se vedle negativním vlivu na zdraví lidí podílejí i na rozšiřování ozónové díry. Výrobci proto neustále vyvíjejí nové, neškodné receptury.Evropská environmentální legislativa "nutí" výrobce ekologizovat technologii výroby i samotné výrobky. Obecně lze říci, že ekologické barvy a nátěry se vyrábějí na bázi pojiv, které se ředí obyčejnou, neškodnou vodou. Nátěry na bázi vody mají řadu výhod. Při sušení se z nich neuvolňují škodlivé výpary a při malování není potřeba intenzivně větrat. Rychlé sušení zkracuje čas potřebný na malování, což umožňuje nanést více vrstev v kratších intervalech. Nátěry na bázi vody nezapáchají. Zpravidla není potřeba je ředit, a pokud taková potřeba nastane, ředidlem je obyčejná voda. A navíc si dlouhodobě udržují estetický vzhled, protože časem nežloutnou.

Pozor na těkavé organické sloučeniny

Od 1. ledna 2010 vstoupila v platnost evropská směrnice VOC 97 / C 99/02, která bude upravovat podíl těkavých organických sloučenin v nátěrech. VOC (Volatile Organic Compounds - těkavé organické sloučeniny) jsou organické látky obsahující uhlík a jeden nebo více následujících prvků: vodík, kterýkoliv halogen, kyslík, síra, fosfor, silikon nebo dusík kromě kysličníků uhlíku, uhlíků a bikarbonátů. Množství rozpouštědel v nátěrech umožňuje kontrolovat aplikační vlastnosti barev, jakož i proces schnutí. Při vypařuje rozpustných složek se uvolňují škodlivé výpary, které mají negativní vliv nejen na bezprostřední okolí, ale přispívají i ke vzniku ozónové díry. Proto se dnes výrobci ve zvýšené míře usilují nahrazovat organická rozpouštědla jejich ekvivalentem na vodní bázi. Lze tedy očekávat vyostřený boj výrobců o co nejlepší vlastnosti nátěrových látek nové generace, ale to může nás zákazníky pouze těšit. V našich domech a bytech používáme v největší míře dekorativní nátěry. Ty v Evropě představují 54% všech použitých nátěrů, přičemž 72% z nich je založených na vodní bázi. Tlakem na ekologizaci podíl nátěrů na vodní bázi ještě poroste.

Ekologie výrobců

Výrobci nátěrů ve stále větší míře používají vodu jako základní složku i v případě nátěrů, při kterých byly kutilové donedávna zvyklí na přítomnost organických rozpouštědel (zejména nátěry na dřevo a kovy). Dnes jsou na trhu i ekologicky příznivější nátěry a zákazníci je na pultech najdou označené vizuálním znakem evokujícím odkaz na přírodní původ. Vedle výrobků, které vyhovují přísným standardům směrnice VOC již dnes, máme připravenou generaci výrobků, které vyhoví přísným ekologickým normám od roku 2010. Známe tři různé postupy: zvýšení obsahu suché látky v nátěrech na bázi organických rozpouštědel tak, aby se dosáhlo přípustného limitu, přesměrování na nátěry na bázi vody nebo přidávání podílu vody do nátěrů na bázi organických rozpouštědel. Využíváme všechny tři postupy, abychom našim zákazníkům nabídli široký sortiment a zejména ekologicky příznivé řešení všech výzev, kterým se štětcem v ruce čelí v prostředí svých domácností. Kvůli přehlednosti jsou tyto výrobky vizuálně spojeny jednotným grafickým znakem, rybkou ve slunci.

Výběr barev

Profesionální malíři dbající na své zdraví si vybírají barvy s přívlastkem ekologické. Dělejte to jako oni. Dobrým znakem je, pokud je výrobce držitelem certifikátu podle mezinárodní normy ISO 14001. Nátěry na bázi vody se doporučují zejména v případech, kdy je třeba natřít větší plochy v interiérech, a všude tam, kde se zdržují lidé. Díky složení jsou vhodné i do interiérů gastronomických provozů (kuchyně, restaurace atd..). Dnes již není problém mít pěkné stěny, je však třeba myslet i na to, aby byly i zdravé.

Chystáme se doma malovat

To je dostatečný důvod pro stres, který přináší dočasná nepohoda. Pohodlí má v současnosti svou váhu, ale kutil, natož profesionální malíř, by měl myslet především na bezpečnost. Zatímco před třiceti lety odcházelo mnoho profesionálních malířů do předčasného důchodu, zahraniční prameny uvádějí, že dnes je více než těkavé látky ohrožují úrazy - pády z žebříků a lešení či uklouznutí na rozlitých barvách. Platí tedy zásada mít kolem sebe pořádek a dopřát si častěji přestávky na odpočinek. To by měli mít na paměti i kutilové, kteří si sami krášlí svá obydlí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…

Střešní zahrada splňuje ekologické, estetické i ekonomické nároky

Střešní zahrada se u nás ještě stále považuje za drahý a komplikovaný módní výstřelek, který přináší...
více…

Klimatizace ekologicky a levně?

Úmorná letní horka nás postupně nutí instalovat si doma klimatizační zařízení. Teplo bývá zejména v...
více…

Dřevo ochrání teplo, chemie a ekologické oleje

Dřevo je staletí využívaný přírodní materiál. Podmínkou jeho dlouholetého využívání je však chránit ho, ať...
více…

Luxusní vůně do interiérů? Vybírejte ty, které se uvolňují pomocí praktických senzorů!

O svěží vzduch v interiéru se nemusíte starat, pokud zvolíte bezúdržbový přístroj a k němu vhodnou esenci. Své o...
více…

Vůně My Fresh Alpine Forrest

Interiérové vůně mohou zútulnit a osvěžit pobyt v uzavřených prostorech domů a bytů. Ale jsou také vůně, které...
více…

Vůně My Fresh Tea Lily

Harmonizující vůně jsou ideální společníci útulných domovů, ale také kanceláří a míst, kde se uzavírají...
více…

Vůně My Fresh Coconut Vanilla

Osvěžovače vzduchu se staly téměř běžným sortimentem v našich nákupních košících. Často rozhoduje akční cena,...
více…

Vůně My Fresh - originální osvěžení do malých místností, šaten a přihrádek

Americká jednička na trhu s interiérovými vůněmi, firma Fresh Products, přichází s novinkou v oblasti interiérových...
více…