Jak odstranit poruchu u sušičky prádla?

Podle zákonů schválnosti a také podle pravidel pana Murphyho obvykle přestane sušička pracovat v okamžiku, kdy venku již týden lije jako z konve, doma se maluje, skládací sušák není kam postavit a dítě již potřetí během jednoho dne spadlo do kaluže. Díky tomu zeje prádelník prázdnotou a do toho všeho odmítne jinak spolehlivá sušička pracovat.

Než si pozvete opraváře, aby se vám na vzbouřený stroj podíval a přivedl ho k rozumu, měli byste napřed provést několik kontrolních úkonů, které vám možná ušetří nervy, peníze za telefon a také peníze za zbytečný příjezd opraváře.

Instrukce k odstranění nejčastějších poruch sušiček prádla:

  1. Pokud sušička nejede, zkontrolujte napájení. Napájecí šňůra může být omylem vytažena ze zásuvky, nebo jsou prostě vyhozené pojistky. Opraváři spotřebičů by mohli vyprávět, jak často vyjíždí k zákazníkovi, kterému nefunguje některý velký spotřebič a nakonec veškerá práce spočívá jen v nahození jističe.

  2. Někdy vám přestane fungovat přepínač nebo nejde nastavit určitý proces nebo program. Když nepomůže restart zařízení, je možné, že došlo buď k softwarové chybě, kterou sami neodstraníte, nebo k poruše mechanické části ovládání (zadřené točítko, nefunkční přepínač atd.) Nicméně před zavoláním opraváře si ověřte, zda chyba není popsána v manuálu sušičky a není tam i popsáno jak ji odstranit. Dále si promyslete, jestli se nefunkční program nedá nahradit jinou volbou. Dnešní sušičky jsou sofistikované stroje s mnoha funkcemi, z nichž některé se dají dle potřeby zaměnit a nahradit.

  3. Sušičky mají stejně jako jiné spotřebiče zabudované pojistky, které je chrání před zničením při přetížením. Některé sušičky mají jen jednu pojistku, jiné mají pojistky oddělené zvlášť pro motor, zvlášť pro vytápění nebo ovládací panel. Výměna pojistek není těžká ani drahá, jen je nutno se k nim dostat. Bývají umístěny za krytem uvnitř stroje. Pokud jejich výměna není popsána v manuálu, zkuste se poradit se s někým, kdo v tom má zkušenosti. V každém případě, výměnu pojistek dělejte jen v případě, když máte odpojenou napájecí šňůru z elektrické sítě 230V!

  4. Pokud máte ventilační sušičku a máte problém se špatně vysušeným prádlem, může být tento problém způsoben špatným odvodem mokrého vzduchu z vnitřku skříně. Je třeba zkontrolovat, zda výdechová hadice není ucpaná nebo zkroucená. Sušička sice může dobře pracovat, ale výsledek její práce může být dost špatný. Podobný problém může být u kondenzačních sušiček. To v případě, že selže zobrazování výstrahy o nutnosti vylít nádrž s kondenzátem.

  5. Pokud se na usušeném prádle objevují vlákna, peří, vlasy atd., které se tam dříve nevyskytovaly, je nutno vyčistit filtry. Jejich pravidelná údržba mimo kvalitního výsledku sušení snižuje nároky na odběr elektrické energie.

  6. Nefungující vytápění nemusí být problémem jen vadného topného tělesa. Opět to může být způsobeno spálenými pojistkami uvnitř sušičky nebo uvolněným napájením. Rozdíl v těchto závadách je především v ceně servisního zásahu. Kontrolujte si, zda vám opravář nevyměňuje fungující součástku kvůli vyššímu zisku za servisní zásah.

  7. Pokud se sušička nechce rozběhnout, nebo nefunguje vytápění, může v chodu bránit tepelná pojistka. Nechte stroj vychladnout a po vychladnutí ji zkuste zapnout znovu. Teprve pak hledejte zdroj závady jinde, nebo volejte opraváře.

Tip: Je vaše sušička stará nebo se ji nedaří opravit? Podívejte se na průvodce výběrem nové sušičky prádla.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články