Jak správně vykopat základy?

Jak správně vykopat základy? To je otázka, kterou si klade mnoho stavebníků, ať už se chystají na stavbu rodinného domu, garáže, nebo třeba menšího altánu. Vždyť základy jsou tím nejdůležitějším prvkem každé stavby, který přenáší zatížení celé konstrukce do země a zajišťuje její stabilitu. Bez správně založených základů by mohla stavba trpět vážnými problémy, jako jsou praskliny ve zdi, sesuvy nebo dokonce kolaps konstrukce. Proto je nezbytné dodržovat ověřená pravidla a postupy, abychom zajistili, že základy budou sloužit svému účelu po dlouhá léta.

Jak na základové pásy?

Jak vybrat krumpáč?

Prvním a velmi důležitým krokem při vykopávání základů je stanovení jejich správné hloubky. Tato hloubka musí být nezámrzná, což znamená, že musí být dostatečně hluboká, aby zabránila promrzání půdy a následnému pohybu základů. V hlinitopísčité, písčité nebo štěrkovité zemině se za nezámrznou hloubku považuje minimálně osmdesát centimetrů. V jílovité a hlinité půdě je to pak přinejmenším sto až sto dvacet centimetrů. Promrzající zemina se totiž pohybuje a může způsobit pohyb betonu, což by mohlo vést k nadzvednutí nebo vyboulení základů do stran.

 

Dalším důležitým krokem je zajištění správné šířky základů. Ta by měla být dostatečná, aby unesla zatížení stavby. U menších staveb, jako jsou zídky nebo menší hospodářské stavby, může základ přesahovat šířku zdiva o deset centimetrů na každé straně. Výkop by se neměl směrem dolů zužovat, ale spíše rozšiřovat, aby byla zajištěna stabilita. Výkopy pro základy se obvykle nebední, ale pokud je půda příliš sypká a nesoudržná, je nutné použít „šalování“, což znamená rozšíření výkopu o dalších 20 až 30 centimetrů na každou stranu.

 

Při betonování základových pásů je důležité beton ukládat po vrstvách tloušťky 15–20 cm a každou vrstvu zhutňovat. Betonová směs by měla být osvědčenou kombinací dvou až tří dílů kameniva k jednomu dílu cementu. Směsi s menším množstvím cementu by mohly být pro pevnost a odolnost základů nedostatečné. Pro posílení a zkvalitnění základových pásů se doporučuje použití železobetonu s vloženou ocelovou výztuží.

 

Významnou roli při zakládání staveb hraje i hydroizolace, která chrání základy proti pronikání vody. Tradičně se používají asfaltové pásy v kombinaci s hydroizolačními nátěry. Moderní alternativou jsou PVC hydroizolační fólie, které se používají nejen pro izolace základových desek u novostaveb, ale i pro izolování tradičních základových pásů. Tyto fólie dokážou zamezit průniku vlhkosti a tlakové vody do stavby, chrání proti radonu a odolávají deformacím a nerovnostem podkladu. Je však důležité pamatovat na to, že nejsou odolné vůči UV záření a musí být rychle zakryty.

 

Hydroizolace by měla být vždy prováděna z vnější strany, aby byla co nejefektivnější. Pokud to není možné, lze izolovat i z vnitřní strany pomocí asfaltových pásů na stěnách i podlahách. Pro dodatečnou ochranu proti spodním vodám lze použít nopovou fólii v kombinaci s drenáží, která odvádí vodu mimo stavbu. Odhalené základy se pak opatří nátěrem asfaltovou hydroizolační stěrkou, která na rozdíl od asfaltových pásů vytváří bezešvý spoj za studena a lze ji aplikovat i na členité a složitě tvarované základy.

 

Pokud se rozhodnete budovat základy svépomocí, je nutné postupovat s maximální pečlivostí a přesností. Každý krok je důležitý a může mít zásadní vliv na konečný výsledek. Proto je vždy lepší konzultovat své kroky s odborníkem, který vám může poskytnout cenné rady a zajistit, že vaše stavba bude stát na pevných základech.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co jsou pásové základy?

Pásové základy se navrhují zejména pod svislé nosné stěny, příčky od tloušťky 150 mm, pod schody a komíny. V...
více…

Co jsou deskové základy?

Při vysokém zatížení stavby nebo při zakládání v málo únosné půdě, kdy není možné bezpečně přenést...
více…

Co jsou hlubinné základy?

Hlubinné základy se používají při málo nosné základové půdě nebo pokud se v úrovni základů vyskytuje spodní...
více…

Co jsou plošné základy?

Plošné základy - přenášejí zatížení do půdy svou plochou. Patří sem základové pásy, které musí být pod...
více…

Jak na základy stavby?

  Konstrukce, které spolu se svislými, vodorovnými a šikmými nosnými konstrukcemi a zastřešením objektu tvoří...
více…

Jak na návrh konstrukce základů?

  Návrh konstrukce základů a jejich hloubka závisí na charakteru stavby, konstrukčního systému...
více…

Návrhy a kritéria zakládání staveb

Základové nosné konstrukce přenášejí zatížení z nosných svislých konstrukcí do podloží. Při jejich návrhu a...
více…