Jak vybrat správnou kulmu

Na vytvoření bohatého účesu s množstvím kudrlinek slouží kulma nebo kulmofén, správně řečeno foukací kulma. Na rozdíl od vlasových žehliček vám kulma neudělá hladký účes, ale vytvoří lví hřívu plnou kudrlinek a vlasových prstýnků.

Moderní kulmy to zvládnou díky speciálním povrchům bez rizika poškození kadeří, což u starších druhů kulem nebývalo obvyklé.

Podívejte se na nabídku kulem podle cenového rozpětí:

Méně než 1 000 Kč
1 000 - 2 000 Kč
2 000 - 3000 Kč

Kulmy si můžete vybrat i podle značky výrobce:

Babyliss  BEURER  Bosch  BRAUN  Concept  ECG  ETA  Imetec  PANASONIC  Philips  REMINGTON  Rowenta  SENCOR  Unold  Valera

Parametry výběru kulem.

Průměr kulmy.

Kdo si pouze potřebuje jednoduše upravit například jeden dlouhý pramen vlasů, pravděpodobně sáhne po nejjednodušším typu kulmy. Většina lidí si však vybírá kulmy s možností variabilního použití. Hlavním kritériem je průměr kulmovací plochy.  Čím menší kroužky vlasů, tím samozřejmě je nutnější menší průměr. Rozsah nabídky se pohybuje od cca 20 mm do 40 mm válce.

Povrch kulmovací plochy.

Klasické železné povrchy způsobovaly často nevratné poškození vlasů. Výrobci proto přišli s povrchy keramickými a turmalínovými. Keramický povrch rozloží teplotu na celou plochu, takže se na styčné ploše nevyskytuje místo s nízkými a vysokými teplotními výkyvy. Turmalínová kulma umí zabránit krepatění vlasového porostu.

Kulmovací násady a nástavce.

Některé lze využít hlavně u foukacích kulem, jiné jsou součástí výbavy kulem klasických. Mezi nejběžnější doplňky patří spirála pro prstýnkový účes,  krepovač  na jemné vlny, cik cak klešťové nástavce pro tvorbu různých druhů vln a nástavce pro kartáčování vlasů.

Další parametry výběru.

Patří mezi ně nastavení teploty a rychlost naběhnutí na provozní teplotu. Sofistifikovanější typy kulem jsou vybaveny LCD displejem pro digitální nastavení požadované teploty, nebo aspoň světelným indikátorem dosáhnutí teplotního tepelného stavu. Samozřejmostí je tepelná pojistka, která zabraňuje zničení kulmy při opakovaném zapnutí.
Nejen ženy oceňují ergonomii, design a samozřejmě pohodlnost ovládání kulmy. Nezanedbatelným parametrem je délka a ohebnost kabelu. Ne každý má elektrickou zásuvku na každém metru bytu a zakopnutí o prodlužovací šňůru bývá příčinou nejedné mrzutosti.

Provozní funkce kulem.

První kulmy zvlňovaly vlasy bez jakýkoliv přídavných funkcí, což nezřídka vlasům neprospívalo, způsobovalo to například vybledávání barvených kadeří. Moderní kulmy mají funkci chránící stabilitu vlasových barev pomocí rovnoměrného rozložení tepla. Tímto způsobem se razantně sníží vybledávání barev oproti starším typům kulm .
Další funkcí je například ionizace vlasů, která chrání kulmované vlasy před krepatěním a dodává jim vysoký lesk. Vlasy pak působí velmi vitálně, protože ionty nasycené vlasy pojmou rychle vzdušnou vlhkost, kterou vlasy ztratili tepelným působením kulmy.
Další funkcí u kulmofénu je například fixování vlasů proudem studeného vzduchu, nebo automatické vypnutí po cca 30 vteřinách nečinnosti.

Údržba a bezpečné zacházení s kulmou.

Kulmu stačí po použití otřít čistým vlhkým hadříkem a poté ji osušit jemnou suchou utěrkou. Co se týče bezpečného provozu, je třeba mít na paměti, že kulma pracuje při maximálním nastavení pro nepoddajné tvrdé vlasy s teplotou více jak dvě stě stupňů Celsia. Ale i při práci s jemnými vlasy je teplota natolik vysoká, aby mohlo při neopatrném zacházení dojít k popálení pokožky. Proto je potřeba s kulmou odpovídajícím způsobem zacházet zvlášť u nekrytých a citlivých částí hlavy jako je krk a uši. Spálení na těchto místech je velmi bolestivé. Rozpálenou kulmu je také třeba ukládat na stojan, pokud je součástí balení. Pokud tomu tak není, je třeba ji pokládat na nehořlavé podložky, pokud možno tepelně nevodivé. Zabráníte tak poškození nábytku nebo dokonce i požáru. Součástí bezpečnosti práce s kulmou je i kontrola, zda kabel pro přívod elektrického proudu je v pořádku a není například propálený.

Naše tipy pro vás.

  • Před kulmováním použijte vhodný přípravek chránící vlasy před teplem.
  • Jestliže máte při kulmování ne zcela suché vlasy, kulmování se vám nemusí podařit. Vlasy musí zcela uschlé, jinak vlny nebudou držet.
  • Kulmovat se začíná od spodní vrstvy vlasů. Horní kadeře si přichyťte sponou, nebo vám je podrží něčí pomocná ruka. Od spodní vrstvy kštice pak postupujte nahoru ke krycím kadeřím. Je to pracné, ale pokud budete postupovat po vrstvách, výsledkem bude bohatá, vzdušná a plná hříva.
  • Po kulmování použijte vhodný přípravek pro fixování účesu. Může to být lak, gel nebo jiný prostředek podle vaší vlastní zkušenosti a úvahy.
  • Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat správnou žehličku na vlasy.

O kulmách a kulmování vlasů by vás mohlo ještě zajímat:

Technologický pokrok u kulmy  Z čeho se vyrábějí kulmy  Kulmy a jejich klasifikace  Jak používat spirálovou kulmu  Jak očistit z kulmy lak na vlasy  Jak kulmou natočit vlasy  Jak funguje spirálová kulma  Historie kulmy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat žehličku na vlasy II.

Žehličky na vlasy se staly velmi populárními po tom, co je Jennifer Aniston coby Rachel používala v televizním...
více…

Rozdíl mezi plochou žehličkou a žehličkou na vlasy

Věří se, že první nástroj na vyrovnávání vlasů pomocí horka vynalezl Pařížan Marcel Gateau v roce...
více…

Poškozují žehličky vlasy?

Žehlička na vlasy je oblíbeným a mnohostranným nástrojem na úpravu vlasů a hedvábné rovné prameny asi nikdy...
více…

Poškozují keramické žehličky vlasy?

Keramické žehličky na vlasy bývají nabízeny jako nástroj na vyrovnávání vlasů, který je nepoškodí. Ačkoli...
více…

Co je to žehlička na vlasy?

Žehlička na vlasy je běžným nástrojem na úpravu vlasů. Zde se o ní dozvíte více, jak ji používat a z čeho si...
více…

Typy žehliček na vlasy

Žehličky na vlasy vyrovnávají vlasy. Vyrábějí se v řadě velikostí, tvarů a šířek a mají různý...
více…

Titanové a keramické žehličky na vlasy

Titanové i keramické žehličky na vlasy využívají ionty k tomu, aby vyprodukovaly rovnoměrné teplo a minimalizovaly...
více…

Technologický pokrok u kulmy

Když čtete reklamy na kulmy, dozvíte se o „titanové technologii“, „diamantovém standardu“ a „turmalínové...
více…

Kulmy a jejich klasifikace

Dnešní kulma se vyvinula z Marcelových kleští, které jsou známé tím, že vytvářely klasické vlny na...
více…

Jak používat spirálovou kulmu

Vytváření pravidelných hladkých kudrlin na Vaší hlavě je snadné, pokud k tomu použijete správné nástroje....
více…