Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen čtvrtina populace, dnes je to až téměř 40 procent. Alarmující je nejen to, že počet nemocných na alergii roste stále rychleji a za posledních deset let se zdvojnásobil, v některých oblastech naší planety dokonce vzrostl na čtyřnásobek, ale i to, že věk alergiků se stále více snižuje. S velkou pravděpodobností v průběhu několika let onemocní alergii každý druhý člověk.

bydlení, ložnice, podlahové krytiny, alergie,

U postižených se alergie projevují prudkou a velmi nepříjemnou obrannou reakcí těla

na cizorodé látky - svěděním, slzením, výtokem z nosu a spojivek nebo vytrvalým kýcháním. Pro alergického člověka teoreticky platí, že nejlepší obranou je vyhýbání se alergenům, ale protože se tyto látky nacházejí všude v přírodě, je to téměř nemožné. Jediná možnost, která může přinést trochu úlevy, je snížit množství alergizujících látek alespoň ve vlastním bytě či rodinném domě.

Pokud se nám podaří zařídit byt tak, že jsou jeho místnosti čisté,

mají zdravý vzduch, podlaha a nábytek jsou ze snadno omyvatelných materiálů, postel je vzdušná s polopropustným prádlem, pokud budou odstraněny závěsy, záclony, koberce a jiné lapače prachu, tehdy lze alergeny téměř odstranit. Vytvořit si takové zdravé prostředí a nepřetržitě jej udržovat, to by mělo být pro každého alergika nejen běžnou rutinou, ale i součástí léčby.

Tato fakta by mohla zaujmout i výrobce a podnítit je do nabízení několika produktů,

které by byly vhodné pro stále početnější skupinu zákazníků trpících alergickým onemocněním. Ložnice pro alergiky se dají i navzdory všemu zařídit tak, aby se v nich vytvořilo zdravé a bezalergenové prostředí, které jim zajistí nerušený spánek a dokonalý odpočinek.

Začněme od podlahy

Pro většinu lidí splňuje představu nejpříjemnější podlahy v ložnici měkký hrubý koberec, který navozuje příjemný pocit zejména tehdy, pokud se pohybujeme v místnosti naboso. I když dnes už existují vysavače vybavené technologií mokrého vysávání, schopné zbavit koberce směsi prachu a roztočů, takové koberce rozhodně nepatří do ložnice alergika. Při výběru podlahovin dnes sice už můžeme využít bohatou nabídku nejrůznějších materiálů, ale spotřebitel se i tak obvykle řídí jen jejich vzhledem. Velmi důležité je dbát na estetické kritérium, vždyť podlaha dotváří celkový vzhled místnosti a měla by být stylově, materiálově i barevně sladěna s celkovým zařízením, avšak do ložnice alergika je třeba vybrat některou z nealergizujúcich "čistých" podlahových krytin. V tomto případě by měla být při výběru nejdůležitějším kritériem lehká omyvatelnost a antialergická účinnost podlahy. Přibližme si proto důkladněji některé druhy podlah, které jsou na trhu v současnosti.

Již tradičními podlahovinami jsou dnes linoleum a PVC

Technologický pokrok jim dal kombinaci vlastností, které vyhovují alergikům. Dají se snadno čistit namokro, jsou antistatické, lze je i dezinfikovat, jsou pevné a současně pružné. Vyrábějí se v různých barvách s neomezeným designem. Klasické PVC a linoleum však více nahrazují nové krytiny vyrobené z přírodních materiálů na bázi pryskyřic, jako jsou například marmoleum a artoleum. Tyto mohou svým designem směle konkurovat kobercem, dokonce v poslední době se prosazují i ​​jako obklady stěn a různých povrchů - stolů, pultů a podobně. Jsou hloubkově barvené, to znamená, že barevné vzory jsou v celé tloušťce řezu, čili pokud by se i náhodou při velkém zatížení na některých místech odřeli, barevnost vzorů se neporuší. Vyrábějí se v pásech, které se svařují, přičemž se vytvoří podlaha bez spár. Jsou ideální podlahovou krytinou všude tam, kde se kladou vysoké nároky na údržbu a čistotu.

Díky zvýšenému výskytu alergických onemocnění si v poslední době získávají stále větší oblibu laminátové podlahové krytiny

Moderní technologií se vzhledem výrazně přiblížili k povrchu skutečného dřeva, a přitom nevyžadují obvyklou péči nezbytnou u dřevěných parket, jakou je pravidelné broušení a lakování. Další předností laminátových podlahových krytin je ochranná vrstva několikanásobně pevnější než lak aplikován na dřevě, která je výrazně odolnější proti poškrábání či jiným otěrem v porovnání s tradiční dřevěnou podlahou.

Důsledkem touhy člověka obklopovat se přírodními materiály je znovuobjevení dřeva jako interiérového prvku

Dřevěné parkety se používaly již v minulosti v různých interiérech a z prohlídek zámků a paláců víme, že představují nejen podmanivý prvek zvýrazňující interiér, ale mají i relativně dlouhou životnost. Nášlapná vrstva dřeva umožňuje i několikanásobnou renovaci broušením s následnou obnovou povrchové úpravy. Dnešní technologie a povrchové úpravy dřeva odstranili některé negativa, kterých se lidé obávají - čištění drátěnkou, voskování, fleky po rozlitých tekutinách a podobně, a tak je trápení s údržbou parket, jaké si ještě většina z nás pamatuje, téměř minulostí. Stejně jako dřevěné podlahy, pro alergiky je jako podlahová krytina vhodný i korek, který je příjemný na dotek, cenově dostupný a jeho životnost závisí na správné montáži a závěrečného nalakovaní. Mezi "čisté" podlahové krytiny patří i keramické dlažby, které však nejsou velmi vhodné do ložnic, protože jsou poměrně studené.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kolekce Allure

Za pozornost stojí výjimečná kolekce podlahových krytin Allure. Pečlivě zpracované provedení, velké technické...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS4 – denní podlahový čistič, 1l

Saponáty na mytí podlah patří mezi hojně nakupované. Udržet podlahu v čistotě, to je často denní rutina, protože...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…