Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen čtvrtina populace, dnes je to až téměř 40 procent. Alarmující je nejen to, že počet nemocných na alergii roste stále rychleji a za posledních deset let se zdvojnásobil, v některých oblastech naší planety dokonce vzrostl na čtyřnásobek, ale i to, že věk alergiků se stále více snižuje. S velkou pravděpodobností v průběhu několika let onemocní alergii každý druhý člověk.

bydlení, ložnice, podlahové krytiny, alergie,

U postižených se alergie projevují prudkou a velmi nepříjemnou obrannou reakcí těla

na cizorodé látky - svěděním, slzením, výtokem z nosu a spojivek nebo vytrvalým kýcháním. Pro alergického člověka teoreticky platí, že nejlepší obranou je vyhýbání se alergenům, ale protože se tyto látky nacházejí všude v přírodě, je to téměř nemožné. Jediná možnost, která může přinést trochu úlevy, je snížit množství alergizujících látek alespoň ve vlastním bytě či rodinném domě.

Pokud se nám podaří zařídit byt tak, že jsou jeho místnosti čisté,

mají zdravý vzduch, podlaha a nábytek jsou ze snadno omyvatelných materiálů, postel je vzdušná s polopropustným prádlem, pokud budou odstraněny závěsy, záclony, koberce a jiné lapače prachu, tehdy lze alergeny téměř odstranit. Vytvořit si takové zdravé prostředí a nepřetržitě jej udržovat, to by mělo být pro každého alergika nejen běžnou rutinou, ale i součástí léčby.

Tato fakta by mohla zaujmout i výrobce a podnítit je do nabízení několika produktů,

které by byly vhodné pro stále početnější skupinu zákazníků trpících alergickým onemocněním. Ložnice pro alergiky se dají i navzdory všemu zařídit tak, aby se v nich vytvořilo zdravé a bezalergenové prostředí, které jim zajistí nerušený spánek a dokonalý odpočinek.

Začněme od podlahy

Pro většinu lidí splňuje představu nejpříjemnější podlahy v ložnici měkký hrubý koberec, který navozuje příjemný pocit zejména tehdy, pokud se pohybujeme v místnosti naboso. I když dnes už existují vysavače vybavené technologií mokrého vysávání, schopné zbavit koberce směsi prachu a roztočů, takové koberce rozhodně nepatří do ložnice alergika. Při výběru podlahovin dnes sice už můžeme využít bohatou nabídku nejrůznějších materiálů, ale spotřebitel se i tak obvykle řídí jen jejich vzhledem. Velmi důležité je dbát na estetické kritérium, vždyť podlaha dotváří celkový vzhled místnosti a měla by být stylově, materiálově i barevně sladěna s celkovým zařízením, avšak do ložnice alergika je třeba vybrat některou z nealergizujúcich "čistých" podlahových krytin. V tomto případě by měla být při výběru nejdůležitějším kritériem lehká omyvatelnost a antialergická účinnost podlahy. Přibližme si proto důkladněji některé druhy podlah, které jsou na trhu v současnosti.

Již tradičními podlahovinami jsou dnes linoleum a PVC

Technologický pokrok jim dal kombinaci vlastností, které vyhovují alergikům. Dají se snadno čistit namokro, jsou antistatické, lze je i dezinfikovat, jsou pevné a současně pružné. Vyrábějí se v různých barvách s neomezeným designem. Klasické PVC a linoleum však více nahrazují nové krytiny vyrobené z přírodních materiálů na bázi pryskyřic, jako jsou například marmoleum a artoleum. Tyto mohou svým designem směle konkurovat kobercem, dokonce v poslední době se prosazují i ​​jako obklady stěn a různých povrchů - stolů, pultů a podobně. Jsou hloubkově barvené, to znamená, že barevné vzory jsou v celé tloušťce řezu, čili pokud by se i náhodou při velkém zatížení na některých místech odřeli, barevnost vzorů se neporuší. Vyrábějí se v pásech, které se svařují, přičemž se vytvoří podlaha bez spár. Jsou ideální podlahovou krytinou všude tam, kde se kladou vysoké nároky na údržbu a čistotu.

Díky zvýšenému výskytu alergických onemocnění si v poslední době získávají stále větší oblibu laminátové podlahové krytiny

Moderní technologií se vzhledem výrazně přiblížili k povrchu skutečného dřeva, a přitom nevyžadují obvyklou péči nezbytnou u dřevěných parket, jakou je pravidelné broušení a lakování. Další předností laminátových podlahových krytin je ochranná vrstva několikanásobně pevnější než lak aplikován na dřevě, která je výrazně odolnější proti poškrábání či jiným otěrem v porovnání s tradiční dřevěnou podlahou.

Důsledkem touhy člověka obklopovat se přírodními materiály je znovuobjevení dřeva jako interiérového prvku

Dřevěné parkety se používaly již v minulosti v různých interiérech a z prohlídek zámků a paláců víme, že představují nejen podmanivý prvek zvýrazňující interiér, ale mají i relativně dlouhou životnost. Nášlapná vrstva dřeva umožňuje i několikanásobnou renovaci broušením s následnou obnovou povrchové úpravy. Dnešní technologie a povrchové úpravy dřeva odstranili některé negativa, kterých se lidé obávají - čištění drátěnkou, voskování, fleky po rozlitých tekutinách a podobně, a tak je trápení s údržbou parket, jaké si ještě většina z nás pamatuje, téměř minulostí. Stejně jako dřevěné podlahy, pro alergiky je jako podlahová krytina vhodný i korek, který je příjemný na dotek, cenově dostupný a jeho životnost závisí na správné montáži a závěrečného nalakovaní. Mezi "čisté" podlahové krytiny patří i keramické dlažby, které však nejsou velmi vhodné do ložnic, protože jsou poměrně studené.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Osvěžovač vzduchu Eco Air Kiwi Grapefruit

Sháníte spolehlivý osvěžovač vzduchu do větších prostor? Osvěžovač, který nebude dráždit dýchací cesty, bude...
více…

Osvěžovač vzduchu Eco Air Cotton Blossom

Jemná a nevtíravá vůně osvěžovače vzduchu, to bývá nejčastěji uváděná vlastnost, kterou u osvěžovače...
více…

Carpex – prostorová vůně Dark Sapphire 50 ml

Aroma difuzéry patří mezi nejmodernější produkty, které jsou na trhu s interiérovými osvěžovači vzduchu. Jejich...
více…

Aroma difuzéry - svěží vůně do interiérů, která vydrží dlouhé měsíce

Příjemné prostředí, protkané osvěžující vůní, to již dávno nejsou jen naše domovy. I vedení firem se snaží o...
více…

Luxusní vůně do interiérů? Vybírejte ty, které se uvolňují pomocí praktických senzorů!

O svěží vzduch v interiéru se nemusíte starat, pokud zvolíte bezúdržbový přístroj a k němu vhodnou esenci. Své o...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Vinylové rigidní podlahy - co všechno o nich nevíte

Všichni nyní trávíme více a více času doma. Více, než kdy dříve. Už jste si všimli, po čem dennodenně chodíte?...
více…

Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…