Pece, jejich vady a možnost reklamace

Masový nárůst stavby pecí u nás od roku 1990 přináší neustále se opakující chyby výrobců i stavitelů pecí.

bydlení, topení, pece

Přikládání a jiné manipulace

Povrchová teplota ovládacích prvků pecí by neměla přesáhnout 60 ° C. Jde zde o kliky a úchytky na dvířkách i klapkách regulujících tah. Ve většině případů výroba není schopna to zajistit a obchází normu legálním způsobem. Na otevření přikládacích dvířek některé firmy dodávají neanatomický a neforemný klíč, který je třeba vsunout do horkých dvířek a otevřít je. Manipulace je nepohodlná, často zdraví ohrožující, zejména pro starší lidi. Klíč (podle předpisu nástroj pro otevírání) není kam uložit, povaluje se kolem pece a obvykle se ztratí. Některé firmy k peci či vložce přibalí rukavici pro manipulaci s horkými prvky. Když se propálí, je to váš problém. Jelikož zboží jde na odbyt, nikdo se nepozastavuje nad jeho urbanisticky nedomyšlenou funkčností. Dobrý design by však měl zahrnovat i tyto drobné detaily. Dnes pouze sběratel koupí automobil, který nemá ukazatel paliva v nádrži. Pamatujeme si na trabant? Bylo třeba otevřít kufr, vyjmout dřevěnou tyčku se zářezy, vsunout ji do nádrže a po vyjmutí odečítat množství paliva, pak tyčku odložit a na papírek zapsat údaje. Výrobci nás nutí dělat podobné nesmysly jako v roce 1970.

Nedostatečné návody a instrukce

Když si pořídíme pec, obvykle dostaneme i návod na obsluhu a pokyny k instalaci. Tu by měla dělat odborná firma, ale ne vždy je to nezbytné. Návody jsou často nedostatečné, neúplné. Odvolávají se na normy a předpisy, ke kterým se někdy nedostane ani odborník, natož laik. V dobách internetu je neomluvitelné tvrzení, že rozsáhlý návod by zatížil dodavatele a zvýšil náklady. Postačila by podrobnější instruktáž na webové stránce výrobce či stavitele. Každý si najde dostatečné množství informací. Zároveň může kontrolovat i dodavatele stavby, zda vykonává kvalitní práci. Ani na dovážené materiály a komponenty nejsou vždy k dispozici přesné návody a technologické listy v úředním jazyce.

Různý výklad předpisů

Při nedostatku pracovníků ve stavebnictví a zároveň vysoké nezaměstnanosti v některých oblastech dostanou často živnostenské oprávnění i nedostatečně kvalifikované osoby. Někdy stačí, aby byl ve firmě jeden kvalifikovaný odborník, od kterého by se učili ostatní. Stává se, že firmy přibírají odborně nevzdělané pracovníky, jež při množství zakázek nedokážou kontrolovat a vznikají chyby. V zákoně se bohužel nestanovuje poměr kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníků v jedné provozovně.

Právní chaos a nedobytnost reklamací

Při reklamacích se často není o co opírat. Nemáme širší normativ. Neustále se objevují nové výrobky či materiály, nedokážeme je jednoznačně posoudit. Problémem je i oprávněnost reklamací. Vzrůstá počet spekulantů, kteří pod pláštíkem reklamace nechtějí zaplatit. Soudní spory se vlečou a každá strana dodává nové argumenty. Mnohé výrobky dodávané ze zemí EU nevyhovují našim platným normám a předpisům, ale musíme je respektovat. Pravda je taková, že normy nestačí reagovat na nové druhy výrobků a materiálů.

Nefunkčnost výrobků

Některé dodávané kusy jsou často dysfunkční. Při přikládání či jiných úkonech je  třeba zaujmout velmi nepřirozenou polohu. Rukou je třeba provést komplikovaný pohyb, například otočně táhlý a podobně. U sporáků může dojít k úrazu pro špatnou a nelogickou realizaci díla. Nejhůře jsou na tom krbové soupravy. Mají nestabilní stojany, neanatomická držadla, nevyvážené pohrabáče. Trh je doslova zaplaven nepoužitelným zbožím. Jak jsme uvedli, výrobci dodávající kamna, která nevždy jsou shopna řešit uložení drobných doplňků - kam dát dřevo na krátkodobou spotřebu, pohrabáč, zápalky, klíč na otevírání. Z pecí se stávají v době topné sezóny jen kouty zanesené haraburdím. Tato problematika je nejcitlivější v moderně zařízených bytech, ve kterých má každý kus nábytku své místo.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Topení a vzduchotechnika

Systém vytápění se skládá ze zdroje tepla (například kotel nebo centrální zdroj), rozvodů topného média...
více…

Kachlová kamna a krbové vložky - stavba, údržba

O stavbě klasické kachlových kamen se napsalo toho už hodně. Ve zkratce lze říci, že vývoj stavby pecí a obestavby...
více…

Letní údržba komínu - prevence proti požáru

Požáry jsou každodenní součástí života. Statistiky požárů na území Česka hovoří jasnou řečí a čísla...
více…

Levné topení - prevence tepelných ztrát

Ve fyzice se teplo popisuje jako energetický stav hmoty související s pohybem její částic - molekul. Teplota je...
více…

Nejlevnější topení - biomasa

Biomasou lze vytápět téměř každý objekt. Třeba jen zvážit výběr nejvhodnějšího paliva a konzultovat s...
více…

Inteligentní elektronická regulace topení - úspora nákladů za topení

Hlavním kritériem při posuzování energetické účinnosti stavby je množství energie, kterou budova spotřebuje na...
více…

Levné topení - úspora energií

Dnes se hodně mluví o úsporách energie na vytápění rodinných domů - nejčastěji ve spojitosti se zateplenými...
více…

Zdroj tepla, který šetří peníze

V létě si teplo nevybíráme, v našich končinách se o něj postará příroda (a občas tedy umí pořádně...
více…

Otevřené krby a nová paliva

Účinnost klasického otevřeného krbu je minimální, asi 20%. V současnosti je tedy vytápění krbem nehospodárné....
více…

Otevřené krby - ekonomické vytápění

Vedle dokonalé techniky plynových kotlů nebo podlahového vytápění mohou krby někomu připadat jako anachronismus z...
více…