Zdroj tepla, který šetří peníze

V létě si teplo nevybíráme, v našich končinách se o něj postará příroda (a občas tedy umí pořádně zatápět). Na zimu je  třeba se vyzbrojit vhodně zvoleným tepelným zdrojem. Který vám pomůže ušetřit?

bydlení, topení, zdroje tepla, úspora energie

Zemní plyn

Rozsáhlá plynová síť, jinými slovy dobrá dostupnost, v porovnání s ostatními zdroji cenová přijatelnost a neméně podstatný ekologický aspekt udělaly z tohoto zdroje tepla číslo jedna. Moderní plynové kotle dosahují poměrně vysokou účinnost spalování, u kondenzačních je to až 97%. Oproti klasickým kotlům kondenzační využívají i energii obsaženou ve vodní páře, která jinak odchází ze systému nevyužitá.Kondenzační kotel lze instalovat pouze tam, kde je kanalizace.

Vyměňte starý za nový

Při výměně staršího plynového kotle za nový kondenzační mohou náklady na vytápění klesnout až o 15%. Instalaci nového kotle nechte vždy na odborníky. Při výměně kotle je důležité i vyčištění (propláchnutí) systému, aby se vyplavily nečistoty, například nánosy kalu, které se v něm usadili během provozu.

Elektřina

Vzhledem k výši ceny za kWh je vytápění elektřinou výhodné zejména v domech, které jejich energetické parametry zařazují do kategorie nízkoenergetických. Podobně jako u zemního plynu, i vytápění elektřinou přináší jednoduchý a čistý provoz a přesnou regulaci. Trendem jsou nízkoteplotní topné rohože a kabely. Z hlediska spotřeby energie, jakož i vhodného rozložení teploty v místnosti si pozitiva může připsat i nízkoteplotní sálavé vytápění, které díky decentnímu zabudování do konstrukce nenarušuje vzhled interiéru. Tento způsob vytápění není vhodný ani z hlediska ekonomického, ani efektivity do starších domů bez zateplení. Elektrické vytápění může být vhodným doplňkem například při otopných soustavách s tepelným čerpadlem.

Pevná paliva

Dřevo jako dostupný a nejlevnější zdroj tepla je vhodné spalovat ve zplynovacích kotlech, které dosahují účinnosti až 89% - spalování plynů vznikajících zahříváním paliva umožňuje lépe využít energii ze dřeva. V porovnání s kotlem na kusová palivo (dřevo, černé uhlí, koks) je ekologičtější, ale zároveň i dražší .Topení dřevem je sice ekologické, ale i pracné. Třeba ho sehnat, nařezat, nachystat a přikládat.Intenzita intervalů přikládání závisí na zvoleném topném zařízení. Navíc, a to neplatí jen u dřeva, ale i při jiných pevných palivech, je třeba počítat s náklady na dopravu, méně čistým provozem a s vhodným místem na skladování.

Tepelná čerpadla

Využívají teplo země, vody a vzduchu, nespalují žádné palivo, nezatěžují životní prostředí, dobře se regulují, a co je nejdůležitější - náklady na vytápění jsou velmi nízké. Dokáží snížit energetickou spotřebu domu až o 50%. Jedno zařízení zvládne vytápět i chladit. Zmíněné benefity si však musíte zčásti "vykoupit" při počáteční vyšší investici, která by se vám podle odborníků měla vrátit nejpozději do 12 let. Tepelné čerpadlo se uplatní zejména v novostavbách, ale i ve starších zrekonstruovaných a zateplených domech.

Solární kolektory

Nejčastěji se využívají na přípravu teplé vody (z ekonomických důvodů), v menší míře slouží na podporu vytápění, případně pro ohřev vody v bazénech. Pokryjí 60 až 70% z celoročních potřeb energie na přípravu teplé vody. Při běžných podmínkách lze solárním systémem využívaným na podporu vytápění pokrýt 30% ročních potřeb na vytápění. Výše pokrytí, až 60 či dokonce 70%, lze dosáhnout v domech s dobrými tepelně izolačními parametry, utěsněným obvodovým pláštěm a nízkoteplotním otopným systémem (podlaha, stěna).

Poznejte svůj dům

Abyste do svého domu zvolili vhodný tepelný zdroj, je dobré vyhodnotit jeho tepelné ztráty (úniky stavebními konstrukcemi), ale i pasivní tepelné zisky (orientace na světové strany, klimatická oblast).

Solární systémy

skutečně dokáží zajistit domácnosti až 70% teplé vody ročně. Ačkoli prvotní investice bude o něco náročnější, po čase se budete moci těšit z úspor, které vám solární sestava přinese. V současnosti bohužel stát nepodporuje koupi solárních systémů žádnými dotacemi. Na trhu jsou však výrobci, kteří vám poskytnou vcelku atraktivní dotace. Doporučuji vám kompaktní sestavu, která není náročná na instalační prostor a v domě vám nebude překážet. K účinným systémům patří zejména sestavy pracující na beztlakovém principu "drain-back". Kolektory přitom můžete namontovat na šikmou či plochou střechu, případně do volného prostoru na zahradě. Solární sestava je pouze doplňkový zdroj energie, proto je potřeba mít v domácnosti i kotel, který zajistí ohřev vody v měsících s minimálním slunečním zářením. Během jarních, letních a podzimních dní, kdy je slunečního záření dostatek, se však o teplou vodu v domácnosti plně postará samotná solární sestava.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Plyn, médium minulého století?

Přestože topení plynem nepatří zrovna mezi nejlevnější, stále plyn zůstává na mnoha místech dominantním zdrojem...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Krbové vložky je možné zkombinovat s teplovzdušnými rozvody

Tyto topné systémy jsou výhodným zdrojem tepla z ekologického i ekonomického hlediska. Teplovzdušné systémy mohou...
více…

Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…

Krbová kamna, která nepotřebují komín

Teplo rodinného krbu už dávno není pouze záležitostí velkých rodinných domů. Pokud máte dostatek prostoru,...
více…

Topení - topná soustava, výběr kotle a povinná údržba

Topná soustava se sestává ze zdroje tepla, z potrubního rozvodu s armaturami, z řídicího systému s prvky měření i...
více…

Kotel kondenzační - maximálně využitá energie zemního plynu

Spousta lidí si koupí kondenzační kotel, neboť je v akci nebo ho třeba má soused. Může se však stát, že kotel...
více…

Co byste měli vědět o prohlídce, údržbě a výměně kotle

Udělejte si čas na prohlídku kotle před zimou, aby vás nezaskočilo dlouhé čekání na volný termín u servisního...
více…