Posuvné stěny, příčky a intimní zóny

Současný trend přikyvuje otevřeným a vzdušným prostorům. Otevřený styl bydlení sice vyjadřuje přátelskou a extrovertní povahu obyvatel, ale ani ten nejotevřenější byt se neobejde bez zákoutí a míst, kam se mohou členové domácnosti občas ukrýt před ostatními a zůstat sami se sebou. Bez příček to nepůjde!

bydlení, příčky, posuvné stěny

Zónování

Snaha rozdělit byt na několik zón s různými funkcemi je nejčastějším důvodem pro stavbu příček. Přestože současný trend navádí na otevírání dispozice bytů a domů, jen těžko si lze představit denní životní rytmus rodiny v tzv.. open space. Potřeba zajistit soukromí všem členům domácnosti se nakonec stane nejčastější pohnutkou na zapříčkování bytu. Dalším důvodem pro vyzdívání nebo instalaci svislých konstrukcí je alespoň symbolické oddělení jednotlivých obytných zón. Mnoho z nás si jen postupem času zvyká na otevřené dispozice. Dnes už byt, ve kterém obytná místnost volně koexistuje s kuchyní, nikoho nepřekvapí. Umístění polopříčky v místě přechodu mezi dvěma funkčně odlišnými zónami je více než symbolické: rozdělí, ale přitom nenaruší. Optickou propustnost zónování domácností lze korigovat stavěním příček v různých výškách - od úplných na výšku místnosti až po takové, které nepřevyšují sousedící nábytek. Volnost nebo uzavřenost interiéru, ale i prosvětlení všech zón denním světlem lze docílit použitím materiálů s rozdílnou průhledností; klasické zdící materiály nebo sádrokarton prostor uzavřou, luxfery nebo tvrzené sklo nechají interiér opticky propojen. Při budování příčky z luxfer je důležité pružné uložení po celém jejím obvodu a ocelová svislá i vodorovná výztuž větších ploch, která se vkládá do spár. Při vytváření intimních zón v rámci dispozice bytu si předem promyslete, zda upřednostníte stabilní příčku, na kterou upevníte police nebo jiné kusy nábytku, nebo vám na vizuální oddělení místností postačí sádrokartonová příčka, kterou později lze jednoduše odstranit.

Příčkování a ukládání

Když dělit a předělovat, tak ať to opravdu stojí za to! Vytěžte z mála hodně a do členících prvků a stěn vkomponujte i úložné prostory, či dokonce celý šatník. Regály zapuštěné do dělicí stěny ušetří místo a nepůsobí v interiéru rušivě. Malý pokoj s policemi ukrytými ve stěnách nevypadá tak stísněně, jednoduché kontury vestavěného nábytku neurazí ty, co smýšlejí minimalisticky .Navíc povrchy posuvných dveří jsou v současnosti ceněným módním artiklem. Nabídka na trhu je natolik zajímavá, že je jen na vás, zda si vyberete výrazný dezén, který na sebe upoutá veškerou pozornost, nebo neutrální povrchovou úpravu, která bude tím správným týmovým hráčem pro materiálově a barevně pestřejší nábytek s doplňky.

Zdůrazňování

Chcete-li přenést pozornost na některou část místnosti a současně vytvořit malé zákulisí, můžete na to využít polopříčky. Jejich umísťování například v blízkosti lůžka, nejčastěji za čelem postele, patří k designérský ověřeným interiérovým prvkům. Například stěna za postelí plní nejen svébytnou estetickou, ale i dělící roli.

Cesta nejmenšího odporu

Architektonickým kompromisem mezi uzavíráním a otevíráním prostoru se staly posuvné stěny a transparentní materiály. Skleněná plocha, která místnost odstraněna, neubere interiéru ze vzájemných souvislostí a hlavní obytný prostor nechá opticky splynout s přilehlými částmi. Větší soukromí dokáže vykouzlit matné sklo, které podle stylu a funkce sousedících místností lze kombinovat s plochami skla čirého. Zasklívání a různé typy lehkých příček mají již delší dobu v oblibě architekti a interiéroví designéři. Příčit však můžete, s prominutím, i tím, co máte po ruce - někdy stačí natočit do prostoru vhodný kus nábytku. Zajímavá a oboustranně povrchově upravená skříň nebo knihovna takto vykouzlí příjemnou "zašívárnu" a dopřeje kousek soukromí. Nevýhodou tohoto falešného příčkování je skutečnost, že jde pouze o optický a pocitový klam, a nikoli o reálné oddělení místnosti se zajištěním zvukové a tepelné pohody; tu máme zajištěnou pouze v případě pravé příčky, kterou jsme si nechali vytáhnout od podlahy až po strop.

Příčky

Vnitřní nenosné stěny, tedy příčky, se obyčejně zdí nebo se doplní lehkou předstěnou. V jiných případech se lehké příčky montují na lehký nosný rošt jako samostatné dělící konstrukce. Lehké stěny se po celém obvodu nutně akusticky oddělí od obvodových konstrukcí trvale pružnou pryžovou, korkovou nebo pěnovou polyetylénovou páskou. Obkladové desky šroubujeme přes pružnou pásku na plechový či dřevěný rošt.

Lehká montovaná příčka 

Na stěny, podlahu a strop připevníme nosnou konstrukci (ocelový profil nebo dřevěné hranoly). Po celém obvodu konstrukci odděluje trvale pružná pryžová, korková nebo pěnová polyetylénová páska 100 × 3 až 4 mm tak, aby se přerušil přenos hluku.

Těžká příčka s lehkou předstěnou

Pomocná konstrukce (ocelový profil, dřevo) je předsazená před zděnou příčku bez vzájemného dotyku a kotvení. Po celém obvodu konstrukci odděluje trvale pružná pryžová, korková nebo pěnová polyetylénová páska tak, aby se přerušil přenos hluku.

Vložení izolace

Mezi svislou nosnou konstrukci naplno vložíme izolační desky Airrock ND tak, aby nevznikly žádné mezery kolem nosných profilů a spáry mezi izolací.

Připevnění obkladu

Na nosný rošt přišroubujeme obklad (sádrokarton, dřevotřískové desky apod..) Přes trvale pružnou gumovou, korkovou nebo pěnovou polyetylenovou pásku 40 × 3 mm, která snižuje přenos hluku. Po obvodu utěsníme spáry trvale pružným tmelem. Spoje mezi deskami přebandážujeme a zatmelíme předepsaným způsobem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Bydlení a investice, které ovlivní pozdější náklady

Postavit si vlastní dům od základů je opravdu velmi náročné. Bez pomoci odborníků to snad ani není možné!  Za...
více…

Dřevěné interiérové ​​obklady - účel, výběr a montáž

Dřevo a materiály na bázi dřeva se stále využívají nejen při zařizování interiéru, výrobě nábytku a...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…

Typy šicích strojů

Šicí stroje se používají na sešívání látek pomocí nití. V roce 1846 patentoval E. Howe první funkční šicí...
více…

Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…

Jak kupovat šicí stroj

Šicí stroj je nutností, pokud plánujete doma šít v jakémkoli rozsahu. Práci zvládnete mnohem rychleji a...
více…

Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…